Контакт

Топ

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Објавено пред

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија.

Несреќата ѐ, која се случила вчера, била пријавена од Итната медицинска помош Гевгелија, дека на старата автобуска станица во Гевгелија, имало починато градежен работник при вршење на градежни работи.

На местото на настанот излегле увидна екипа од Полициската станица Гевгелија, јавен обвинител и трудов инспектор, при што било констатирано дека се работи за Н.Т.(45) од Богданци, кој околу 13,15 часот на објектот во изградба изведувал градежни работи при што паднал од скеле, по што починал на лице место.

По наредба на јавен обвинител телото на починатиот е пренесено во Институтот за Судска медицина и криминалистика во Скопје за обдукција.

Македонија

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава

Објавено пред

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој кажа дека вакцините, кои се донација, ќе пристигнат на аеродромот во Софија, од каде што со возила ќе бидат донесени во Македонија.

Филипче рече дека кинеските вакцини ќе бидат додадени на сегашниот систем на вакцинирање на граѓаните по возраст.

Прикажи повеќе...

Македонија

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро

Објавено пред

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро. На 12 април 2012 година, на Велики четврток беа убиени четири момчиња на возраст од 18 до 21 година од населбата Радишани, Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски, како и Борче Стевковски, 45-годишен од селото Црешево.

Убиствата се случиле меѓу 19,30 и 22,30 часот кога биле најдени телата на убиените.

За овој настан беше отворен судкиот предмет „Монструм“, во кој на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените и им определи мерки на претпазливост.

Во февруари беше изречена втора пресуда за случајот.

Бегалците Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, се осудени за тероризам на доживотен затвор, а иста казна доби и Агим Исмаиловиќ.

Обвинетиот Хаки Азири е осуден за помагање на сторител по извршено кривично дело, за што доби казна во траење од девет години.

Фејзи Аризи е осуден за помагање на сторител по извршено кривично дело на 15 години затвор.

Судот го офрли обвинението за Сами Љута.

Прикажи повеќе...

Свет

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Објавено пред

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците кои се занимаваат со овој проблем. Тие најавуваат дека науката ќе има подобрена вакцина за секој нов вид на коронавирус.

Експертите, сепак, предупредуваат дека сè уште не е време за олабавување, бидејќи вирусот сè уште мутира и дека прекумерната релаксација може да биде најгорливиот проблем.

Вакцините се помалку ефикасни против некои соеви, и колку повеќе се шири вирусот, толку почести ќе бидат мутациите, односно вакцините ќе бидат помалку ефикасни. Досега, ефикасноста на вакцините е проучена во мали групи во лабораториски услови, а како што започна масовната вакцинација, ефикасноста на вакцината е проучена во реалниот свет.

Вакцините на „Фајзер/Бионтек“ и на „Модерна“ се повеќе од 90 проценти ефикасни во спречување на каква било инфекција, со или без симптоми, соопштија од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), кои спроведоа студија на здравствени работници. Откриено е дека овие вакцини се ефикасни дури 80 проценти по примена една доза.

Друга студија на ЦДЦ спроведена во домови за стари лица покажала дека вакцините спречуваат сериозни болести и смрт кај најранливата популација. Луѓето постари од 65 години се исто така најтешко погодени од Ковид во САД, односно тие сочинуваат 80 проценти од пациентите.

Повеќе од половина од постарата популација досега примиле барем една доза на вакцина, а бројот на смртни случаи и хоспитализации се намалува.

Некои експерти стравуваат дека ќе започне четврт бран на инфекција, што ќе донесе нови, позаразни видови на вирусот. Иако во САД не се предвидува таква масовна инфекција како што беше досега, „постојат индикации дека падот на бројот на заразени лица забавува и дека е достигнат врвот“, вели Мајкл Ли од универзитетот МИТ.

Мутацијата што се појави во Јужноафриканската Република е најзагрижувачка досега, бидејќи овозможува вирусот да го нападне имунитетот дури и посилно од неговата основна верзија.

Вакцините на „Џонсон и Џонсон“ се покажале како ефикасни 57 проценти во спречување на инфекција со вирусот во Јужна Африка, а 72 % во САД, каде што тој вид е помалку распространет.

Вакцината на „Астра зенека“ е ефикасна само 10 проценти во спречување на јужноафриканскиот сој.

Новиот вид регистриран во Бразил исто така се шири побрзо и се покажа дека може да ги зарази оние кои веќе се заразиле со коронавирус.

Сојот од Танзанија ги содржи скоро сите познати мутации. Вирусот како повеќе ќе се шири, така повеќе ќе мутира.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека вакцините, кои...

Македонија24 минути

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро. На 12 април 2012 година, на Велики четврток беа...

Свет41 минута

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет50 минути

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирус, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет2 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија4 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија20 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија22 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија23 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија23 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија24 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Досие