Контакт

Црна хроника

Загина 27-годишно момче во сообраќајка на патот Делчево-Штип

Објавено пред

Дваесетиседумгодишно момче од кочанското село Тркање загина вчера во сообраќајна несреќа што се случи на агистралниот пат Делчево-Штип, кај место викано „База Гранит“.

Сообраќајката се случила кога камион, управуван од Ѓ.Г.(50) од Велес, се судрил со возилото на сега починатиот М.Ј.

Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кочани.

Црна хроника

Моторџија со „кавасаки“ удрил во полицаец во Хиподром

Објавено пред

Моторцикл „кавасаки“ управуван од 45-годишен скопјанец удрил во полицаец на железнички премин во населбата Хиподром.

Како што информираат од МВР, за време на инцидентот кој се случил во вечерните часови на 14. септември, полицаецот извршувал службени дејствија.

Од ударот тој се здобил со повреди и бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје за укажување лекарска помош.

Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава за дилер на кокаин од Чегране

Објавено пред

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против 39-годишник од село Чегране и 28-годишник од Гостивар вмешани во производство и продажба на кокаин.

Како што информираат од МВР, на 21. април минатата година на гостиварската улица „Седе Костоски“, при полициска контрола на автомобил управуван од 28-годишникот бил пронајден кокаин за кој тој кажал дека го набавил од дилерот во Чегране.

Во гостиварското село, при претрес во домот на првопријавениот 39-годишник, полицијата пронашла и одзела кокаин, таблети и рамка од пиштол „Застава М57“, калибар 7,62х25 милиметри.

Кривичните пријави против двете лица се поднесени поради сомнение за сторено кривично дело „неовластено прозводство и пуштање на промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Полицијата во бркотница со мигранти – излегле од комбе и бегале заедно со возачот

Објавено пред

Возач на комбе и мигранти кои тој ги превезувал, откако биле забележани, се обиделе да побегнат од полицијата во близина на обиколницата кај селото Табановце.

Како што информираат од МВР, полициски службеници забележале товарно возило „цитроен џампер“ со скопски регистарски ознаки, од кое излегле мигранти, кои заедно со возачот се вдале во бегство.

Полицијата започнала потера и за кратко време биле пронајдени двајца мигранти на возраст од 22 и 21 година, а по потекло од Пакистан.

Едниот од нив се здобил со повреда на ногата додека бегал и му била укажана помош од екипа од Црвен крст.

Увид извршила екипа од СВР Куманово и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија3 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет3 часа

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија5 часа

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа5 часа

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа6 часа

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура17 часа

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија19 часа

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт20 часа

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа21 час

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ23 часа

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија1 ден

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија1 ден

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт1 ден

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет1 ден

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет1 ден

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Свет1 ден

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од Бразил

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот...

Македонија1 ден

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот Прилеп – Росоман

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски...

Македонија1 ден

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Досие