Контакт

Црна хроника

Казни за 159 возачи во Скопје, 54 за брзо возење

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.3.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 159 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 54 санкции, седум мерки за возење без возачка дозвола, 11 мерки за возење под дејство на алкохол.

Изречени се 12 мерки за користење мобилен телефон, 54 за непрописно паркирање…

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесат за посигурни патишта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Тешко повреден малолетник во Сарај, откако моторно возило удрило во него

Објавено пред

Вчера во 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Кондово, општина Сарај, патничко моторно возило „опел зафира“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Ф.(52) од с.Радуша, општина Сарај, удрило во малолетник од с.Кондово.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил малолетникот, констатирани во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

„Фиат“ удри пешак во Струга, лицето се здобило со тешки телесни повреди

Објавено пред

Синоќа околу 16.30 часот во ОВР Струга било пријавено дека на улица „Владо Малески“, патничко моторно возило „фиат“ со струшки регистарски ознаки, управувано од Р.В.(21) од с.Велешта, струшко, удрило во Љ.Н.(72) од Прилеп.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Љ.Н., констатирана во Општа болница Струга.

Увид на местото извршила екипа од ОВР Струга.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјанец фатен како превезува мигранти – не застанал на полициски знак и удрил во друго возило

Објавено пред

Приведен 26-годишен скопјанец, кој е фатен како превезува мигранти од Сирија и Авганистан.

dobivaj vesti na viber

Според информациите од МВР, И. Б. бил фатен на автопат А1 во правец Смоквица – Демир Капија, при што во патничко моторно возило „фолксваген голф“, со велешки регистарски ознаки, превезувал шест лица – мигранти од Сирија и Авганистан.

И. Б. при обид да биде сопрен од полициски службеници не застанал и на местото наречено Црвени Брегови со возилото удрил во патничко моторно возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б. К. од Гостивар.

Известен е јавен обвинител. И. Б. е задржан во Полициската станица Неготино и по насока на јавен обвинител, против него ќе биде поднесена кривична пријава по член 418-б, ст. 2 од Кривичниот законик.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа4 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа4 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет4 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет5 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа5 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа5 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа5 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет15 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија21 час

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа21 час

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа1 ден

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....