Контакт

Топ

Маж изгоре во пожар во Пробиштип

Објавено пред

Жител на Пробиштип починал во пожар што избувнал во атарот на с. Кундино, Пробиштипско, на местото наречено Бела Вода. Пожарот зафатил нискостеблеста шума и сува трева.

dobivaj vesti na viber

„Во 15 часот пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Пробиштип. Околу 22.50 часот на наведеното место во својата бавча бил пронајден починат Д. Ѓ. (82) од Пробиштип со видливи изгореници на телото“, соопшти МВР.

Увид извршила екипа од Полициската станица Пробиштип.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Објавено пред

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата и други објекти, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

dobivaj vesti na viber

Коментирајќи ги обвинувањата на опозицијата дека фаворизира одредени криминални групи, Спасовски тврди дека нема селекција во борбата против криминалот.

– За нас беше многу важно безбедноста на граѓаните, учениците на наставниот кадар да биде на највисоко можно ниво и во тој дел апсолутно не е променето ништо со протоколите, значи безбедноста мора да се сочува на едно високо ниво. Веќе поднесовме една кривична пријава против еден малолетник и практично навлегуваме во една група на лица коишто учествувале во праќањето на дојавите по електронски пат и токму користењето на VPN адреси итн и сме во позиција за која за многу скоро време целата таа група ќе биде комплетно разоткриена, – вели Спасовски во интервјуто.

На прашањето зошто било потребно толку време да се разоткрие групата и да се направат нови безбеносни протоколи во училиштата Спасовски вели дека „за секоја работа треба да има добра подготовка“.

– Индикативно е како од моментот на донесувањето на новите протоколи од утредента имаме сериозно намалување или престанување на дојавите. Тоа само укажува дека интензивно се работеше не само кон подготовка на процедурата, туку и во делот на истрагите. И ние само ја детектиравме таа криминална група која се занимаваше со ваквите дојави, за голем дел од дојавите за поголем временски период и за повеќе институции во коишто беа дојавите. Секако дека постои и другата тенденција, а тоа е геостратешките интереси коишто се испреплетуваат во државата, – вели Спасовски за РСЕ.

Тој е дециден дека дојавите за бомбми потекнуваат од македонски државјани.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Објавено пред

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот Пер Лашез во Париз, каде што се погребани десетици познати личности. На Личаковского почиваат истакнати личности како поетот Иван Франко и илјадници војници загинати во Првата и Втората светска војна.

dobivaj vesti na viber

Од рускиот напад на Украина пред повеќе од една година, се појавија редови нови гробници. Препознатливи се по морето од сино-жолти украински знамиња и црвено-црни националистички транспаренти.

Ожалостените оставаат полнети играчки, цигари и шолји кафе на гробовите на своите најблиски. Поневообичаени изрази на љубов и тага вклучуваат детски цртежи, грамофонски плочи, топчиња за голф и шишиња пиво.

Набргу по почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, властите почнаа да ги закопуваат паднатите војници на тие гробишта. – Но, областа наменета за воени погребувања брзо се наполни, велиградскиот функционер Олег Пидписецки.

Властите потоа почнаа да положуваат украински војници на нова локација, која е веднаш до гробиштата Личакив. Речиси секој ден има погреби на новите гробишта. Се вика Марсова полјана, а веќе има околу 350 гробови.

„Никој не знаеше колку е критична ситуацијата“, изјави Пидписецки за АФП. „Некој мислеше дека војната ќе заврши за еден месец, два, три, шест месеци. За жал, војната само стана поголема“, додаде тој.

Олег, еден од ожалостените, дошол да го посети гробот на својот пријател и загубите ги опишал како „ненадоместливи“.

„Победата ќе биде наша, се разбира, но ова е цената што ја плаќаме. И тоа не е крајот“, вели 55-годишникот. „Овие луѓе ги дадоа своите животи за нас“, рече Олег, кој жали за загубата на својот 45-годишен пријател и имењак.

Тој рече дека неговиот пријател, татко на две деца, доброволно заминал на фронтот. „За жал, сега ништо не може да се направи. Илјадници Руси нема да го заменат мојот Олег“, огорчено вели тој.

Киев не го открива бројот на воените жртви, но западните власти велат дека повеќе од 100.000 Украинци се убиени или ранети.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во ДУИ, каде еден пратеник барал пари за да гласа, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Опозициската партија денес побара од премиерот Ковачевски да излезе и да го покаже документот колку пратеници од Социјалдемократскиот сојуз не му се потпишале дека ќе гласаат уставни измени

„Ковачевски треба да каже дали откако ВМРО-ДПМНЕ обелодени за пратеници од СДС кои не се согласуваат со политиките за уставни измени, тој ги свикал на групна координација, при што побарал да потпишаат и документ дека ќе безусловно ќе поддржат уставни измени, до што не дошло затоа што споменатите пратеници не се согласиле“, порача ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, залудно е префрлањето на топката во туѓ двор, кога Ковачевски не може да си го среди својот.

ВМРО-ДПМНЕ стои зад тврдењето дека 3 пратеници од 1 и 2 ИЕ му кажале на Ковачевски дека нема да поддржат Уставни измени, а 6 пратеници од внатрешноста констатирале дека гласањето на уставните измени е најлошата работа која може да ја направат.

Наспроти тоа, СДСМ вчера изрази уверување дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат измените со кои би се впишале Бугарите во Уставот, како услов за продолжување на процесот на преговорите со ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет2 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија2 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Регион2 часа

Денес почнува примената на Шенгенските правила на хрватските аеродроми

Аеродромите во Хрватска се подготвени да ги применат шенгенските правила, кои започнаа на полноќ. Не очекуваат гужва или застој на...

Свет3 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија3 часа

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија4 часа

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет15 часа

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет17 часа

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ18 часа

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ19 часа

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија20 часа

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија21 час

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...

Македонија22 часа

СДСМ е уверен дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат уставните измени

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега, реагира СДСМ по обвинувањата...

Македонија22 часа

Спасовски: Истражуваме како затвореници можеле да копаат тунел во Идризово и дали има учество од затворските служби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот за обид...

Македонија23 часа

Дали Ковачевски на состанок барал од пратениците потпис за уставните измени? – Митева тврди дека во партијата е тензично

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека премиерот, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ не можеле да ја контролираат пратеничката група...

Македонија24 часа

„Огнените“ објавија листа на разрешени функционери од ДУИ, тврдат дека ги разрешил Груби

Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на...

Македонија1 ден

Хајредини до Агелер: Прашајте во Њујорк кои политичари од Македонија примиле милиони евра мито од Дојче Телеком

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини на „Фејсбук“ ја повика американската амбасадорка Анџела Агелер да обелодени информации во врска со...

Свет1 ден

(Видео) Макрон кришум си го извади скапиот часовник додека зборуваше за работничкиот минималец

Францускиот претседател Емануел Макрон, пред неколку дена ја бранеше својата пензиска реформа на францускиот ТВ канал ТФ1, каде се обиде...

Македонија1 ден

Часовникот се поместува вечерва, почнува летно сметање на времето

Со поместување еден час нанапред во недела рано наутро започнува летното сметање на времето кое ќе трае до 29 октомври....