Контакт

Црна хроника

Обвинение против скопјанец кој со тупаници и клоци убил жена

Објавено пред

Скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против скопјанец за кривично дело – убиство.

dobivaj vesti na viber

Обвинетиот на 10 мај во раните утрински часови, во куќа на улицата Перо Наков, извршил семејно насилство и со умисла убил жена со која живеел во заедничко домаќинство и со која имал блиски лични односи.

Тој со повеќе удари со рацете и нозете ѝ нанел повеќе телесни повреди во пределот на главата и по целото тело, и тоа хематоми и скршеници, од кои кај неа се развил трауматски шок и настапила смрт.

Бидејќи постојат околности што укажуваат на опасност од бегство и можност обвинетиот да ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоци, надлежниот јавен обвинител на судот му предложил да ја продолжи претходно определената мерка притвор за обвинетиот.​

 

Црна хроника

Приведени тројца велешани кај кои било запленето оружје

Објавено пред

Тројца велешани приведени кај кои било запленето оружје.

dobivaj vesti na viber

На 21.9.2023, во 16 часот, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија при СВР Велес ги лишиле од слобода П. П. (51) од село Плевење, општина Чашка, и Т. С. (78) од село Теово, општина Чашка, а во 16.50 часот од слобода бил лишен и Н. Ш. (28) од Велес.

По преземените мерки, било дојдено до сознание дека П. П. поседува огнено оружје. Во службен разговор со него, П. П. изјавил дека поседува една пушка „карабин“, која била во домот на Н. Ш., кој доброволно им ја предал на полициските службеници заедно со неколку куршуми во различен калибар. А Т. С. на полициските службеници им предал една ловечка пушка во калибар од 16 мм и две воздушни пушки во калибар од 5,5 мм и 4,5 мм.

Лицата биле приведени во полициска станица, известен бил јавен обвинител и по целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Социјални работници однеле дете во болница во Гостивар, мајката го оставила само дома

Објавено пред

Во куќа на улицата Илинденска во Гостивар вчера било оставено само малолетно дете.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното, го оставила неговата 39-годишна мајка. Во присуство на претставници од Центарот за социјални работи, кои го пријавиле случајот, детето е пренесено во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ за укажување лекарска помош.

Се расчистува и документира случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Млад тетовец си ја истепал мајка си, таа го пријавила во полиција

Објавено пред

Вчера (21 септември), околу 19 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 29-годишниот тетовец К. В., кој бил пријавен од својата 51-годишна мајка дека физички ја нападнал во семејниот дом.

dobivaj vesti na viber

Тој е задржан во Полициската станица Тетово за расчистување и документирање на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 минути

Беслимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење, ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија1 час

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија2 часа

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија4 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија4 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија5 часа

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион6 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа6 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет6 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа7 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет7 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион8 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ17 часа

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија17 часа

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион20 часа

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија20 часа

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија22 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија1 ден

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија1 ден

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...