Контакт

Црна хроника

Одмрзнувале плинска боца и се здобиле со изгорници

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Двајца битолчани одмрзнувале плинска боца, при што по експлозијата што ја предизвикале се здобиле со изгореници.

Како што соопшти полицијата, во понеделникот околу 18.50 часот во Битола на ул. „Поречка“ во куќата на В.С. (52), при одмрзнување на замрзната плинска боца со импровизирана греалка во леген со топла вода, настанала експлозија и пожар, при што В.С., како и уште едно 17-годишно лице се здобиле со изгореници од втор степен по телото, по што биле пренесени во болницата во Битола.

Пожарот бил изгаснат од страна на противпожарната служба на Битола. Увидот на местото на настанот ќе се доврши во текот на денов./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Автомобил и мотор се судрија во Скопје, мотоциклистот заврши во болница

Објавено пред

Вчера, на улицата Иван Хаџиниколов во Скопје, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „киа“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б. Ј. (51) од Скопје, и мотоцикл „хонда“, со скопски регистарски ознаки, управувано од А. Б. (22) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата тешки телесни повреди добил мотоциклистот констатирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Извршен бил увид од екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Жена падна во автобус на ЈСП во Ново Лисиче, тешко повредена

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден, во автобус на ЈСП, на булеварот Видое Смилевски-Бато, паднала патничката Н. Ј. (84) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Жената добила тешки телесни повреди констатирани во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, објави МВР.

Извршен бил увид од екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведени двајца криминалци од Куманово за издржување затворски казни

Објавено пред

Во текот на изминатиот викенд полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода 39-годишниот С. С. и 31-годишниот М. И., двајцата од Куманово, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

„С. С. бил осуден на казна затвор од 10 години за сторени кривични дела разбојништво и тешка кражба по член 237 и 236 од Кривичниот законик, а бил баран по централнa потерница врз основа на судска наредба за доиздржување две години и осум месеци од казната. М. И. исто така бил баран по централнa потерница врз основа на судска наредба за издржување затворска казна од шест месеци за сторено кривично дело тешка кражба по член 236 од Кривичниот законик“, соопшти МВР.

Лицата биле спроведени во Казнено-поправната установа „Затвор К’шање“ за издржување на казните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

МВР распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми

Министерството за внатрешни работи, распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми – водачот на криминална група „Дуќанџик“ од Грчец. „МУАРЕМИ ШЕВАЉ...

Македонија36 минути

„Наместо да вработуваат пред избори, нека дадат плати“, „Национални шуми“ на штрајк oд 7 март

Претседателот на Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање, Иван Пешевски на денешната прес-конференција соопшти дека јавното претпријатие „Национални шуми“ ќе...

Македонија2 часа

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ3 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија5 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет5 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија5 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија16 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија19 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија19 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија22 часа

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија22 часа

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија1 ден

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...