Контакт

Топ

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Објавено пред

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија со луѓе, во содејство со Одделот за специјални и посебни операции, Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ и СВР Струмица, под раководство на јавен обвинител од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, спроведе координирана полициска операција со цел расчистување кривични дела што се однесуваат на организирање група за вршење кривични дела шверцување мигранти, кои преку јужната граница остваруваат нелегален влез во земјата, по што од членовите на криминалната група се прифаќаат и превезуваат до Кумановско-липковскиот Регион за натамошен транспорт кон север, соопшти Тони Ангеловски, портпарол на МВР, на прес-конференција.

„Криминалистичката истрага над организираната 14-члена криминална група, со дефинирана структура и строга хиерархиска поставеност, се спроведуваше во изминатите осум месеци, односно од март до октомври 2019 година. Оваа криминална група во периодот од март 2019 година до сега организирала шверц на 400 мигранти по потекло од Aвганистан, Пакистан, Ирак, Бангладеш и други земји од Блискиот и Средниот Исток, кои претходно престојувале на територијата на Грција, а меѓу кои имало и деца, стекнувајќи се притоа со значителна противправна имотна корист од 150.000 до 200.000 евра“, рече Ангеловски.

Кога мигрантите во земјата биле пренесувани илегално од територијата на Грција преку т.н. зелена граница во околината на Гевгелија и Дојран, со помош на водичи биле носени на претходно утврдени и договорени локации. Од овие локации членовите на групата ги прифаќале мигрантите со патнички и товарни возила и ги превезувале до локации во близина на с. Марвинци, с. Фурка, Богданци, Удово и Демир Капија. Оттаму се вршело прифаќање и превезување на мигрантите до однапред договорени локации на автопатот Куманово – ГП Табановце, од каде што биле прифаќани од други лица – нивни криминални соработници, и носени во кумановските села Ваксинце и Лојане, каде што биле привремено сместувани и засолнувани во објекти на соработници и помагачи на криминалната група, а потоа шверцувани преку северната граница кон државите на ЕУ.

Соработници во организираната криминална група биле и Б. Г., кандидат за полициски службеник, и Ф. А., полициски службеник, со цел добивање известувања за евентуална поставеност на полициски патроли, контроли или заседи.

„При реализацијата на оваа криминалистичка истрага претреси беа извршени во 12 објекти во Скопје, Гевгелија и во Валандово, а лишени од слобода беа девет лица. Едно лице веќе е во затворот ‘Скопје’, едно во КПУ ‘Идризово’ и едно е во затвор во Србија“, соопшти Ангеловски.

ОСОСК до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против 14 лица, и тоа едно лице кое е со привремен престој на територијата на Грција, М. С. (45) од с. Богородица, Гевгелија, И. Ѓ. (20) од с. Ново Конско, Ќ. А. (28) од Арачиново, Н. М. (35) од Арачиново, Б. Г. (24) од с. Марвинци, И. Ѓ. (49) од с. Ново Конско, Б. Р. (28) од Арачиново, Љ. А. (26) од Арачиново, Х. А. (27) од с. Арачиново, .П. (27) од с. Богородица, С. К. (23) од с. Селемли, Ф. А. (32) од с. Јосифово и Д. М. (22) од Богданци, поради постоење основано сомнение сториле кривични дела: организирање група и потикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со дете и шверцување мигранти, предвидено и казниво по член 418-в, став 1 и 2, шверцување мигранти, предвидено и казниво по член 418-б, став 2 и став 4 од КЗ и помагање во врска со истото кривично дело.

Македонија

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Објавено пред

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство.

Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на трансплантираните бубрези.

Трансплантирани се двајца пациенти, жена на 45-годишна возраст од Скопје и маж на 40-годишна возраст од Куманово. Двајцата пациенти беа со хронична бубрежна слабост и со години на дијализа.

На трансплантација на бубрези работеше стручен тим на уролози под водство на д-р Сашо Дохчев, д-р Сотир Ставридис, д-р Јосиф Јанчулев, д-р Александар Трифуновски, д-р Александар Јосифов и анестезиологот Александра Гавриловска од КАРИЛ, како и Проф. Гоце Спасовски, д-р Ирена Рамбабова Бушљетиќ и д-р Светлана Павлеска од Клиниката за нефрологија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Објавено пред

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати пациенти како последица на Ковид-19.

Во последните 24 часа направени се 258 тестирања, а регистрирани се 12 нови случаи во Скопје, пет случаи во Тетово, три во Куманово и еден во Штип.

Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во Скопје- седум, по двајца во Куманово, Прилеп и Велес и по еден во Гостивар, Крива Паланка, Пехчево и Берово.

Вкупната бројка на случаи во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.999, бројката на оздравени пациенти е 1.439, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 447.

Последната дистрибуција по градови е:
• Скопје – 725, активни 204
• Куманово – 436, активни 35
• Дебар – 51, активни 0
• Штип-41, активни 6
• Прилеп –210, активни 46
• Тетово – 177, активни 82
• Струга – 75, активни 8
• Велес – 127, активни 41
• Битола –28, активни 7
• Охрид –23, активни 8
• Кавадарци – 5, активни 0
• Гостивар –21, активни 3
• Гевгелија – 4, активни 0
• Струмица – 3, активни 1
• Крива Паланка- 6, активни 0
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 3, активни 0
• Кочани – 31, активни 0
• Пробиштип – 2, активни 0
• Кичево – 2, активни 0
• Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
• Демир Хисар – 1, активни 0
• Македонски Брод – 2, активни 0
• Пехчево- 3, активни 0
• Делчево-1, активни 0
• Валандово -1, активни 0
• Виница – 3, активни 1
• Кратово-2, активни 1
• Берово-1, активни 0
• Свети Николе-1, активни 1

Досега во земјата се направени вкупно 25.528 тестирања.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 13 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 3 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 54 пациенти. На кислородна поддршка се 20, на механичка вентилација се 3 пациенти. Во ГОБ „8 септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани 21 пациент. На респиратор се 6, a со потешка клиничка слика се уште 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 4 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 4 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 7 пациенти, на домашно лекување се следи 1 пациент. На ифективните одделенија во Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани 41 пациент- позитивни и сомнителни на ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Објавено пред

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта со отров.

Според австрискиот портал „Heute“, неговите колеги се почувствувале лошо откако јаделе од тортата, а еден од нив завршил во болница.

Осомничениот е уапсен и се наоѓа во притвор во Корнебург.

Тој е обвинет за кривично дело тешка телесна повреда и нанесување материјална штета, со оглед дека на еден од неговите колеги му ги избушил гумите на неговиот автомобил.

Според медиумите, докторот потекнува од истакнато белградско семејство. Полицијата го испитува можниот мотив за делото и се сомневаат дека станува збор за одмазда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија3 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет3 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион4 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија4 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија5 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија5 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион5 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет18 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа20 часа

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа21 час

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија1 ден

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион1 ден

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа1 ден

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт1 ден

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион1 ден

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Досие