Контакт

Црна хроника

Се удави 66-годишен маж во Охридското Езеро

Објавено пред

Во водите на Охридското Езеро е пронајдено тело на маж.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, телото било пронајдено вчера на плажа во близина на автокамп кај Струга.

На местото на настанот увид извршија Јавен обвинител, полициски и медицински екипи, при што констатирано било дека се работи за В.Ц. (66) од Струга, врз чие тело не се забележани видливи траги на насилство. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено на семејството.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Возач на мопед тешко повреден по сообраќајна несреќа со автомобил

Објавено пред

На 09.08.2022 во 00.20 часот било пријавено дека во Скопје на ул.“Кемал Сејфула“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило “фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.Л.(21) од с.Љуботен-скопско и моторцикл “вангје“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Д.Л.(25) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мопедот, констатирани во Комплексот клиники “Мајка Тереза“.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тешко повреден малолетен пешак од Куманово по удар од автомобил

Објавено пред

Вчера во 15.10 часот било пријавено дека во Куманово, на ул.„11-ти Ноември“ патничко моторно возило “цитроен“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Т.С.(69) од Куманово, удрило во малолетен пешак од Куманово.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата пешакот се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Општата болница во Куманово.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Куманово.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен шверцер на мигранти

Објавено пред

Вчера, околу 22.20 часот, на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, од полициски службеници од СВР Куманово бил лишен од слобода М. З. (31) од Велес затоа што во патничко моторно возило „пежо“, со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени девет мигранти од Индија.

dobivaj vesti na viber

Тој бил задржан во полициска станица и по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа56 минути

(Видео) Ново видео од Бајден, не може да ја облече јакната

Американскиот претседател Џо Бајден се обидел да се справи со новонастанатата ситуација која настанала откако излегол од хеликоптерот, но не...

Економија2 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на Синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација ( трошоци за живот) за месец јули изнесува 47.042,00 денари и истата...

Македонија2 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови взаемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион3 часа

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите е од најголема важност овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет4 часа

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет4 часа

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет5 часа

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион5 часа

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска Зрче на островот Паг синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија16 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија17 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија18 часа

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа19 часа

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ21 час

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија1 ден

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет1 ден

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија1 ден

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ1 ден

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет1 ден

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....