Контакт

Топ

Скопјанец загина во сообраќајна незгода во Капиштец, со мотор удрил во ограда

Објавено пред

Дваесет и осумгодишен скопјанец синоќа почина кога со мотор удрил во ограда на улицата Елисие Поповски-Марко“.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, во несреќата тешко е повредена и сопатничката Г. С. (27) од Скопје.

По несреќата, Љ. А. бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што од лекар му биле констатирани тешки телесни повреди и набргу починал.

Известен бил јавен обвинител, а увид извршила екипа од СВР Скопје.

Свет

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Објавено пред

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште во Увалде, вклучувајќи го и прашањето зошто речиси 20 полицајци останале пред училницата додека децата повикувале на помош, објави Ројтерс во саботата.

dobivaj vesti na viber

Во срцето на истрагата на Одделот за јавна безбедност на Тексас е и прашањето зошто полицајците чекале во ходникот речиси еден час пред да влезат и да го убијат напаѓачот. Со зголемените повици за независна истрага и зголемените критики за полицискиот одговор, полицијата на Хјустон и Далас пристигнаа во Увалде за да им помогнат на локалните сили.

Тие обезбедуваат заштита на полицијата во Увалде, градоначалникот и стојат пред продавницата каде напаѓачот купил две полуавтоматски пушки.

Инспекторите во меѓувреме се’ уште трагаат по мотивот за нападот. Салвадор Рамос, 18-годишен средношколец кој го напуштил средното образование, немал криминално досие и немал историја на ментална болест, а неговите пораки кои ги испраќал на социјалните мрежи се’ повеќе излегуваат на виделина.

Најмалку две деца повикале помош од неколку соседни училници за четврто одделение, откако Рамос во вторникот влегол во училиште со полуавтоматска пушка АР-15, изјави директорот за јавна безбедност на Тексас, Стивен Мекроу претходно оваа недела.

„Тој е во соба 112“, рекла девојката која повикала помош во 12.03 часот. Истата девојка побарала од операторот на Брзата помош „веднаш да испрати полиција“ во 12.43 часот и четири минути подоцна.

Во 12.51 часот, речиси 45 минути по нејзиниот повик, тактичката екипа упаднала и ја пробила опсадата на основното училиште Роб.

Вкупно најмалку осум повици за брза помош биле упатени од училиштето додека полицијата чекала надвор.

Мекроу истакна дека командирот на самото место, началникот на полицијата во училишната област, погрешно утврдил дека Рамос бил забарикадиран во училиштето и дека децата повеќе не се во опасност, со што и дозволил на полицијата да се подготви за нападот.

„Тоа беше погрешна одлука и точка“, забележа Мекроу, признавајќи дека стандардните протоколи бараат полицијата веднаш да се соочи со активниот училишен напаѓач, наместо да чека помош.

Агентите на тактичката гранична патрола на местото на настанот беа фрустрирани од недостатокот на јасни инструкции од командантот, верувајќи дека тоа ги одложи напорите да се запре нападот, изјави полициски извор.

Изворот наведува дека кога тактичките агенти влегле во училишната училница зад балистичкиот штит, напаѓачот излегол од плакарот и пукал во нив.

„Мразам да верувам дека некои од овие деца би можеле да бидат спасени доколку полицијата им помогнала веднаш откако биле застрелани, а не еден час подоцна откако искрвариле“, рекол друг полициски извор.

Официјалните извештаи за одговорот на полицијата не даваат јасни одговори. Гувернерот на Тексас, Грег Абот, ден по нападот, ја пофали храброста на полицијата, а во петокот рече дека е „лут“ затоа што истражителите го довеле во заблуда за информацијата.

Демократот од Тексас, Хоакин Кастро повика на независна истрага на ФБИ, а тој го посети училиштето во петокот и изјави за Ројтерс дека е длабоко вознемирен од спротивставените информации што се појавиле.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека е само прашање на време кога Украина ќе ги врати териториите што Русија ги окупира.

dobivaj vesti na viber

„Украина ќе врати се’. Ова е императив. Тоа е само прашање на време. Секој ден сме се поблиску до ослободувањето. Сè што правиме е за таа цел“, рече Зеленски.

„Ќе имаме повеќе оружје од Русија“

Ситуацијата во Донбас се уште е тешка, особено во областите Северодонецк, Лисичанск, Бакмут и Попасна, рече тој.

„Што се однесува до снабдувањето со оружје, секој ден сме се поблиску до тоа да го надминеме нашиот непријател. Ќе доминираме над окупаторот со технолошка и конвенционална ударна сила. Многу зависи од нашите партнери. Тие се подготвени да и’ обезбедат на Украина сè што и’ е потребно за да ја одбрани својата слобода. Затоа, очекувам добри вести за ова следната недела“, изјави украинскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Регион

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Објавено пред

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки во надворешната политика.

dobivaj vesti na viber

Ова за БНР го изјави Ангел Димитров, копретседател на Заедничката бугарско-македонска комисија за историски и образовни прашања од бугарската страна. Тој цени дека нема потреба да се свикува Советот за национална безбедност на оваа тема, бидејќи, како што вели, топката не треба постојано да се префрла од една во друга институција, објави БГНЕС.

Според него, Северна Македонија го прифаќа билатералниот договор за пријателство и добрососедство како формален чин, како билет за ЕУ, а не како цврста политичка определба.

„Не треба да живееме со идејата за мимикрија на активност, за лажни сигнали дека нешто се случува кога нема резултати“, додаде тој. Според Димитров, зад избрзаните постапки на бугарскиот премиер Кирил Петков со еуфоричното убедување дека може да се одврзе комплексен јазол, очигледно стојат акции кои остануваат јавно непознати, а тоа создава тензија кај бугарското општество.

Тој нагласи дека нема ништо заедничко меѓу позицијата на Бугарија и руските интереси, а тезата е несериозна и непријатна.

„РСМ има држава која е генетски поврзана со Србија и Русија. И не може или не сака да им сврти грб. Затоа, навестувањата за бугарска позиција во служба на Русија или Србија се апсурдни. Бугарија силно ја поддржа евроатлантската интеграција на Северна Македонија за да и помогне да излезе од старата југословенска комунистичка орбита. Треба да се биде внимателен со вакви евтини политички мантри кои ја дискредитираат нашата земја“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште...

Свет36 минути

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Регион13 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет15 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија16 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет19 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија22 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија23 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ23 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет24 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет1 ден

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија2 дена

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет2 дена

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија2 дена

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија2 дена

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....