Контакт

Црна хроника

Тешко повреден мотоциклист во Скопје

Објавено пред

Тешко повреден 32-годишен скопјанец, кој вчера со мотоцикл се судрил со автомобил на улицата Благоја Стефковски во Скопје. Во сообраќајката бил оштетен и паркиран автомобил „рено“.

Мотоциклистот со тешки повреди бил пренесен во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“ за укажување лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од екипа од СВР Скопје.

Црна хроника

Две лица украле над 130.000 денари од обложувачница – едниот е во притвор, вториот во бегство

Објавено пред

Поднесено е обвинение против едно лице поради разбојништво во спортска обложувачница. Од Обвинителството информираат дека обвинетиот делото го сторил во соизвршителство со друго лице, кое до овој момент се наоѓа во бегство.

„Обвинетиот и неговиот соизвршител, по претходен договор, на 9 октомври влегле во објект на спортска обложувачница на улицата Зеничка во Скопје и се заканиле дека ќе нападнат врз животот на една вработена. Притоа обвинетиот со пиштол во раката побарал од оштетената да каже каде се парите и ја турнал до ѕидот, а другиот осомничен се упатил кон работниот пулт и од една од фиоките одзел 133.460 денари“, велат од Обвинителството.

Со оглед на тоа што и натаму постојат околности што упатуваат на опасност од бегство на обвинетиот, како и основан страв дека тој би можел да го повтори делото, да влијае врз сведоците или да ги скрие и уништи трагите од кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд достави и посебен предлог за продолжување на мерката притвор за обвинетото лице.​

Прикажи повеќе...

Македонија

Рачна бомба пронајдена во фиока, во шупа во Арачиново

Објавено пред

Рачна бомба oд моделот „Ф1“ од руско производство била пронајдена при претрес во домот на маж од Арачиново.

Од Обвинителството информираа дека претресот се случил на 18 октомври, а бомбата била пронајдена во фиока во плакар, кој се наоѓал во шупата.

„При претрес пронајдена е рачна бомба модел ‘Ф1’ од руско производство со експлозивно полнење од 60 г тротил (ТНТ). Поседувањето ваква експлозивна направа на граѓаните им е забрането со закон“, велат од ОЈО Скопје.

Против лицето поднесено е обвинение за кривично дело неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Истовремено, надлежниот обвинител му предложи на Основниот кривичен суд Скопје да ја продолжи претходно определената мерка притвор за обвинетиот бидејќи постојат околности што го оправдуваат стравот дека тој би можел да се даде во бегство за да го избегне кривичниот прогон.​

Прикажи повеќе...

Македонија

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Објавено пред

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица.

Од МВР информираа дека нападот се случил на улицата Есперанто во близина на угостителски објект.

„Околу 1 часот на улицата Есперанто, во близина на угостителски објект, Љ. Ц. и Д. А. биле физички нападнати од неколку лица на возраст од 20-ина години“, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

Едниот од нападнатите е новинарот Љупчо Цветановски, кој преку статус на социјалните мрежи напиша дека со колегата биле нападнати од страна на седум лица.

„Не грижете се, сè мина без физички последици, бидна без врска и апансас, беа 7 души, но спремни момци сме ние. Ги снема исто ко што се појавија. Не сакам ни да помислам дека мотивот е политички, никој не е до толку луд или барем се надевам“, напиша Цветановски.

Цветановски бил во друштво на новинарот Дејан Андоновиќ, а засега не се познати мотивите за нападот.

Од полицијата велат дека работат на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија2 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија2 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија3 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет3 часа

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа4 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија5 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион15 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет16 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија16 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион17 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија18 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија21 час

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија23 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија1 ден

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија1 ден

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија1 ден

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Досие