Контакт

Црна хроника

Фатен дилер при обид до Драчево да пренесе марихуана за 2.400 евра

Објавено пред

Скопското обвинителство поведе истражна постапка против 43-годишен маж од Чаир за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

На 23 јуни, на крстосница на булеварот „Србија“, меѓу наслебите Аеродром и Ново Лисиче, осомничениот во својот автомобил неовластено држел марихуана. Договорил продажба на дрогата за сума од 2.400 евра на непознат купувач од Драчево, па со автомобилот се упатил да му ја однесе, кога бил запрен од полициски службеници.

Потоа, бил извршен претрес и на неговиот дом во Чаир, каде било пронајдено дополнително количество дрога и дигитална вага со остатоци од марихуана. Вкупно, од автомобилот и домот на осомничениот биле запленети 2.803,53 грама марихуана во повеќе пакувања, наменета за илегална продажба.

До судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје јавниот обвинител достави предлог за определување притвор за осомниченото лице.​​

Црна хроника

Скопјанец земал 90.000 денари од касата на работа и одбил да ги врати

Објавено пред

Полицијата во скопската населба Карпош поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец со инцијали И.А, поради сомнение дека сторил кривично дело „затајување“.

Како што информираат од МВР, на 19 мај годинава, додека пријавениот бил на работното место на улица „Варшавска“ во Скопје, своеволно и без дозвола од работодавачот, од благајната на видео-лотариските терминали одзел 90.000 денари.

Подоцна, по пристигнување на менаџерот, заедно ги преброиле парите и бил констатиран кусок, по што му било побарано да ги врати парите, но работникот не го сторил тоа.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведени тројца насилници од Бојане, со пиштоли и ножеви направиле хаос пред ресторан во Сарај

Објавено пред

Синоќа, нешто по еден часот по полноќ, полицијата уапсила тројца жители на скопското село Бојане, А. Ќ. (23), М. Ќ. (30) и Г. Ќ. (25), поради сомнение дека претходно направиле инцидент пред угостителски објект во Сарај.

Како што информираат од МВР, во инцидентот што избувнал поради претходно меѓусебно нетрпение биле употребени огнено оружје и остар предмет.

Притоа повреди од огнено оружје добил В. Ќ., a повреди од остар предмет Ф. М., по што биле пренесени во Градската општа болница „8 Септември“, односно во комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување лекарска помош.

Тројцата насилници се приведени во полициска станица за понатамошна постапка и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Топ

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

Објавено пред

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции спроведоа акција за сузбивање повеќечлена организирана криминална група.

Како што информираат надлежните, скопската група била со строго утврдена хиерархија и структура и се занимавала со продажба на дрога и оружје.

Во денешната акција извршени биле претреси на вкупно 20 локации, при што приведени се 12 лица од Скопје, меѓу кои и 33-годишен полицаец со иницијали Р. А.

Другите уапсени, меѓу кои има и една жена, се на возраст од 19 до 47 години: Б. А. (22), Б. А. (19), М. А. (47), Б. А. (23), С. Ј. (22), Е. Б. (27), З. М. (33), Љ. А. (30), Ш. А. (35), А. А. (26) и Е. С. (24).

Полицијата соопшти дека се трага по уште три лица што биле дел од групата.

При извршените претреси на повеќе локации се пронајдени дрога, муниција, два пиштола, автомобили, од кои еден блиндиран, поголема сума девизни и денарски парични средства, мобилни телефони и компјутерска опрема.

Надлежниот јавен обвинител, по добиената кривична пријава, ќе донесе наредба за спроведување истрага против лицата и ќе му предложи на судот да одреди притвор за сите осомничени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија16 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија16 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ16 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет18 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен22 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија22 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија24 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет1 ден

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија2 дена

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија2 дена

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија2 дена

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија2 дена

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ2 дена

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија2 дена

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа2 дена

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија2 дена

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа2 дена

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт2 дена

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Досие