Контакт

Топ

20-годишна девојка загина во Бутел, паднала од зграда

Објавено пред

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на Бутел.

dobivaj vesti na viber

Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била затекната со тешки телесни повреди здобиени при пад од зградата.

„Таа била пренесена во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде на 10.06.2023 во 00.30 часот починала“, велат од МВР.

Увид бил извршен и за настанот бил известен јавен обвинител. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Регион

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Објавено пред

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље.

dobivaj vesti na viber

Репортерите на српски Курир снимија долга колона борбени возила на Војската на Србија во околината на Прокупље, кои се движат кон внатрешноста на централна Србија.

Минатата недела во два наврати беа забележани и колони борбени возила на Војската на Србија.

На магистралниот пат Краљево – Рашка во петокот на 22 септември долга колона оклопни борбени возила на Војската на Србија се движела на пат кон Копнената безбедносна зона.

Еден ден подоцна, колона борбени возила на Војската на Србија е заробена во Куршумлија и во околината на Блац и се движела кон Копнената безбедносна зона. Колоната тогаш била видена и во Белољин.

Прикажи повеќе...

Регион

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Објавено пред

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот на септември, а експертите проценуваат дека тоа може да ја чини грчката економија до пет милијарди евра за кратко термин, пренесува BBC.

dobivaj vesti na viber

Се проценува дека една петтина од грчките плантажи за памук биле уништени, а над 200.000 добиток и живина загинале во поплавите.

Проценките на експертите сугерираат дека само краткорочните ефекти може да ја чинат грчката економија до пет милијарди евра, а една од најтешко погодените области е Тесалиската рамнина, во централна Грција.

Тесалија е еден од главните земјоделски региони во земјата и се стравува дека разорните ефекти од поплавите ќе имаат значително влијание врз производството на храна во Грција.

Околу 20 отсто од земјоделското земјиште е концентрирано во овој регион и тоа е исклучително важно за производството на памук во Грција, која е главен извозник.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вети брза помош за настраданите од поплавите.

Во обраќањето веднаш по катастрофата, тој рече дека Грција има финансиски капацитет и механизам за брзо олеснување, за луѓето да можат да ги рестартираат своите животи, да ги поправаат куќите и да ги рестартираат своите бизниси.


Спиридон Кинциос, ректор на Земјоделскиот универзитет во Атина, изјави за Би-Би-Си дека иако е можно повторно да се засадат култури како што се житарките и памукот прилично брзо во следните неколку месеци, обновувајќи ги овоштарниците и стадата овци и кози, кои произведуваат млеко за традиционалното грчко производи како јогурт и фета сирење, ќе трае подолго.

– Во моментов имаме оштетувања на станбената инфраструктура, како и на комуналните услуги, патиштата, училиштата, примарните здравствени единици и сл. Ако не успееме да ги вратиме што е можно поскоро, тогаш ќе имаме проблем што ќе ги принуди луѓето да одат на друго место да живеат – изјави Кинсиос.

Тој најави дека најлошо сценарио е масовната миграција на населението од селата во големите градови.

– Пресметувам дека, доколку надвладее најлошото сценарио, тогаш директниот директен трошок за грчката економија би бил приближно четири до пет милијарди евра. А долгорочниот трошок би бил три пати поголем – нагласи грчкиот експерт.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Објавено пред

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата, мотивирани, посветени и исклучително професионални во остварувањето на единствената заедничка цел – да бидат гарант за безбедноста на секоја педа сојузничка територија, рече министерката Славјанка Петровска по посетата на армискиот вод кој е дел од силите на НАТО во Бугарија, во рамки на активностите на зголемена будност на Алијансата, воведени на вонредниот Самит на НАТО во Брисел во март 2022 година, по руската агресија во Украина. Целта на мисијата е гаранција на безбедноста на целата територија на Алијансата.

dobivaj vesti na viber

Во базата во Ново Село, министерката Петровска им се заблагодари на македонските, но и на бугарските и сите припадници на сојузничките армии кои се дел од мултинационалната група на НАТО во Бугарија за нивниот придонес кон безбедноста на НАТО.

„Чест и задоволство ми е што денеска заедно со мојот колега дојдовме тука да ги посетиме војниците од оваа група, меѓутоа исто така да им обрнеме особено внимание на нашите, на македонските и на бугарските војници. Особено ме радува и информацијата од брифингот кој го имавме од командантот, од успесите кои се забележани, од начинот на којшто двете армии во состав на оваа мултинационална сила заедно функционираат, заедно работат и се разбира заедно ги бранат интересите на НАТО алијансата“, рече министерката Петровска.

Министерката посочи дека сите политички одлуки кои беа донесени во рамките на Алијансата, во однос на безбедноста на НАТО алијансата, денеска војниците го спроведуваат тоа на дело.

„Уште повеќе ме радува што сите оние политички одлуки кои изминатиот период ги носевме во рамките на НАТО алијансата и како гаранција за мирот, безбедноста на секоја педа територија на земјите членки на Алијансата, војниците овде се подготвени тоа да го спроведат на дело. Секое едно вложување и инвестирање во нив значи инвестирање во нашата иднина и во нашата безбедност и затоа ја заслужуваат нашата поддршка“, подвлече министерката.

Бугарскиот министер за одбрана, Тагарев посочи дека во Ново Село со министерката Петровска беа сведоци на реалната примена на концептот за зголемена будност на НАТО и изградбата на мултинационалните борбени групи кои се елементи на капацитетот за одвраќање и одбрана на источното крило на НАТО.

„Овде, придонесуваат со војници седум земји, водечка земја е Италија со многу сериозен капацитет, но секој придонес на наш сојузник кон заштитата на НАТО и нашата територија е ценет, вклучително и на воените лица од Македонија. Јас сум многу благодарен што имам можност заедно со министерката Петровска да присуствуваме овде. Видовте воени лица од двете страни во еден строј, со знамињата, со почит еден кон друг“, рече бугарскиот министер.

Министерот Тагарев посочи дека војниците од двата контингенти одржуваат дневни контакти со кои се гради соработката и капацитетот заедно да ја гарантираме сигурноста на сојузот.

Македонскиот контингент во мултинационалните сили во Бугарија е во големина на еден вод. Во овие сили има над 1.000 припадници од сојузниците Македонија, Бугарија, Албанија, Грција, Црна Гора, Турција и САД, под водство на Италија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 часа

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион15 часа

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија16 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија16 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија17 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија18 часа

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ објави документи за токсично млеко и јогурт, бара одговрност од Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објави документи во врска со информациите дека во Македонија се увезува млеко кое содржи афлатоксин....

Економија20 часа

ЕСМ ги повика потрошувачите да проверат дали објектите се подготвени за грејна сезона, а не кажува дали ќе ги намести цевките под Беласица

ЕСМ ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до...

Македонија20 часа

Заев: време е за нов македонски успех

Екс премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е...

Економија22 часа

Нови цени на горивата

Од денеска малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се намали за 2 денари, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95,...

Македонија22 часа

Петровска – Тагaрeв: соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија...

Македонија22 часа

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“...

Економија22 часа

СДСМ: Нова 55MW фотоволтаична електрана – најголема на Балканот

Започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот, со капацитет од 55 MW, која ги задоволува годишните потреби на 30.000...

Свет22 часа

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот ЛаГвардија беа соочени со вода на...

Македонија23 часа

Со потпис на Груби е овозможено формирање на три нови фирми за коцкање, тврди ВМРО-ДПМНЕ

„Дали Артан Груби ја направи Македонија партнер во бизнис со бугарски мафијаш дел од кривични постапки кој се наоѓа во...

Регион2 дена

Милан Радоичиќ призна дека ја организирал групата во Бањска: „Лично ги направив сите подготовки“

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, ја презеде целосната одговорност за настаните во селото Бањска на северот од Косово. Неговата...

Македонија2 дена

Млекото со афлатоксин се враќа во Србија, Трипуновски лажно шири паника, велат од АХВ

Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната објавена вест на Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Згрозен сум од неморалниот чин на Маричиќ

Како човек сум згрозен со гадење од овој сексистички и неморален чин на Маричиќ, човекот се прослави со сè, само...

Македонија2 дена

(Видео) Трипуновски: Во Македонија е увезено канцерогено млеко од Србија и пуштено во промет

На 21 септември оваа година во Македонија е увезено над 20 тони трајно млеко од Република Србија, со рок на...

Македонија2 дена

Зголемениот број мечки проблем во Маврово и Ростуше: жителите бараат кризна состојба

По вонредната седница од страна на Советот на Општина Маврово и Ростуше, Општината до Владата поднела информација со барање за...