Контакт

Црна хроника

Уапсена четиричлена група за кражби од банкомати

Објавено пред

Четиричлена група е уапсена за кражби од банкомати. Скопјанец, штипјанец, тетовец и прилепчанец во февруари и март од повеќе банкомати прибавувале банкарски податоци и изработувале фалсификувани платежни картички со кои краделе пари од банкоматите

Покрај апсењето на четвроицата, откриена е и првата работилница за изработка на скимери во земјата.Тони Атанасов од Штип за изработка на платежните картички набавил опрема со која изработил скимер за снимање на податоците од магнетната лента заедно со видео камера за снимање на ПИН кодови од платежните картички. Скимерот заедно со другите членови на групата неколкупати го монтирале на банкоматите во Скопје, Прилеп и Гостивар, со што добивала податоци од вистински платежни картички.Со податоците изработувале лажни платежни картички, со тоа што на пластичните картички со магнетна лента ги вметнувале податоците од скимираните платежни картици и вршеле нелегални трансакции на повеќе банкомати. „На овој начин пријавените извршиле скимирање на вкупно 83 податоци од платежни картички издадени од една македонска банка и во сопственост на македонски граѓани, од коишто злоупотребени биле вкупно 15 и со нив извршиле вкупно 23 успешни нелегални трансакции на сума од 482.500 денари притоа сторувајќи ги кривичните дела за кои се пријавени“ соопштуваат од МВР.Случајот го пријавила една од банките која во февруари и март примила неколку рекламации од клиентите за неовластено подигнување на пари од сметките на нивните картички.При прегледување на видео записите биле забележани неколку непознати лица кои неколкупати подигнувале пари од банкоматите.„По доставување на видео-записите од банката, од страна на Единицата за компјутерски криминал извршена е анализа на истите при што се идентификувани пријавените како можни сторители на ова кривично дело. Исто така лоциран е станот во Тетово што пријавените го користеле за вршење на нелегалните активности (изработување на опрема за скимирање на податоци од платежни картички и изработување на лажни платежни картички)“ велат од МВР.При претрес на нивните домови, пронајдени се опрема, алати и електронски уреди, од што може да се заклучи дека станува збор за работилница комплетно опремена за изработка на уреди за снимање на ПИН кодови од банкарски картички. Сите четворица, од кои дел и се познати на полицијата и од претходно се изведени пред истражен судија и им е одреден 30 дневен притвор, Ќе одговараат за правење, набавување или отуѓување средства за фалсификување“, „изработка и употреба на лажна платежна картичка“ и „соизвршителство“, како и за „правење, набавување или отуѓување средства за фалсификување“ и „соизвршителство“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Малолетен велосипедист загина на патот Струга – Охрид, во него удрил автомобил

Објавено пред

Седумнаесетгодишен велосипедист загина кога во него удрил автомобил на патот Струга – Охрид.

Според информациите на МВР, вчера, во 11 часот, во полиција било пријавено дека на регионалниот пат Струга – Охрид, помеѓу село Подмоле и автокампот, К. Р. (21) од Струга, со автомобил „мерцедес“, со струшки регистарски ознаки, удрила во 17-годишен велосипедист од село Ливада, Струшко.

Од добиените повреди велосипедистот починал на местото на незгодата, а смрт констатирал лекар од итната медицинска помош.

К. Р. била пренесена во болницата „Св. Еразмо“, каде што ѝ биле констатирани телесни повреди. Извршен бил увид на местото на настанот од екипа на СВР Охрид.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Уапсен скопјанец осомничен за 33 кражби во Битола и Охрид

Објавено пред

Скопјанец на возраст од 21 година, со инцијали Р.М, бил уапсен на 6 март под сомнение дека извршил повеќе кривични дела тешка кражба и кражба на подрачјето на Битола и Охрид.

По целосно документирање на случајот, битолската и охридската полиција до надлежното Јавно обвинителство, против осомничениот ќе поднесенат кривични пријави за вкупно 33 кривични дела.

Од нив 23 ги извршил во Битола, односно две кривични дела тешка кражба во продавница, две кривични дела тешка кражба на велоспипед, две кривични дела кражба на велосипед и 17 кривични дела тешка кражба во патнички возила, додека, на подрачјето на Охрид извршил вкупно 10 кривични дела, од кои две кривични дела тешка кражба на велосипед и осум кривични дела тешка кражба во патнички возила.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Прегазен велосипедист во Струшко, загинал на лице место

Објавено пред

17-годишен велосипедист им подлегнал на повредите откако бил удрен од патничко моторно возило „мерцедес“.

Според информации од МВР, вчера во 11:00 часот во СВР Охрид било пријавено дека на регионалниот пат Струга-Охрид, помеѓу с.Подмоље и Автокамп, патничко моторно возило „мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувано од лицето К.Р.(21) од Струга удрило во 17-годишен велосипедист од с.Ливада, Струшко.

Во незгодата, од здобиените повреди велосипедистот починал на местото на несреќата, а смрт констатирал лекар од итна медицинска помош.

Женското лице со иницијали К.Р. која управувала со патничкото возило била пренесена во болницата „Св.Еразмо“ каде ѝ биле констатирани телесни повреди.

На местото на настанот бил извршен увид од увидна екипа на СВР Охрид, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија13 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија14 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија14 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа14 часа

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет14 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет16 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава17 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија18 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија2 дена

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија2 дена

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија2 дена

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа2 дена

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие