Контакт

Црна хроника

Почнува судењето за Монструм – јавноста очекува повеќе информации за монструозното убиство

Објавено пред

Почнува судскиот процес за петкратното убиство кај Смилковското езеро во којшто се обвинети шестмина за тероризам.

Двајца од обвинетите, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ сè уште се во бегство, а на обвинителната клупа ќе седнат Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Рами Сејди и Хаки Азири. Според обвинението, убиствата ги извршиле Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ.

За денешното судење се очекува огромно полициско обезбедување и интерес во јавноста. Судскиот процес ќе го води младиот судија Ивица Стефановски, обвинителка во случајот е Гордана Гешковска, позната од случајот „Пајажина“, а обвинетите ќе ги брани адвокатот Насер Рауфи.

Денеска се очекува да биде прочитано обвинението и обвинетите да почнат да даваат исказ пред судот.

Убиството, според обвинението имало за цел да предизвика несигурност кај населението и да ја наруши безбедноста во земјава со предизвикување страв кај граѓаните.

Смилковското езеро било под концесија на еден од обвинетите, Фејзи Азири, чичко на Хаки Азири, кому по убиството му е одземена концесијата.

Според исказот на Азири, кој сам се откажа од статусот заштитен сведок, на 12-ти април на обиколницата кај Качанички пат ги пречекал Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои дошле со автомобил „опел омега“. Му кажале дека убиле човек и му рекле да вози до неговиот дом.

Обвинителството се повикува на материјални докази,  транскрипти од телефонски разговори, како и сведочење на заштитен сведок. Адвокатот на обвинетите, Насер Рауфи тврди дека Обвинителството нема доволно докази.

На 12-ти април без причина беа убиени Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски.

По апсењето на обвинетите, во мај се организираа низа протести во главниот град што ги вжешти меѓуетничките односи во земјава.

Организатор на протестите, според полицијата, е еден од најголемите радикални исламисти во земјава и регионот, Шукри Алија кој од пред две недели е во притвор, по неговата екстрадиција од Косово.

Полицијата не ја исклучува можноста Шукри да бил организаторот, мозокот на петкратното убиство, но за ова сè уште нема никакви докази./крај/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

На скопскиот аеродром уапсен тинејџер од Бојане кој се барал со потерница

Објавено пред

Во попладневните часови на 15 јули на скопскиот аеродром, при влез во државава, по извршена проверка на 19-годишник од скопското село Бојане, било констатирано дека тој се наоѓал на листата со мерка „апси“ од Одделението за потраги.

Тинејџерот бил приведен и предаден на полициски службеници од полициското одделение Петровец за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во сообраќајка во Скопје тешко повреден пешак од Косово

Објавено пред

Во вечерните часови на 15 јули било пријавено дека во Скопје, на крстосницата од улиците Џон Кенеди и Кемал Ататурк, автомобил „голф“, управуван од 57-годишен скопјанец, удрил во 55-годишен пешак од Косово.

Во незгодата пешакот се здобил со тешки повреди, констатирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде што бил пренесен за укажување лекарска помош.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Полицаец нападнат во струшкото село Велешта

Објавено пред

Околу 11 часот, во дворот на училиштето „Зини Хани“ во струшкото село Велешта, В. Ќ (31) и А. Ќ. (28), двајцата од истото село, го нарушиле јавниот ред и мир. Тие упатиле навредливи зборови, а потоа и физички нападнале полициски службеник, кој извршувал службени дејства во врска со предвремените парламентарни избори. По целосно документирање на настанот, против напаѓачите ќе биде поднесена соодветна пријава, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

ДИК сè уште ги нема конечните резултати од изборите

Државната изборна комисија информира дека сè уште се врши прием на материјалот од општинските изборни комисии и при тоа рачно...

Регион1 час

БиХ ги отвори границите кон земјите од ЕУ

Од денеска граѓаните на земјите од Европската Унија можат да влезат во БиХ со негативен тест за коронавирус, не постар...

Свет2 часа

Вакцината на Оксфорд е една од водечките во трката за заштита од коронавирусот

Вакцината што се развива на Универзитетот Оксфорд е една од водечките кандидати во глобалната трка за заштита од коронавирус, пренесува...

Свет2 часа

На светот повторно му се заканува затворање поради коронавирусот

Земјите во светот повторно воведуваат рестриктивни мерки и контрола на границите за да го сузбијат повторното ширење на Ковид-19, пред ...

Македонија3 часа

ДИК: СДСМ – 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15

Според последните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ предводена од...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Имаме над 3 пратенички мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев посочи досега тие освоиле три мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ и остава можност за уште плус...

Македонија11 час

Јанушев: Трката е тесна, ВМРО-ДПМНЕ има шанси да формира Влада

Генралниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференцијата пред партиските простории порача дека партијата влегува во трката да формира Влада...

Македонија12 часа

(Видео) Ахмети: ДУИ освои над 100 илјади гласа и 12 мандати

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа на неговата партија во албанскиот блок оценувајќи дека се обезбедени над 100 илјади...

Македонија13 часа

Манчевски во изолација, неговиот возач и заменик-министерот на МИОА позитивни на коронавирус

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преку својот фејсбук-профил информира дека поради позитивниот тест на Ковид-19 на својот...

Македонија13 часа

Во исчекување на резултатите падна интернет-страницата на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира. Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем...

Македонија14 часа

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија15 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија16 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија18 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија19 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија20 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија20 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија21 час

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија22 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија23 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Досие