Контакт

Црна хроника

Откриени три лица што ограбиле златара во Скопје

Објавено пред

Скопската полиција поднесе кривична пријава против лицата В.А. (44), В.Г. (48) и Д.Ѓ. (40) поради постоење основано сомневање дека извршиле едно кривично дело – “тешка кражба“, со што се стекнале со противправна имотна корист од 3.600.000 денари (близу 60.000 евра).

Кривичното дело е извршено на 22 март годинава во периодот меѓу 11,45 до 12,20 часот на ул. “Лазар Танев“ во златарски дуќан “Интер голд“ сопственост на Х.З. при што прво и второпријавениот украле разен златен накит (алки, прстени, ланчиња) со вкупна тежина околу два килограма и едно куќиште за компјутер непозната марка црна боја. Имено, тешката кражба В.А. и В.Г. ја извршиле на тој начин што по претходно направен план на 21 март околу 13,30 часот од мобилен телефон кој бил сопственост на В.Г. со СИМ картица купена само за таа употреба телефонски му се јавиле на оштетениот соопштувајќи му дека наредниот ден (22.03.) во времето од 12,00 до 12.30 часот треба да отиде во полициската станица Гази Баба за да го подигне записникот за претходната извршена кражба во неговата златара. По ова вечерта истиот ден пријавениот В.А. на погоден начин се качил на заедничкиот покрив од неколкуте дуќани од каде преку необезбедената баџа влегол во поткровниот дел од златарата каде се притаил и останал до наредниот ден. На 22 околу 11,45 часот кога оштетениот се упатил кон полициската станица Гази Баба од страна на пријавениот В.Г телефонски бил информиран пријавениот В.А. дека дуќанот е празен а овој пак кој по внатрешните скали се симнал во приземниот дел при што насилно ја откорнал таблата од иверица со која бил обезбеден дуќанот односно поделен со скалите кои водат на спратот од каде влегол во дуќанот и од изложниот пулт и од отклучената сеф каса одзел златниот накит како и куќиштето од компјутерот а потоа со буренцето од цилиндричната брава од внатрешна страна ја отворил заклучената врата и незабележан од никого се оддалечил од местото на настанот.Откако двајцата подоцна се состанале кај Дом на занаетчии влегле во ПМВ марка “Пежо партнер“ со скопски регистарски таблички сопственост на В.Г. и отишле на ул.“Васил Ѓоргов“ во поранешната канцеларија на В.Г. сопственост на АПРЗ од каде овој сеуште имал клучеви и таму ги оставиле златните предмети додека куќиштето го искршиле на делови кои ги фрлиле во повеќе контејнери низ градот. Потоа се упатиле и отишле на ручек во Велес. По неколку дена од извршувањето на кривичното дело пријавениот Владимир златните предмети ги однел во златарата “Мак голд“ лоцирана на ул. “Народен Фронт“ во ТЦ “Беверли Хилс“ каде на пријавениот Д.Ѓ. му ги продал за сума од 18.000 евра кои парични средства подоцна заедно со пријавениот В.А. ги поделиле подеднакво.Во просториите на ПСОН „Бит Пазар“ од страна на Д.Ѓ. извршено е препознавање на лица за што истиот со сигурност го препознал пријавениот В.Г дека е лице од кого го купил златниот накит. Исто така пријавениот Д.Ѓ. сторил едно кривично дело – “тешка кражба“ по чл.236 а вв .чл.24 од КЗ на РМ на тој начин што од пријавените В.А. и В.Г. кон крајот на март годинава во неговиот златарски дуќан за сума од 18.000 евра купил поголема количина на златен накит при тоа за истиот накит не издал никаква потврда или документ дека го откупил ниту пак истото го евидентирал. Потоа истиот тој откупен златен накит пријавениот Д.Ѓ. го однел во друг златарски дуќан, во “Рома“ лоциран во старата чаршија и на лицето Љ.Ф. го продал златниот накит за сума од 21.000 евра без да добие никаков документ за откупен златен накит./крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

70-годишен маж од Ѓорче Петров пукал со пиштол од балкон

Објавено пред

Седумдесетгодишен скопјанец го нарушил јавниот ред и мир на начин што со пиштол испукал неколку куршуми во воздух.

Според информациите од полицијата, пукањето се случило вчера на пладне од балкон во стан во Ѓорче Петров.

„Од лицето бил одземен пиштолот ‘М- 70’ калибар 9мм, две рамки за пиштолот, 12 куршуми калибар 9мм, футрола за рамка, ловечка пушка ‘црвена застава’ калибар 16/70мм, два патрона за ловечка пушка ‘белон 2,50 мм’, футрола за ловечка пушка и две дозволи за поседување и носење оружје на негово име“, велат од МВР.

По документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

66 лица казнети за брзо возење на подрачјето на СВР Битола

Објавено пред

Сообраќајната полиција при СВР Битола, денеска, во периодот од 8 до 14 часот, спровела контрола за санкционирање возачи што управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната.

Како што информираат од МВР, на територија на СВР Битола санкционирани биле 66 возачи. Од нив, 34 на територијата на Битола, 11 на територијата на Прилеп, 15 на територијата на Ресен.

Од Министерството порачуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Предложен притвор за скопјанецот што одгледувал марихуана во станот на својот покоен дедо

Објавено пред

Скопското Основно јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 33-годишен скопјанец осомничен за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

Како што информираат од Обвинителството, постои основано сомнение дека 33-годишникот во станот во кој живеел и во станот на својот покоен дедо во Скопје недозволено одгледувал, преработувал и држел за продажба марихуана.

При претрес во домот на осомничениот на булеварот АСНОМ во Скопје биле пронајдени и одземени вкупно 71 стебло од растението канабис, повеќе пакувања со марихуана, гранки во процес на сушење, тегли и други пакувања со семки од марихуана.

Во втората илегална импровизирана лабораторија, пак, во стан на булеварот Партизански одреди, полициските службеници откриле уште 81 стебло од растението канабис, кои се одгледувале во специјално направени услови со инсталирано посебно осветление и температурни услови.

Во станот биле пронајдени и 12 помали саксии со насади, ламби, вентилатори, засилувачи и друга опрема за производство на марихуана.

Јавниот обвинител до судот доставил предлог за определување мерка притвор за осомничениот бидејќи постојат околности што укажуваат дека ваквата мерка е неопходна за непречено водење на постапката.​​

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Регистрирани 557 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирањa, а регистрирани се 557 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 268, Куманово...

Македонија15 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија19 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет19 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија20 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет21 час

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија21 час

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион1 ден

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија1 ден

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет2 дена

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион2 дена

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија2 дена

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Досие