Контакт

Црна хроника

Бошкоски: Обвинителството да одговара за изживување и малтретирање

Објавено пред

Поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, кој е меѓу обвинетите во случајот ’Ровер’, во понеделник на повтореното судење во Основниот суд 1 Скопје побара обвинителството да одговара за изживување и малтретирање на лица кои не можат да се бранат, алудирајќи на тоа дека две години, како што рече, без докази, обвинетите се во притвор.

Повтореното судење за случајот ’Ровер’, во кој девет лица минатата година беа осудени на затворски казни за убиството на Марјан Тушевски и Киро Јанев во 2001 година, почна во понеделник откако Апелациониот суд во мај ја укина првостепената пресуда наведувајќи дека таа е нејасна и неразбирлива, како и дека се направени пропусти и повреди на Законот за кривична постапка.

 

Обвинителката Лидија Раишковиќ Вучкова рече дека останува на обвинението без никакви измени, а Бошковски и останатите обвинети повторно се изјаснија за невини. Четворица, од вкупно девет обвинети, кои се и директни извршители на убиството се српски државјани и истите се во бегство.

 

Екс министерот рече дека станува збор за политички монтиран процес и побара тој повеќе да не присуствува на судењата затоа што, како што рече, и онака пресуда ќе биде донесена надвор од судот. Бошковски побара другите обвинети да бидат ослободени затоа што, рече, тие биле колатерална штета на идејата за негово апсење.

 

Во неговиот исказ рече дека обвинителката Лидија Раишковиќ Вучкова и судијата Илија Трпков ќе се срамат од своите постапки и дека ниту платата ниту дневницата нема да ја исперат нивната свест.

 

Во образложението на Апелациониот суд за отфрлање на првостепената пресуда се бара точно утврдување на умислата на секој од обвинетите за стореното кривично дело како и докажување на нивната вина со докази. Исто така, се бара првостепениот суд со сигурност да утврди за секој обвинет кој какво дејство презел со конкретен опис на дејствијата.

 

Со првостепената пресуда на доживотен затвор како директни извршители на убиството, во отсуство, беа осудени Србите Предраг Чубрило, Милан Илиќ, Милорад Ковачевиќ и Вук Вукичевиќ. Љубе Бошкоски беше осуден на 12 години за помагање, а на 10 години затворска казна беше осуден неговиот шеф на обезбедување Зоран Трајковски. По осум години добија Сашко Јовановски и Ивица Ристиќ, а по шест Гоце Митревски и Никола Негриевски.

 

Марјан Тушевски, познат скопски рекетар со богато полициско и судско досие, и неговиот личен возач Киро Јанев беа застрелани пред 13 години пред кафуле во скопската населба Тафталиџе.

 

Инаку, Бошковски веќе издржува петгодишна затворска казна во КП Идризово за случајот „Кампања“ за нелегално финансирање на изборната кампања во 2011 година.крај/мф

Извор: Макфакс

Црна хроника

Кривична пријава против велешки дилер на хероин

Објавено пред

Велешката полиција поднесе кривична пријава против 34-годишен дилер од овој град за кој постои сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Како што информираат од МВР, на 29 јануари годинава на улицата Љубљанска, полициски службеници го забележале пријавениот Д.Д. како продава дрога на Д.А..

Купувачот со такси дошол до куќата на пријавениот дилер, по што возилото било сопрено и кај него бил пронајден и одземен хероинот, кој го купил непосредно пред тоа.

По ова, бил извршен претрес во домот на пријавениот и бил пронајден и одземен хероин.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Автомобил удри во пешак на „Партизанска“ и побегна

Објавено пред

Автомобил удри во 76-годишен пешак на булеварот Партизански одреди во Скопје и побегна од местото на незгодата.

Тешки телесни повреди добил пешакот В. Т., констатирани во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде што бил пренесен за укажување лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на незгодата од екипа од СВР Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Малолетник прободен со нож во расправија во Чаир

Објавено пред

Синоќа, во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен повреден 16-годишник од Скопје.

Според пријавеното во СВР Скопје, на фонтана парк во населбата Чаир, по претходна расправија со две лица, од едното од нив бил прободен со нож.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Казна за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица кои не биле од исто семејство

Обвинителството предложи казни за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион1 час

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но кажа...

Македонија2 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион2 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија2 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион12 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион13 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион14 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет17 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион19 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија19 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија20 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија22 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион22 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион23 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион23 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет1 ден

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет1 ден

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет1 ден

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Досие