Контакт

Црна хроника

Дрпљанин осуден на доживотен затвор, мајка му тврди дека „не згазнал ни на мравка“

Објавено пред

Алмир Дрпљанин е осуден на доживотен затвор за нападот врз патролата на припадниците на мобилната „Алфа“ единица кај Природно математичкиот факултет во Скопје во ноември 2008 година, во кој беше убиен полицаецот Африм Арифи, а двајца негови колеги за влакно ја избегнаа смртта, но останаа тешки инвалиди.

При изрекувањето на пресудата, Дрпљанин не покажа никакви емоции, а во судницата беа присутни членови на неговото семејство кои накратко се поздравија со него по изрекувањето на пресудата, плачејќи.

Адвокатот на обвинетиот, Асмир Алиспаиќ тврди дека Дрпљанин не бил во Македонија кога се случило убиството, дека е осуден без докази и најави жалба на пресудата до повисоките судски инстанци. При образложувањето на пресудата, судијата Владимир Туфегџиќ рече дека при носењето на пресудата се земени во предвид и отежнителните и олеснителните околности. „Секој акт на напад врз полицијата, значи акт на напад врз државата“, рече Туфегџиќ кој потсети на се што се случувале за време на повтореното судење за овој случај, како и за нападот којшто се случи пред осум години.Во текот на судењето одбраната извршила увид во списите на предметот и во текот судењето тврдела дека Дрпљанин не бил во Македонија кога се случил нападот. Судот побарал одбраната да достави доказ за тоа тврдење, но одбраната на обвинетиот никогаш не доставиле никаков доказ дека Дрпљанин не учествувал во нападот ниту пак некој друг доказ кој би ја сменил фактичката состојба. Меѓу доказите е и исказот на Дејан Спасовски кој имал работилница за изработка на регистерски таблици, кој според судијата, потврдил и го посочил обвинетиот дека токму тој ги нарачал регистеските таблици кои биле на „голфот“ со којшто беше извршен нападот врз „аллфите“.„Самиот чин на нарачка на регистерските таблици е подготовка за претходно разработениот план за убиството. Обвинетиот не само што бил на самото место на настанот, туку преземал и дејствија“ , рече судијата Туфегџиќ.Одбраната пак тврди дека сведокот Дејан Спасовски не можел со сигурност да каже дека Дрпљанин ги нарачал регистерските таблици и дека при сведочењето не го препознал. Според Алиспаиќ, Дрпљанин нарачуван регистерски таблици од таа работилница, но пред 2006 година.„Во својата одбрана Алмир децидно објасни дека од 2006 година живеел во градот Тутин, Србија во областа Санџак, а потоа поради неговата работа се преселил во Косово“, рече неговиот адвокат Асмир Алиспаиќ кој додаде дека двајцата осудени за истиот напад изјавиле дека не го познавале Дрпљанин.Според него, доживотната затворска казна е превисока и неоснована и најави жалба до Апелациониот суд, па дури и до, како што рече, Европскиот суд за човекови права во Стразбур.Мајката на Дрпљанин, Хајра Дрпљанин, тврди дека нејзиниот син е невин.„Ова е голема неправда. Тоа дете не згазнало ниту мравка. Но има Господ. Да им се врати на најмилите на тие што му го направија ова на моето на моето дете“, рече таа.Пред осум години на паркингот кај ПМФ, додека тројца припадници на специјалната единица „Алфа“ патролирале со службениот автомобил беа нападнати од лица во автомобил „голф“. Според судот, во „голфот“, освен Алмир Дрпљанин биле и Керим Реџаил, Исмет Агим и уште две непознати лица. Сите заедно со автоматски пушки испукале 70 проектили кон „алфите“, при што Африм Арифи почина на лице место, а другите двајца припадници на специјалната единица беа изрешетани во главата, вратот, рбетот и со тешки повреди го преживеаја нападот. Двајцата учесници во настанот се осудени за овој напад, додека Дрпљанин иако во 2010 година беше осуден на доживотна казна затвор во отсуство, судењето за него се повтори и Судот ја потврди претходната казна./крај/ффс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Казнети 157 возачи во Скопје

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 157 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 10 санкции, 16 за користење на мобилен телефон, четири за возење под дејство на алкохол. Изречени се 11 санкции за непочитување на брзината на движење, пет за минување на затворен сигнал (црвено светло), 41 мерка за непрописно паркирани возила и 31 прекршок направен од страна на пешаците.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Маж изгоре во пожар во кочанското село Грдовци

Објавено пред

Рано утрово околу 6 часот и 25 минути во полиција било пријавено дека во кочанското село Грдовци настанал пожар во куќа во сопственост на 48-годишниот А.J.

Откако интервенирала противпожарна екипа, В.Ј.(71) била извадена од куќата и пренесена во медицинскиот центар во Кочани за укажување лекарска помош, додека кај А.Ј. била констатирана смрт.

Полицијата извршила увид и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казнети 202 возачи во Скопје

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 202 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 17 санкции, 19 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 22 за користење мобилен телефон. Изречени се седум санкции за непочитување на брзината на движење, пет за минување на затворен сигнал (црвено светло), 58 мерки за непрописно паркирани возила и 20 санкции за неносење заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа38 минути

Урсула фон дер Лајен: ЕУ ќе мора што поскоро да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини за коронавирус за Западен Балкан „што е можно поскоро“, рече претседателката на...

Свет55 минути

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и се закани дека ќе ги тужи другите заради...

Европа2 часа

ЕУ воведува темно црвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена...

Свет2 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Регион2 часа

Почина актерката Мира Фурлан

Синоќа, во САД почина славната југословенска актерка Мира Фурлан на 65-годишна возраст. Фурлан е родена во Загреб на 7 септември...

Свет13 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа14 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија15 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија17 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет18 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија19 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија21 час

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија22 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија22 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија23 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија24 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа1 ден

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет1 ден

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Досие