Контакт

Црна хроника

Обвинителството ги даде завршните зборови во случајот ’Шпион’

Објавено пред

Јавната обвинителка Лиле Стефанова во петок во Кривичниот суд во Скопје ги даде завршните зборови во судскиот процес за случајот „Шпион“ во кој 19 лица се осомничени за шпионажа, оддавање на државни тајни на странски разузнавачки служби, злосторничко здружување, уцена, изнуда, измама и злоупотреба на службената положба.

 

Таа побара сите сомничени да бидат прогласени за виновни за кривичните дела кои им се ставаат на товар и дека постојат материјални докази од кои јасно се гледа дека на едната страна се ообвинетите, а на другата страна се странските служби на кои биле испраќани информациите.

 

Завршните зборови ги започна со тоа дека првоосомничениот и организатор на групата, Марјан Ефремов, инаку поранешен вработен во Агенцијата за разузнавање, со цел да се стекне со имотно правна корист создал план за дејствување на криминалната група. Останатите осомничени за потребите на странски разузнавачки служби прибирале тајни податоци и докази што му ги предавале на Ефремов кој преку специјални сателитски системи и техники како и лично ги доставувал до лица кои работеле за овие разузнавачки служби.

 

Според зборовите на Стефанова, Ефремов ја организирал групата во 2009 година откако претходната година против него била поведена дисциплинска постапка со што го загубил работното место во службата за разузнавање. Со цел да ги продолжи врските со странските служби и стекнување на финансиски средства, тој решил да ја организира групата.

 

Обвинителката во завршните зборови се осврна на сите осомничени, меѓу кои е и поранешниот контраразузнавач Александар Динески во чиј компјутер бил пронајдена електронска порака испратена до новинарот Зоран Божиновски, кој е исто така осомничен, во која Диневски јасно кажува дека заедно со поранешниот полициски генерал Горан Стојков и Ефремов се договориле за создавање паралелна разузнавачка служба. Исто така, бил пронајден и word документ, кој бил испратен до лице означено со шифра, а во кој тој објаснува дека за потребите на странските разузнавачки служби ја шпионирале Македонија.

 

Обвинителството го повлече обвинението за поранешниот директор на Управата за спречување перење пари Ване Цветанов за шпионажа, но тој сé уште се товари за кривичните дела злосторничко здружување и одавање на државна и воена тајна.

 

Првоосомичениот Ефремов се бранеше со молчење, а обвинителката цени дека каква и да е одбраната што ќе ја даде во завршните зборови ќе биде спротивна на сите докази.

 

Судскиот процес за првата афера за шпионажа во Македонија започна на 27-ми јануари. Осомничените беа уапсени во септември, минатата 2013 година./крај/мф/сд©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Објавено пред

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно лишување од слобода.

Според информациите од охридското обвинителство, осомничените, на возраст од 19 и 20 години, кривичното дело го сториле на 3 јули.

Првоосомничениот кој имал привремен престој во Италија, во државава пристигнал заедно со Италијанката, со намера да ја убеди таа да склучи брак со второосомничениот, негов роднина од Скопје, за да може и тој да замине во Италија. Откако пристигнале, осомничените ја заклучиле оштетената во стан во Охрид и заминале.

Настанот бил пријавен од амбасадата на Република Италија, по што осомничените биле пронајдени и приведени.

Јавен обвинител до Основниот суд Охрид достави предлог за определување на мерката притвор за двајцата осомничени, поради постоење опасност од бегство и можност осомничените да го повторат кривичното дело. Судот го прифати предлогот и на осомничените им е определен притвор во траење од по осум дена.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Овчар загина од удар на гром во светиниколско

Објавено пред

Овчар загинал од удар на гром во селото Дорфулија во Свети Николе.

Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу 20 часот. Во полиција било пријавено дека на место викано „Дорфулиски ливади“, Т.Ш.(46) од село Дорфулија, додека напасувал стадо овци, го удрило гром и починал на местото.

Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Свети Николе.

Прикажи повеќе...

Топ

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Објавено пред

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом.

Според пријавеното, во период од 19:30 до 21:45 часот во куќата насилно влеголо непознато лице кое од една од собите одзело три кеси полни со пари.

Во нив имало банкноти во различни апоени односно 800.000 евра, 60.000 американски долари, 50.000 швајцарски франци и 1.000.000 денари, односно пресметано во евра, имало околу 916.000 евра.

Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион55 минути

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Свет1 час

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ1 час

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет2 часа

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура2 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија2 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион17 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион17 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава19 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет19 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт20 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија20 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ21 час

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија23 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија24 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ1 ден

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие