Контакт

Црна хроника

Тројца полицајци ранети на Менхетен, напаѓачот убиен

Објавено пред

Тројца полицајци, од кои двајца федерални шерифи и еден њујоршки полицаец, се ранети на Менхетен во престрелка во која е убиен осомничениот за нападот, соопштија локалните власти.

Инцидентот се случил во раните попладневни часови по њујоршко време, во центарот на Вест Вилиџ, кварт на Мехнетен кој е често посетуван од туристи. Полицијата ги преземала сите безбедносни мерки и ги блокирала повеќето соседни улици.„Колку што имаме информации, повредите со коишто се здобиле полицајците не се опасни“, изјавил градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио. „(Полицајците) Се судриле со вооружено лице кое го загубило животот“ додал началникот на њујоршката полиција, Вилијам Братон.Според американската телевизиска мрежа NBC News, престрелката се случила кога полицајците се обиделе да го уапсат лицето обвинето за силување, кое притоа дало отпор и отворило оган врз нив.Според телевизијата CNN станува збор за 32-годишник кој во 2012 година бил обвинет во Сан Диего за сексуален напад врз малолетно лице, но кое било пуштено од притвор со многу висока кауција, а по него била распишана висока награда./крај/мф/сн

Извор: Associated Press©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Обвинение за извршени кражби во Скопје​

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против две лица, кои како соизвршители сториле продолжено кривично дело тешка кражба.

Обвинетите скопјани на возраст од 27 и 43 години, на 2 јули 2020 година, околу 1 часот по полноќ, со погоден алат –- токмак го искршиле долниот дел од заштитниот ѕид на затворена просторија од магацин – тезга и одзеле туѓи подвижни предмети, облека, во вкупна вредност од 21.420,00 денари. Истиот ден, околу 3 часот, го провалиле и магацинот – тезга на второоштетената, од каде што, со намера противправно да ја присвојат, одзеле облека во вкупна вредност од 180.480,00 денари.

При напуштање на местото со украдената облека спакувана во најлонски кеси, обвинетите биле фатени од надлежни полициски службеници.

Со поднесениот обвинителен предлог јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на веќе определената мерка притвор за едно од обвинетите лица, а за другото обвинето лице предлог за продолжување на веќе определената мерка куќен притвор бидејќи постои опасност од бегство на обвинетите и можност за попречување на натамошната постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Почина возач на автомобил што излетал на патот меѓу селата Стојаково и Богородица

Објавено пред

Синоќа, по полноќ, во полиција било пријавено дека на локалниот пат меѓу селата Стојаково и Богородица се случила сообраќајна незгода, во која починал 54-годишник од Стојаково.

Според информациите, тој управувал автомобил „сеат леон“, со гевгелиски регистарски ознаки, во кој како сопатник се превезувала и неговата сопруга, и во еден момент излетал од патот.

По пристигнувањето на екипата на итната медицинска помош, тој починал.

Од страна на екипа од полициската станица Гевгелија извршен бил увид на местото на незгодата, а по наредба на јавен обвинител телото на починатиот било дадено за обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Трактористи загинаа во две одделни незгоди во Кавадарци

Објавено пред

Во регионот на Кавадарици синоќа и рано утрово се случиле две одделни сообраќајни несреќи, во кои животите ги загубиле двајца трактористи на возраст од 33 и 69 години.

Синоќа, околу 21.15 часот, на регионалниот пат Кавадарци – село Росоман се случила сообраќајна несреќа помеѓу автомобил „пежо“, управуван од П. М. (38), и трактор, управуван од М. З. (33), двајцата од Кавадарци.

Во незгодата починал возачот на тракторот, а возачот и сопатничката од автомобилот добиле телесни повреди.

Втората незгода се случила рано утрово (9 јули), а во полиција било пријавено дека на влезот во Кавадарци 69-годишник, управувајќи трактор, изгубил контрола и се превртел, при што починал на местото.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион2 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион4 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет4 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион5 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ5 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија6 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион7 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија7 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион8 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија8 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион17 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион19 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион20 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет22 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Досие