Контакт

Daily news

Германски експерт за DW: Не Асад, туку вооружените бунтовници во Сирија имаат сметка од нападoт со хемиско оружје

Објавено пред

 

Во наводниот хемиски напад во Хан Шејхун кој се случи на почетокот на неделата загинаа над 80 лица. И засега смртта на овие луѓе е единствениот докажан факт. Дамаск и Москва ги отфрлаат обвинувањата на Западот дека режимот на Асад носи вината за нападот. Но, кој би имал интерес од злосторството? Ова прашање се поставува во секој криминален филм.

Истото се прашуваме и сега. “Само вооружените бунтовнички групи имаат сметка од сличен напад со хемиско оружје. Тие се соочуваат со ѕидот и де факто немаат никаква шанса да се спротивстават на режимот на Асад со воени средства”, вели за DW за Гинтер Мајер, раководител на Центарот за истражување на арапскиот свет во Мајнц. Политикологот потсетува дека во 2012 година Барак Обама се закани дека САД ќе се вмешат, ако режимот на Асад икористи борбени отровни материи.

А оваа закана, според Мајер, звучи како “повик за противниците на сирискиот претседател да употребат хемиско оружје, за да биде обвинет токму Асад”. Отровите на бунтовниците се факт и дека и вооружената опозиција во Сирија е во состојба да врши и хемиски напади, беше наведено уште во 2014 година во издание на новинарот Симор Хрш во “London Review of Books”.
Тој цитираше еден документ на американската воена тајна служба DIA од 2013 година.

Според овој документ, филијалата на Ал каеда во Сирија – фронтот ал Нусра – поседува нервни гасови. Во својата статија Хрш се обидува да докаже дека припишаните на Асад напади со воени отровни материи во Гута (предградие на Дамаск) во август 2013 година, всушност е дело на бунтовниците.

Според новинарот, целта им била даја вклучат американската администрација во војната против Асад.

Блискоисточниот експерт Михаел Лудерс тоа го опишува во штотуку излезена книга “Оние кои жнеат бури”, во која тој вели декао на крајот на август 2013 шефот на американските тајни служби Џејмс Клапер го обесхрабри претседателот да издаде наредба за лансирање на ракети “Томахок” против Сирија.
Клапер го убедил Обама во невиноста на Асад, откако му ја покажал анализата на запленувањето од бомбите употребени во Гута.

Според анализата спроведена од британска хемиска лабораторија, составот на открините воено гасови се разликуваат од ониена сириската армија.

Впрочем, предметниот хемиски напад во Гута беше извршено токму во времето кога во земјата престојуваат американските инспектори по хемиско оружје.

“Патем тие беа поканети од Асад”, нагласува експертот Гинтер Мајер.

Во март 2013 северно од Алепо, исто беше извршен хемиско напад, при што загинаа и војници од сириската армија. Мајер тврди дека Асад сакал да ги открие одговорните за нападот со помош на американските инспектори.
“Безумие е да се очекува дека режимот ќе изврши таков напад токму во времето кога во земјата има американска комисија”, смета блискоисточниот експерт.

Сомнежите за учеството на Асад во хемиското напад од 2013 изразува и поранешниот инспектор на ОН за хемиско оружје Ричард Лојд, како и професорот од МИТ технички универзитет Теодор Постал.
На почетокот на 2014 година двајцата американски научници објавија извештај во кој тврдат дека ракетите, натоварени со отровен гас во Гута, можеле да бидат истрелани само од контролираните од бунтовницити полиња, како и дека нивниот дострел бил максимум 2,5 километри.

За време на нападот во Гута Сирија се уште имала 600 тони хемикалии за производство на ракети со и иприт. Според Гинтер Мајер, овие резерви се служеле “како еден вид противтежа на израелските атомско оружје”. “Според пресметките, Израел поседува меѓувреме околу 200 нуклеарни боеви глави. Хемиските борбени материи се нарекувани” атомското оружје “на малиот човек”, вели експертот од Мајнц. Во август 2014 година САД најавија целосно уништување на сирискиот арсенал со хемиско оружје. Можно е сепак во некој од најтешките за набљудување области на борбени дејства се уште да има такви.

Зошто ова на Асад му го прават?

Хемиско оружје на фронтот ал Нусра, за кои пишува во извештајот на американската воена тајна служба DIA, објавен од новинарот Симор Харш?
За нив не се знае ништо. “И поради тоа отцепената од Ал Каеда група е најзначајната бунтовничка група во северната провинција Идлиб”, нагласува Гинтер Мајер во разговор со DW. “Фронт ал Нусра, сега веќе под друго име, се соедини со други екстремистички џихадистички групи во Идлиб и во моментов е најмоќната исламистичка група во регионот. Тоа значи дека Ал Каеда, претставена од фронтот ал Нусра, има де факто одлучувачкиот збор во покраината “, вели тој.
Нема сомнение дека Башар Асад не избира средства за зачувување на своето владеење. Но од друга страна зошто му треба на диктаторот да си игра со меѓународната заедница и против себе? И тоа во време кога таа почна постепено да се навикнува нао мислата дека тој може и да остане на власт како сириски претседател. Одговорот е даден во прашањето, нели? И пред да се реагира избрзано, на ова прашање треба да биде даден веројатно и реалниот одговор, кој ги испали ракетите. крај/мф/кс

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет52 минути

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт12 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт13 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт13 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија20 часа

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија20 часа

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа21 час

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија21 час

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ22 часа

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија23 часа

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет23 часа

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија24 часа

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет24 часа

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт1 ден

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Европа1 ден

ЕУ: Црна кутија, задолжителна во автомобилите од следната година

Од следната година, задолжително во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде поседувањето т.н Црна Кутија, а од 2024 година,...

Македонија2 дена

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт2 дена

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион2 дена

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија2 дена

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Досие