Контакт

Daily news

Интервју со Јела Кречич: Имав живот и пред да се омажам за Славој Жижек

Објавено пред

Во ексклузивниот разговор за „Макфакс“ новата ѕвезда на словенечката литература и филозофија говори за бракот со најпопуларниот европски филозоф, како успеала да направи интервју со Џулиен Асанж во еквадорската амбасада во Лондон, дали жената може да ги разбере жените…

dobivaj vesti na viber

Неодамна во издание на „Антолог“ од Скопје се појави романот „Нема друга“ од словенечката писателка Јела Кречич. Оригиналната и комична приказна за сложените човекови односи во современите времиња говори за ликот по име Матјаж, кој по разделбата со долгогодишната девојка, паѓа во тешка депресија. Но, по некое време, донесува одлука дека патот до нејзиното срце води преку друга врска, а уште подобро, врски. Тој почнува да „мува“ девојки за една вечер од Љубљана, но и од поранешна Југославија. Искуствата се најразлични, но Матјаж секогаш доаѓа до истиот заклучок – нема друга како бившата…

Критиката оценува дека Кречич создала метафора на љубовта во денешното општество, но и урнек на прикриен женомразец, типичен за новиот милениум. „Нема друга“ е „допадлив и по малку тескобен роман за вербата во љубовта во современото општество“.

Јела Кречич (1979) е доктор по филозофија и пишува за највлијателниот весник во Словенија, љубљанско „Дело“. На неговите страници во 2013 година на словенечки и на англиски јазик објавува ексклузивно интервју со Џулијан Асанж, што ја прави меѓународно позната личност. Таа година изгледа е судбинска за неа – стапува во брак со најпознатиот словенечки и европски мислител Славој Жижек (1949), кој последниве децении ја врати филозофијата „во мода“.

На почетокот на разговорот Кречич не се согласува со оценката дека главниот лик во романот е портретиран како женомразец.

„По раскинот со својата девојка Сара, кој бил многу болен за него, Матјаж е човек кој се обидува да започне нов живот, но е малку невешт во љубовта. Таа изгубеност ја маскира во подобра или послаба смисла за хумор. Неговата позиција во романот се менува, па Матјаж на крајот е етички лик, подготвен да направи голем гест за својата љубов. Затоа велам дека ‘Нема друга’ е ‘bildungsroman’ во кој главниот јунак од поглавје во поглавје добива повеќе нијанси и суштина. Ликовите во романите се многу еманципирани субјекти кои почнуваат да живеат по некоја нивна логика, па во некоја мерка се енигма и за нивните творци“, објаснува Кречич.

 

 

Сенката на Славој

По венчавката со Жижек, јавноста смета дека Кречич е постојано во сенката на популарноста на најпознатиот филозоф на денешнината.

„Колку и да ви изгледа чудно, за мене постоеше живот и пред Славој. Пред да се венчаме, зад себе имав десетгодишна новинарска кариера, докторат, објавив два филмски зборници, пишував стручни текстови за разни списанија. Единствено што можам да кажам е дека никогаш не сум ја осетила сенката на Славој, освен летно време на морска плажа, кога стои до мене додека се сончам“, духовито одвраќа Кречич.

Жижек е познат по неговите екстремно левичарски ставови, постојано се надева дека ќе го доживее комунизмот. Ги дели ли и Јела неговите политички погледи?

„Тешко дека би се венчала со некого со кого не би споделувала макар основна политичка позиција. Кога Славој е во прашање, би рекла дека јас сум поголем комунист и левичар од него! Мојот политички став е базиран на една многу едноставна идеја – мора да постои подобро и поправедно општество отколку глобалниот капиталистички систем во кој живееме. Верувам во некое општество со политичка визија за животот во некоја заедница, подобар од сегашниот секојдневен здодевен живот“, смета Кречич.

 

 

Еден пријател на Јела го дефинирал нејзиниот брак со Славој како ослободување, релаксирање на нивната врска, мислејќи на разликата во годините и двата преходни брака на Жижек. Но, Јела смета дека единствен кој би можел да даде таква дефиниција е самиот Славој, со нему својствена интерпретација на Хегеловата теорија за бракот.

„Теориските интерпретации на Славој секогаш се во обратен правец од тоа што го прави во животот“, открива Кречич.

Додека таа го пишувала нејзиниот прв роман, Жижек се жалел дека постојано и цедел портокали, миел тањири, па дури и помислувал да напише книга „Славој вари чај“.

„Се надевам дека кога ќе го завршам мојот втор роман Славој ќе почне да пере и алишта, да подготвува вечери, но и во тие активности да остане подеднакво занимлив и убав, каков што е сега“, вели Кречич.

Запрашана дали мажот може во потполност да ја разбере жената, Кречич вели дека тоа не е вистинското прашање.

„Вистинското прашање е – дали жената може да ги разбере жените?! Не сум претенциозна па да тврдам дека би можела да кажам нешто за жените воопшто. Не знам дали некогаш ќе тврдам дека се познавам себе си. Човекот е константна енигма за самиот себе.“, смета Кречич.

 

 

Асанж не е згоден маж туку политички феномен

Кречич потврдува дека потешко би успеала да го интервјуира со Џулиен Асанж, основачот на „Викиликс“, кој веќе четири години е во егзил во еквадорската амбасада во Лондон, без претходното познанство на Жижек со најпознатиот антиглобалистички хакер.

„Асанж треба да се набљудува како политички феномен. Тој со ‘Викиликс‘ многу ги вознемири големите геополитички играчи. Направил нешто што, по правило, е работа на прекалени новинари кои пишуваат за јавниот интерес и демократските идеали. Целата хајка против Асанж е поради неговата активност. Каков е Асанж како човек, што прави во приватниот живот? Тоа не е битно бидејќи само ја замаглува неговата политичката димензија и феноменот на ‘Викиликс’“, потенцира Кречич.

Нејзиниот докторат за тема ги имал уметничките манифести на словенечката авангарда од крајот на осумдесеттите години на минатиот век, кои беа рамка за активностите на „Ноје словенише кунст“, бендот „Лајбах“, театарот „Сестре Сципион Насице“ и други.

„Мојата научна работа не се базира само на теоретски рамки, не се повикува само на германската класична филозофија и на психоанализата на Сигмунд Фројд и Жак Лакан. На настаните и феномените во светот гледам како на нешто што допрва треба да се разбере и за него да се создаде идеја и концепт. Во тој контекст, најблиска ми е комедијата како жанр, во кој некоја претпоставена вистина мора да се сруши и да се отвори друга димензија на ликовите, ситуациите, позициите… Се обидов да го постигнам токму тоа во мојот роман – како да ја најдеме љубовта и покрај тврдењата дека денес нема љубов, или дека таа е невозможна“, објаснува Кречич.

 

 

Неодамна излезе од печат и нејзината политичко-теоретска книга „Финално одбројување“ („The Final Countdown“), чија тема е левицата, мигрантите и Европа.

„Во книгата ќе најдете многу предизвикувачки автори како Борис Гројс, Аленка Жупанчич, Младен Долар, Агон Хамза, Роберт Фалер, Борис Буден… Секој од нив на свој начин предлага идеи за новата левица – левица која е над дилемите на политичката коректност или сочуството со сите жртви на капиталистичките антагонизми“, вели Кречич за крај на разговорот.

Стојан Синадинов

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

dobivaj vesti na viber

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

dobivaj vesti na viber

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

dobivaj vesti na viber

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна Бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид, откога ја ставија на лицитација...

Македонија29 минути

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија36 минути

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели,...

Македонија1 час

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со...

Македонија1 час

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата нарко пресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет2 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија2 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет2 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ15 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија15 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија17 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет18 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион18 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ19 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија19 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија19 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија21 час

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија22 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...

Македонија1 ден

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската филијала во Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети кога увозник се обидел да ги...