Контакт

Економија

Топлотниот бран ќе ги чини Британците 45 милиони фунти неделно

Објавено пред

Цената на храната во Велика Британија ќе се зголеми 5 проценти поради екстремните временски услови, пишува весникот „Ивнинг стандард“.

Се очекува дека цената на месото, зеленчукот и на млечните производи ќе скокне, предупредуваат економистите.

Исто така, пролонгираното студено време и подоцнежниот бран топлина во текот на зимата и летото, ќе ги зголемат сметките за храна околу 7,15 фунти месечно, објави Центарот за економски и деловни истражувања „Чебр“.

Студениот бран на почетокот од годината веќе имаше штетно влијание врз земјоделството, а некои други гранки на индустријата се погодени од топлотниот бран во текот на летото.

Екстремните временски услови се очекува да ги зголемат трошоците за британските потрошувачи во висина од 45 милиони фунти неделно.

Економија

МЗШВ почнува со потпишување договори за продажба државно земјоделско земјиште под оранжерии

Објавено пред

Владата на последната седница донесе одлука за давање согласност за склучување договор за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост врз кое има изградено оранжерии и помошни објекти во функција на оранжеријата, односно објекти во стопанскиот двор.

На последниот јавен повик 8 компании ги исполнија условите и со нив ќе се потпишат договори. Со овој јавен повик сопствениците на оранжерии ќе може да си го купат земјиштето на кое се наоѓа оранжеријата, а кое во моментот е во државна сопственост. На тој начин ќе стекнат имотни листови и ќе може да влезат во инвестиции во делот на проширување на објектите, водено ќе може да подигнат кредити за реновирање и модернизација на објектите.

Она што е најважно за овој тип производство е што со стекнување имотен лист ќе им се овозможи и на овие агробизнисмени да конкурираат за мерките од европската ИПАРД-прогама, кои овозможуваат покривање дел од трошоците за инвестиции во изградба и реконструкција на објетктите. Крајниот ефект ќе биде врз целокупното земјоделство, односно самите инвестиции ќе придонесат кон зголемување на обемот и квалитетот на производството, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Прикажи повеќе...

Економија

Краткотрајно исклучување на Блокот 2 на РЕК „Битола“

Објавено пред

РЕК „Битола“ ја информира јавноста дека пристапи кон исклучување на Блокот 2 поради намалување на неговото корисно дејство, а како последица на појавената неисправност на групата загревачи за висок притисок (ЗВП). Напоменуваме дека ова исклучување е последица на задоцнетиот капитален ремонт на блокот, кој во согласност со инструкциите на производителите на опремата мораше да биде реализиран пред две години.

„Очекуваме Блокот 2 да биде приклучен на мрежата за неколку дена, а планираниот капитален ремонт на оваа постројка предвидено е да почне на 15 август. Краткотрајното исклучување нема да се одрази врз вкупното производство на електрична енергија од страна на АД ЕСМ, а со тоа и на снабдувањето со електрична енергија на потрошувачите, како и на остварувањето на планираното производство на РЕК ‘Битола’ за годинава имајќи предвид дека заклучно со денес производството е натфрлено 18 проценти“, соопшти РЕК „Битола“.

Прикажи повеќе...

Економија

Бектеши им ги врачи на претприемачите решенијата за субвенции

Објавено пред

Преку Програмата за конкурентност, иновации и претприемаштво за 2019 година овозможивме директна финансиска поддршка на микро, мали и средни претпријатија во вкупен износ од 21 милион денари, рече министерот за економија, Крешник Бектеши, во своето обраќање на свеченото доделување на решенијата за исплата по мерките од оваа Програма.

„Станува збор за кофинансирање на 70 отсто од докажаните трошоци за набавка на опрема и алати, за дизајн на производ или за учество на домашни саеми за износ до 300.000 денари“, посочи министерот додавајќи дека сето ова е со цел на претприемачите да им се помогне во унапредување на нивното работење, подобрување на квалитетот на производство и поголема конкурентност.

Бектеши нагласи дека збирно за три годни (2017, 2018, 2019), сo вкупно обезбедени 59 милиони денари, субвенционирани се 240 микро, мали и средни претпријатија.

„Колку е навистина голем интересот за оваа мерка кажува фактот дека средствата во вкупен износ од 21 милион денари предвидени за оваа мерка се исцрпија уште пред завршување на рокот определен во јавниот повик. Гледано во бројки, годинава се веќе субвенционирани 87 микро, мали и средни претпријатија, но во 2019 предвидено е да се поддржуваат претпријатија чија претежна дејност е преработувачката индустрија или градежништвото“, рече министерот истакнувајќи дека за два јавни повика сè уште трае рокот за аплицирање до 30 јуни, и тоа за јавниот повик за субвенционирање претпријатија во сопственост и управувани од жени и за јавниот повик за субвенционирање занаетчии.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Демонстранти се обидуваат да влезат во парламентот на Грузија

Илјадници демонстранти се собраа пред парламентот во Тбилиси со намера да влезат во зградата на Законодавниот дом, за време на...

Македонија10 часа

„Ле Монд“: Франција, Холандија и Германија со црвено светло за Скопје и Тирана

Францускиот весник „Ле Монд“ пишува дека Франција, Германија и Холандија се трите земји што го блокирале почетокот на преговорите за...

Свет10 часа

Сајбер-напад врз Путин

Забележан е сајбер-напад на кол-центарот „Директна линија“ со Путин. Нападот беше одбиен. Затоа имаше проблеми со повиците. Ова го соопшти...

Македонија12 часа

Кривичниот суд: Сеад Кочан од 17 јули во затвор

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд во Скопје, надлежен да постапува по предметот на СЈО – „Труст“, изготвил...

Македонија14 часа

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното...

Македонија14 часа

Канада го ратификува протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји што го ратификуваа протоколот за членство на земјава во НАТО. „Денес, Канада со задоволство...

Македонија15 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик со цел демократизација...

Македонија15 часа

Културните работници со апел до Заев: Метлата нека го одмине МКЦ

Поголема група работници во културата испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион16 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија1 ден

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ1 ден

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ1 ден

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет1 ден

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет1 ден

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија1 ден

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија1 ден

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ2 дена

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет2 дена

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет2 дена

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет2 дена

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Досие