Контакт

Компании

Велешки „Димче Мирчев“ економски ќе се развива според препораки на австриски експерт

Објавено пред

Една работна седмица австрискиот рударски експерт Гинтер Кобалт ќе престојува во велешката фабрика за експлоатација на шкрилец, и пренесувајќи го своето долгогодишно работно искуство ќе се обиде на менаџментот на „Димче Мирчев“ да им укаже што е она што тие треба да го променат во работењето за да ја унапредат експлоатацијата на шкрилец, притоа прилагодувајќи го производството според побарувањата на домашните и странски пазари.
 

Една работна седмица австрискиот рударски експерт Гинтер Кобалт ќе престојува во велешката фабрика за експлоатација на шкрилец, и пренесувајќи го своето долгогодишно работно искуство ќе се обиде на менаџментот на „Димче Мирчев“ да им укаже што е она што тие треба да го променат во работењето за да ја унапредат експлоатацијата на шкрилец, притоа прилагодувајќи го производството според побарувањата на домашните и странски пазари.

 

„Колку што успеав да видам во самиот рудник станува збор за доста добар материјал со специфична боја, добра природна текстура и треба да се поработи на неговата промоција на пазарот“, рече австрискиот експерт во рударството, Гинтер Кобалт.

„Значајни за нас се советите од експертот. Како менаџмент од оваа посета имаме големи очекувања. Ни помага многу околу начинот кој треба да се врши експлоатацијата, начинот на производство што треба да се примени, ќе видиме во делот на изборот на машините во коишто треба да се инвестира итн“, рече Благој Шалев од раководството на велешката компанија.

Престојот на Австриецот Кобалт во Велес е дел од владиниот проект за унапредување на бизнис климата и подобрување на условите за работење на компаниите. Странските експерти кои по покана на Владата доаѓаат во Македонија, споделувајќи ги своите искуства, ќе им помогнат на домашните малостопанственици во процесот на освојување на домашниот и на странскиот пазар. Првите петнаесет експерти во Македонија пристигнаа пред осум месеци.

Фабриката за експлоатација на шкрилец „Димче Мирчев“ е прва велешка компанија која за својот економски развој ќе го искористи знаењето на странски експерт ангажиран од Владата на Република Македонија./крај/мф/ди

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Новиот дом на „Форд Македонија“ по премиум-стандарди

Објавено пред

Овластениот увозник и сервисер на возилата од марката на Ford, „МИ-ДА гранд моторс“, почна со работа на својата нова локација, во комплетно нов, атрактивен продажно-сервисен објект, кој воедно е и еден од најмодерните објекти во нашата земја.

Новиот дом на Ford Македонија е направен по премиум-стандарди на вкупна површина од 9.600 м2, од кои затворен објект на 2.640 м2 и располага со Ford-салон од 450 м2, каде што сите потенцијални сопственици ќе може да се запознаат со најновите модели и технологии на Ford, како и Ford-сервис од 1.300 м2, каде што веќепостојните сопственици на Ford ќе добијат висококвалитетни сервисни услуги по врвни стандарди.

„Отворањето на овој објект се совпаѓа со 25-годишнината од присуството на Ford во Македонија и преселувањето на нова локација не значи само преселба на возилата и инвентарот, ниту значи единствено нови канцеларии за нашите вработени. Тоа е всушност во согласност со деловната стратегија на Групацијата, која е во насока на континуиран раст, ефективно работење и подобрување на нашите услуги, па убеден сум дека и нашите сегашни и идни клиенти ќе го препознаат нашиот стабилен чекор напред. Оттука, возбудлив и остварлив Ford, кој овозможува профитабилен раст за сите, е всушност и дел од мисијата на ‘МИ-ДА гранд моторс’ и верувам дека со оваа нова локација, ќе успееме омилениот Ford да го направиме и подостапен за сите“, изјави Дритон Заири, генерален директор на Ford Македонија.

Новата локација на Ford Македонија се наоѓа на улица Босна и Херцеговина бр. 1, односно на крстосницата со булеварот Словенија, а покрај Ford-салонот и сервисот, располага и со модерно опремено и пространо приемно одделение и паркинг за над 100 места. Во склоп на новиот објект ќе почне да функционира и брендот за користени возила „Аутото“, со кој се овозможуваат одлични услови за набавка на половни возила, како и гаранција до 1 година.

Истовремено, по повод на отворањето на новиот објект и 25-годишното присуство на пазарот, компанијата ја најави и својата најнова кампања Home Sweet Ford, која овозможува големи попусти и подароци за сите потрошувачи, а трае сѐ до крајот на 2019 година.

Во рамките на кампањата за сите возила достапни овде во салонот следуваат попусти од најмалку 15 отсто во зависност од моделот, а за одредени модели следуваат и подароци, како зимски гуми, каско-осигурување, покривни носачи и сл. За корисниците на сервисните услуги на Ford исто така следуваат многубројни подароци и изненадувања.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Економија

Поради аферата „Дизелгејт“, 470.000 Германци го тужат „Фолксваген“

Објавено пред

Поради аферата „Дизелгејт“, 470.000 Германци поведоа тужби против автомобилската компанија „Фолксваген“.

Станува збор за сопственици на возила купени по 1 ноември 2008 година, а користењето на спорниот софтвер за лажно прикажување на емисиите на издувни гасови беше откриено на 1 септември 2015 година.

Групацијата „Фолксваген“ досега потроши речиси 28 милијарди евра за санација на штетата, односно за плаќање казни, компензации и судски пресуди низ светот.

Експертите се согласни дека судскиот процес во Германија, поради комплексноста на случајот, како и големиот број тужби, би можел да трае четири години.

Прикажи повеќе...

Економија

„Анхоч“ прослави јубилеј – 25 години успешна работа

Објавено пред

Со гала-свеченост, пред околу 750 гости во хотел „Александар палас“ на 10 октомври „Анхоч“ одбележа 25 години успешна работа. Во пријатен амбиент, заедно со голем број клиенти, соработници, деловни партнери и вработени, „Анхоч“ го прослави 25-годишниот јубилеј.

За отворањето на настанот и официјалниот дел се погрижи тим од Македонската филхармонија, додека за добрата забава задолжен беше бендот на Петар Ренџов. Дополнително атмосферата ја загреаја Јасмин Лопез и Онел од Куба, како и диџеј Ерик Фокс. За неповторлив хумор на настанот се погрижи Сашко Коцев, кој на свој оригинален начин делеше насмевки кај присутните.

„Анхоч“ е моментално најголемата македонска ИТ-компанија, со најголем избор на лаптопи, таблети, смартфони и друга ИТ-опрема, присутен на 15 продажни локации со 140 вработени во повеќе градови низ Македонија. До крајот на годината „Анхоч“ најавува отворање на два нови салони, во Скопје – Чаир и Куманово, како и релокација на еден од постоечките во поголем премиум салон на атрактивна локација во Скопје.

Патот кон успехот го почнува во 1994 година со производство, продажба и одржување компјутерски системи и ИТ-опрема со соодветна техничка поддршка.

Во услови на силна конкуренција „Анхоч“ успева да се наметне кај потрошувачите на локалниот пазар и полека се проширува и на национално ниво. Остварува соработка со повеќе локални фирми од другите градови и зочнува со продажба на своите производи низ целата држава.

„Анхоч“ во 2003 година го отвора првиот специјализиран ИТ-продажен салон во Скопје, првиот ПЦ-маркет во ГТЦ со кој овозможува поголема достапност на продуктите до потрошувачите.

Во 2010 година на македонскиот пазар ја отвора првата комплетно функционална ИТ-интернет продавница под името www.pcmarket.mk.

На нашиот пазар „Анхоч“ е познат и по своите брендирани конфигурации Анхоч алтеа и Анхоч голијат, кои единствени од Македонија го имаат добиено престижниот сертификат на Microsoft.

Успешната приказна на „Анхоч“ се темели на континуираната посветеност на квалитетот и задоволството на потрошувачите за конкурентна цена. Потрошувачот кој ќе им се обрати е сигурен дека ќе добие квалитетен производ за компетентна цена, придружен со одлична техничка поддршка.

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија6 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија6 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ7 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија8 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија8 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија9 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија12 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет12 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ13 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ13 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија14 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија15 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа16 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа16 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт1 ден

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија1 ден

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ1 ден

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион1 ден

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура1 ден

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Досие