Контакт

Свет

Инфлацијата во Германија благо зајакна

Објавено пред

Растот на потрошувачките цени во Германија во јуни на годишно ниво благо забрза, што е во согласност со првичните проценки на заводот за статистика.

 

 

Потрошувачките цени во јуни во најголемата европска економија пораснале за еден отсто, на годишно ниво, по 0,9-отсотниот раст во мај, како што бече и проценето во прелиминарните податоци на Destatis.

 

На месечно ниво, според конечните податоци на Destatis, цените во јуни пораснале за 0,3 отсто, по 0,1-отстотниот раст во преходнито месец, со што исто така е потврдена првичната проценка. /крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

ЕУ во вториот квартал бележи рекорден пад на БДП, најголем во последните 25 години

Објавено пред

Во Европската Унија и еврозоната, во второто тримесечје на 2020 година економските активности доживеале најголем пад на квартално и годишно ниво уште од 1995 година, односно од почетокот на објавувањето на податоците за БДП, покажуваат првите проценки на „Евростат“.

Сезонски прилагодениот бруто-домашен производ (БДП) во ЕУ во вториот квартал, кој сè уште е обележан со мерки за борба против пандемијата на Ковид-19 во повеќето земји членки, паднал за 11,9 проценти во однос на претходното тримесечје, што претставува најголем пад од почетокот на објавувањето на овие податоци во 1995 година, покажаа првичните проценки од страна на Европскиот завод за статистика.

Во еврозоната, сезонскиот прилагоден БДП во истиот период паднал за 12,1 процент.

За споредба, во првиот квартал годинава, кварталниот пад беше 3,2 проценти на ниво на ЕУ и 3,6 проценти во еврозоната.

Меѓу државите членки за кои се достапни податоците за вториот квартал на 2020 година, Шпанија има најголем пад на квартално ниво, 18,5 проценти. По неа следи Португалија, со пад на БДП од 14,1 процент и Франција, со пад од 13,8 проценти.

Германската економија, најголема во еврозоната, паднала за 10,1 процент во вториот квартал во споредба со претходниот.

Италија, пак, забележала пад на нејзиниот БДП за 12,4 проценти во однос на првите три месеци.

Најмал пад кај земјите чиишто податоци се на располагање има во Литванија, од 5,1 процент.

Прикажи повеќе...

Економија

Џеф Безос за само еден ден стана побогат за 13 милијарди долари

Објавено пред

Сопственикот на компанијата „Амазон“, Џеф Безос, во понеделникот додаде 13 милијарди долари на својата нето-вредност, што претставува најголем еднодневен скок за поединец откако постои индексот за милијардиери на „Блумберг“ од 2012 година.

Акциите на „Амазон“ пораснаа 7,9 проценти, најмногу од декември 2018 година, поради растечкиот тренд за онлајн-купувања и нарачки, со што годинава имаат раст од 73 %.

Безос (56) е најбогатиот човек во светот, a неговото богатство во 2020 година од 74 милијарди долари се зголеми на 189,3 милијарди и покрај тоа што САД влегоа во најлошиот економски пад по големата депресија. Сега тој лично вреди повеќе од гиганти како „Ексон мобил“, „Најки“ и „Мекдоналд“.

Другите технолошки гиганти исто така остваруваат добивики, делумно поради тоа што луѓето се принудени да останат дома поради пандемијата на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Економија

Германија: Санкциите од САД за „Северен ток 2“ се мешање во енергетскиот суверенитет на ЕУ

Објавено пред

Германските бизниси ги сметаат изјавите на Вашингтон за можни нови санкции на гасоводот „Северен ток 2“ за пренесување на руски природен гас кон Европа, како невидено мешање во енергетскиот суверенитет на Европската Унија, изјави денеска Оливер Хермес, претседател на германската Источна бизнис-асоцијација, пренесува „Спутник“.

„Заканата од непосредни санкции на САД врз европските компании вклучени во проектите ‘Северен ток 2’ манифестира неверојатно ниско ниво на трансатлантските односи. Постојните ослободувања се откажани во еден миг, без никакви консултации со европските сојузници, а околу 120 компании од 12 европски земји сега се под директна закана од санкциите на САД“, рече Хермес, истакнувајќи дека невиденото мешање на Вашингтон во европскиот енергетски суверенитет ќе резултира со дефицит во испораките и последователни превисоки цени.

Шефот на асоцијацијата, претставувајќи ги интересите на германските компании во Источна Европа и постсоветските држави, рече дека инвестициите од над 12 милијарди евра во „Северен ток 2“ сега се под закана.

„САД ја поткопуваат слободната и фер конкуренција и користат санкции за заштита на своите економски интереси. ЕУ нема друг избор освен претпазливо да реагира на овој обид за изнуда“, рече Хермес, повикувајќи ја ЕУ брзо да излезе со серја строги мерки.

Германско-руската трговија губи речиси 20 милијарди евра на годишно ниво поради санкциите на ЕУ кон Русија, потсетува Хермес, изразувајќи верување дека новите санкции ќе бидат „апсолутно несоодветни“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет5 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет6 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион6 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет7 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија11 час

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија11 час

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ11 час

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет12 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија13 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет14 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет15 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија15 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет16 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија16 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет16 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет16 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија1 ден

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет1 ден

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија1 ден

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Досие