Контакт

Култура

Објавени меѓународните универзитети за фини уметности за добивање владина стипендија

Објавено пред

Владата објави листа на најдобрите универзитети од областа на музиката, филмот, кинематографијата, драмската и ликовната уметност, што е услов за добивање владина стипендија со која се покриваат трошоците за студирање и престој на студентите кои ќе го стекнуваат и надградуваат своето знаење на најреномираните универзитети ширум светот.

„Процедурата е навистина едноставна, не се потребни никакви дополнителни услови, освен фактот студентот да се запишал на самата школа која е предмет на листата, една од 87-те школи. Потоа го известува министерството за образование кое пак е обврзано во рок не подолг од 10 дена позитивно да му одговори, врз основа на испратените документи дека лицето е примено за студии на универзитетот или специјализираната школа“, рече владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Студентите имаат само една обврска, а тоа е дека по завршувањето на студиите треба да се вратат во Македонија, да се вработат и да творат во областа на школата која ја завршиле, во период за двојно подолг од времето кое било потребно за реализација на неговите студии.

Конкурсот за доделување стипендии ќе трае до 31-ти август период кога сите граѓани на Република Македонија ќе можат да аплицираат, да се запишат на некои од 87 универзитети и специјализирани школи и на тој начин да добијат стипендија.

Одлуката на Владата е да нема никаков лимит во однос на сумата на средствата која би се исплаќала поединчено по стипендија, ниту пак во поглед на вкупниот број издадени стипендии.

Листата на 87-те универзитети и специјализирани школи е составена од страна на министерствата за образование и за култура, а во неа влегуваат 32 школи од областа на музиката, од ликовната уметност 21 училиште, за кинематографија и филмска продукција се 19 и 15 се од областа на драмската уметност.

Највисоко рангирани универзитети од областа на музиката се следниве: Guildhall School of Music & Drama, Oбединето Кралство Royal Academy of Music, Oбединето Кралство Royal College of Music, Oбединето Кралство Royal Conservatoire of Scotland, Глазгов, Шкотска Appalachian State University, Северна Каролина, САД Baldwin-Wallace Conservatory of Music, Охајо, САД Bard College Conservatory of Music, Њујорк, САД Berklee College of Music, Бостон, САД Belmont University School of Music, Охајо, САД Boston Conservatory, Бостон, САД Bowling Green State University College of Musical Arts, Охајо, САД Brigham Young University School of Music Julliard School, Њујорк, САД University of Rochester, Њујорк, САД Vanderbilt University, Тенеси, САД Oberlin College, Охајо, САД Manhattan School of Music, Њујорк, САД San Francisco Conservatory of Music, Сан Франциско, САД Indiana University – Bloomington, Индијана, САД Curtis Institute of Music- Пенсилванија, САД New England Conservatory of Music, Масачусетс, САД University of Cincinnati, Охајо, САД Cleveland Institute of Music, Охајо, САД University of Hartford (Hartt), Конектикат, САД SUNY – Stony Brook, New York, Њујорк, САД Аton Bruckner Private University for Music, Drama, and Dance, Обединето Кралство Mozarteum University of Salzburg, Салцбург, Австрија University of Music and Performing Arts, Грац, Австрија Gnessin State Musical College, Москва, Русија N. A. Rimsky-Korsakov Saint Petersburg State Conservatory, Санкт Петербург, Русија Saint Petersburg Court Capella, Санкт Петербург, Русија Moscow Conservatory, Москва, Русија

Највисоко рангирани универзитети од областа на ликовната уметност се следниве: The School of the Art Institute of Chicago, САД Rhode Island School of Design, САД University of Cincinnati, САД Carnegie Mellon University School of Design, САД Parsons The New School for Design, САД Pratt Institute, САД Royal College of Art, Обединето Кралство D School: Institute of Design at Stanford University, Обединето Кралство Copenhagen Institute of Interaction Design, Кралство Данска International Fashion Academy – Paris & Shanghai San Francisco Art Institute, САД The School of Art and Design Berlin, СР Германија University of Madrid, Кралство Шпанија Central Saint Martins College of Art and Design, Обединето Кралство The Academy of Fine Arts Prague, Р.Чешка Ilya Repin St.Petersburg State Academic Institute of Fine Arts, Sculpture and Architecture, Русија Wellesley College, САД Accademia Belle Arti Bologna, Р. Италија The Florence Academy of Arts, Р. Италија Oslo National Academy of the Arts, Кралство Норвешка

Највисоко рангирани универзитети од областа на кинематографијата и филмската продукција се следниве: American Film Institute, Лос Анџелес, САД Beijing Film Academy, Пекинг, Р. Кина California Institute of the Arts, САД The Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague, Р. Чешка Wesleyan University, Конектикат, САД The National Film and Television School, Обединето Кралство University of Television and Film (HFF) Munich, Германија Centro de Capacitacion Cinematografica, Мексико Italian National Film School, Рим , Италија Gerasimov Institute of Cinematography, Москва, Русија London Film School, Обединето Кралство New York Film Academy, САД VGIK, Moсква, Русија La Fémis – France Deutsche Film und Fernsehakademie, Берлин, Германија Hong Kong International Film Academy, Р. Кина INSAS, Brussels, Белгија Vancouver Film School, Канада Le Conservatoire de Paris, Франција

Највисоко рангирани универзитети од областа на драмската уметност се следниве: California Institute Of The Arts School Of Theatre, Лос Анџелес, САД Suny Purchase Conservatory Of Theatre Arts, Њујорк, САД The Juilliard School, Drama Division, Њујорк, САД Syracuse University School Of Drama Њујорк, САД UCLA , Лос Анџелес, САД University Of Essex, Колчестер, Обединето кралство National Institute Of Dramatic Art, Кенсингтон, Австралија Royal Academy Of Dramatic Art, Лондон, Обединето кралство Queen Mary, University of London, Обединето Кралство Guildhall School of Music & Drama, Обединето Кралство Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, Обединето Кралство University of East Anglia, Обединето Кралство Lancaster University, Обединето Кралство Conservatoire for Dance and Drama, Обединето Кралство University of Sussex, Обединето Кралство/крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Разговор со првенецот на МНТ Ѓорѓи Јолевски

Објавено пред

25.10 • Последната лента на Крап во изведба на првенецот на МНТ – Ѓорѓи Јолевски

По изведбата на монодрамата публиката ќе има можност да остане 30 минути на разговор со актерот Ѓорѓи Јолевски на тема „Создавањето на Последната лента на Крап, идеја, процес, реализација и рефлексии”.

 

Претстава која годинава на 22. Интернационелен фестивал на монодрамата во Битола доби „Гран при” за најдобра претстава и најдобра режија.

Билети www.mnt.mk

 

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Култура

„Киненова“ од 27 до 31 октомври

Објавено пред

Од 27 до 31 октомври ќе се одржи шестото издание на Меѓународниот филсмки фестивал „Киненова“.

Свеченото отворање ќе се одвива во кино Милениум, на кое ќе се прикаже проекцијата на филмот „Бановиќ Стахиња“ / AS FAR AS I CAN WALK на Стефан Арсенијевиќ, а останатите филмови од програмата ќе се прикажуваат во Кинотека на Македонија.

Покрај филмовите кои се дел од натпреварувачката програма, годинава во фокус се и филмови од Ирска, Франција, Австрија, ќе бидат прикажани и филмови од „Лукс програмата“, како и краткометражни македонски и странски филмови.

Прикажи повеќе...

Култура

„Северен Пол“ на уште еден фестивал од А-категорија

Објавено пред

По учеството во Официјалната конкуренција на Канскиот филмски фестивал и на фестивалите во Сараево, Конкорто во Италија, Батуми и Сванети во Грузија, Тирана, Рејкјавик, Монпелје и Солун, филмот „Северен Пол” на Марија Апчевска-Петровска, во продукција на Кино око ќе биде дел од Официјалната конкуренција на уште еден фестивал од А-категорија. Со проекција на 17 ноември, филмот ќе биде прикажан на Black Nights Film Festival (PÖFF) во Талин.

Од 2019 година Black Nights Film Festival (PÖFF Shorts) е член на Европска филмска академија (EFA) и на секое издание фестивалот кандидира еден краток филм во изборот за Европски филмски награди. Исто така, овој фестивал секоја година номинира и филм за наградата на Британската академија за филм и телевизија (BAFTA).

По овој фестивал, во текот на ноември следува учество на фестивалот во Стокхолм и други европски и светски фестивали.

Главните улоги ги толкуваат: Антонија Белазелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија Влатко Самоиловски, костимограф Билјана Гргур, сценограф Кирил Спасески, монтажер Драган Вон Петровиќ, шминка Горан Игњатовски, дизајн на тон Игор Поповски и Бојан Паликуќа, кастинг-директор Киријана А. Николоска. Продуцент на филмот е Роберт Насков.

Филмот е во продукција на „Кино око” во копродукција со „Сервиа филм” и „Форгрејд” од Србија и „Тиволи продукција” од Унгарија. Финансиски е подржан од Агенцијата за филм на Северна Македонија и Српскиот филмски центар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија16 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет16 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет19 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија20 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија21 час

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ23 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 дена

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет2 дена

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет2 дена

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет2 дена

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Досие