Контакт

Манифестации

НУБ „Св. Климент Охридски“ почнува да ја организира манифестацијата Ден на читателот

Објавено пред

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје од оваа година започнува да ја организира манифестацијата Ден на читателот посветена на читателите во Република Македонија.

На овој ден во чест на читателите кои учествуваат во одредувањето на најчитаниот македонски автор ќе се доделува традиционалната награда Најчитан автор. Оваа година програмата опфаќа свеченост на која ќе биде доделена наградата, а потоа ќе се одржи трибина посветена на читателите со цел да бидат претставени искуствата околу корисниците на библиотеките, популаризација на книгата, како и размена на нови предлози и иницијативи за привлекување нови корисници и поттикнување на читањето. Трибината ќе биде отворена за целокупната јавност и на неа освен претставници на библиотеките, ќе земат учество и писатели, преведувачи, издавачи, како и читателите. Покрај тоа, на овој ден сите љубители на пишаниот збор кои ќе присуствуваат на манифестацијата ќе можат да ги разгледаат и да ги купат книгите од афирмираните македонски писатели чии дела се објавени во едицијата 135 тома „Македонска книжевност“ како и изданијата на НУБ „Св. Климент Охридски“ по исклучително ниски цени. Исто така, на секој корисник на НУБ што ќе се легитимира со членска карта, на овој ден ќе му биде подарена една книга од новата издавачка продукција во Република Македонија. Манифестацијата Ден на читателот, проект посветен на читателот како една од најважните алки во библиотечната дејност, ќе се одржи на 10 март, со почеток во 11 часот, во НУБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје во соработка и со учество на сите јавни библиотеки во Македонија. Директорот на Националната и универзитетска библиотека – Скопје, д-р Иван К. Заров, јавно ќе ја соопшти и ќе ја додели наградата Најчитан автор. /крај/со/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Трето издание на интермедијалниот фестивал „ArtArea“ од 24 до 26 јануари

Објавено пред

Од 24 до 26 јануари во „Кино култура“ ќе се одржи третото издание на интермедијалниот фестивал „ArtArea“, во организација на издавачката куќа Бегемот.

„ArtArea“ цели кон воспоставување жива платформа за поврзување и дијалог меѓу авторите во различните културни домени и тенденции, спојувајќи ги во богата културна програма за време на три фестивалски дена.

„Истовремено, програмата сака да овозможи средба и спојување на сегментираната публика што ја генерираат прилично атомизираните области на културата. Во таа смисла, фестивалската заложба е да се обогати, но и да се преиспита значењето на современите културни практики. Со ова, проектот како свои клучни приоритети ги поставува културната интегративност и творечката интермедијалност, кои се покажуваат како нужни предуслови за развивање новаторска, богата и добро вмрежена култура“, велат организаторите.

Фестивалот е поддржан од Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Култура

Петто издание на фестивалот „Востание“ во МКЦ

Објавено пред

Со почеток од 19 часот во МКЦ ќе се одржи петтото издание на фестивалот „Востание“ во организација на Diehard Records & Booking. Годинава настапуваат четири домашни бендови, сите активни и со нови изданија. И за првпат кај нас ќе ја имаме честа да ги гледаме FIRST BLOOD! Формирани 2002 во Сан Франциско, Калифорнија, Карл и неговата дружина носат бескомпромисен, моќен и суров хардкор-метал. За 17 години, три студиски албуми и безброј турнеи низ целиот свет.

Домашните машини Shock Troopers имаа одлична година. „Глуво доба“ излезе на плоча преку Diehard records, промовираа во МКЦ и заминаа на европска турнеја. За само две години „Последен удар“ успеа да се постави како доста сериозен бенд. По одличното и-пи, летово го самоиздадоа албумот „Не сме како вас“ и ќе  свират во живо на „Востание 5“! Short Fuse Hero по кратка студио пауза повторно на сцена. Во меѓувреме снимија ново и-пи и лансираа спот за „Кој ве ебе“! Свежата крв Conspiracy го издаде својот деби албум Dehumanized пред неколку месеци.

Билети во претпродажба на билетарницата во МКЦ и онлајн преку bileti.mkc.mk. Како и сите досегашни востанија, за дизајните е задолжен Филип Тасевски – Фиц.

Прикажи повеќе...

Култура

Отворен македонски Културно-информативен центар во Истанбул

Објавено пред

Во Истанбул денеска свечено беше отворен Културно-информативен центар на Република Северна Македонија. На отворањето присуствуваше и македонскиот министер за култура, Хусни Исмаили, кој истакна дека во годините што следуваат Центарот ќе биде главно средиште за претставување на уметниците и проектите од Република Северна Македонија во Истанбул.

Тој потсети дека владите на Турција и Северна Македонија претходно потпишаа договор за основање и активности на културните центри, кој е резултат на големиот број проекти што се реализираа во двете земји и кои со голема динамика ја продлабочија и ја унапредија билатералната соработка меѓу двете држави.

„Во согласност со договорот, Република Северна Македонија го доби овој простор во зградата ‘Сејран’, која има статус на културно наследство и се наоѓа во централното градско подрачје, на плоштадот Таксим. Проектите и програмите што ќе бидат презентирани во КИЦ, ќе бидат потврда за нашите заеднички заложби да ја продлабочиме културната билатерална соработка меѓу нашите две пријателски држави. Министерството за култура, како и досега, така и во иднина, ќе ја дава својата поддршка за што поинтензивна промоција на културата во Истанбул, а овој простор, убеден сум, многу бргу ќе прерасне во вистински центар на културата, соработката и пријателството“, истакна министерот Исмаили.

Тој додаде дека Република Турција, пак, го доби на привремено користење од 10 години културното добро Куршумли ан, кое во овој период ќе биде и комплетно реставрирано. Процедурата за регистрирање на КИЦ на Република Турција во Скопје е веќе завршена, издадени се одобрение за конзервација и реставрација на објектот Куршумли ан и решение за назначување овластен архитект за вршење надзор над изведувањето на работите за непосредна заштита, а извршено е и предавање на клучевите од објектот Куршимли ан на директорот на Институтот „Јунус Емре“.

Во своето обраќање министерот за култура упати благодарност до директорот на Културно-информативниот центар во Истанбул, Рамадан Рамадани, кому му посака многу успех во натамошната работа, до Владата и до Министерството за култура на Република Турција, до претставниците на надлежните министерства за култура и за надворешни работи, со чија поддршка следуваше реализацијата на оваа иницијатива.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура42 минути

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет56 минути

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион1 час

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет2 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет13 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион16 часа

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет18 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ19 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија23 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија1 ден

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија2 дена

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија2 дена

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Досие