Контакт

Настани

Изложба за 25-годишното монетарно осамостојување на Македонија

Објавено пред

 

Изложбата по повод 25-gодишното монетарно осамостување на Македонија денеска ќе се одржи во ликовната галерија на НЛБ банка АД Скопје.

 

Организатори на изложбата се Народната банка на Република Македонија и Народниот музеј на Словенија, а ќе ја отворат гувернерот на НРБМ, Димитар Гогов, и амбасадорот на Словенија во Македонија, Милан Јазбец..крај/мф/ем©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Онлајн дискусија: Видео и експериментална уметност со Вероника Камчевска

Објавено пред

КСП Центар-Јадро продолжува со својата онлајн-програма со дискусија за видео уметноста, експерименталениот документарен филм и специфичниoт визуелен јазик што овие медиуми го продуцираат.

Дискусијата ќе се одржи на 14 септември 2020 (понеделник) со почеток од 19 часот на Фејсбук профилот на КСП Центар-Јадро со дискутантката Вероника Камчевска. По дискусијата, публиката ќе може да учествува со свои коментари и прашања.

Жанрот познат како видео-уметност, е нов вид на современа уметност кој се изразува со разни комбинации на подвижни слики и музика кои го редефинираат нашето чувство за време и простор. Овој жанр стана популарен во 60-тите и 70-тите години на минатиот век со широко распространетата достапност на ефтини видео-ленти и леснотијата на нејзиното прикажување преку мониторите на комерцијалните телевизии.

Видео-уметноста стана главен медиум за уметниците кои сакаа да го искористат скоро универзалното присуство на телевизија во современото западно општество. Методот на видео уметноста стана привлечен и популарен на цел спектар на уметници – експериментални филмаџии, фотографи, перформативни артисти итн.

Вероника Камчевска е видео автор и истражувач на мултимедијални форми и нивни влијанија врз создадени реалитети како последица на симулирани вредности на време и простор. Досега има работено на уметнички и инсталациски видео композиции, како и на експериментален документарен филм. Нејзинaта интервенција врз подвижните слики го симболизира фиктивниот простор и промената настаната по пат на субјективно авторско делување, кое во себе ја содржи одговорноста за значењето на примарната слика и генезата како фиксна и непроменлива. Со користење на дигитални алатки, Камчевска создава трансформации на виртуелно осмислени видео концепти и модели. Има учествувано на повеќе домашни и меѓународни филмски фестивали.

Дискусијата е дел од годишната програма на КСП Центар Јадро која е финансиски поддржана од Министерство за култура / Ministria e Kulturës

Прикажи повеќе...

Култура

Заврши уметничката колонија во Трпејца

Објавено пред

„Убава слики, убава дружба и многу инспирација“, „Трпејца е прекрасна“… Вакви се импресиите на учесниците на Третата уметничка колонија ТРПЕЈЦА 2020, која заврши во саботата.

Четири дена во подрачното училиште „Наум Охридски“ но и во неговата околина уметниците: Наташа Попоска – Карче, Хава Реџепи, Ристо Андреев, Горан Јованов и Ѓоко Симјаноски преку своите уметнички креации создадоа дела кои ќе останат забележани во трајната меморија на колонијата.

Колонијата во Трпејца и уметниците – колеги со своето присуство ги почести и познатиот уметник Владимир Темков кој 30 години организира колонија во Кавадарци,а беше на пропатување за Поградец – Албанија каде учествуваше на тамошната колонија.

Поддршка на Колонијата со по едно свое дело дадоа и уметниците: Ставре Димитров – Стадим и Живко Поповски – Цветин. Цвеќињата на мирот на Цветин ќе ги красат просториите на училиштата во Пештани и Трпејца.

Организаторот здружението „За Трпејца со љубов“ со поддршка на Општина Охрид најавува изложба на дела од колонијата – догодина на десеттото издание на манифестацијата „На зајдисонце“ во Трпејца.

Прикажи повеќе...

Култура

Под силни протоколи, но во добра атмосфера мина шестото издание на „Проект калабалак“ во Радовиш

Објавено пред

Шестото издание на електронскиот музички фестивал „Проект калабалак“ се одржа во саботата под силни протоколи на заштита од коронавирусот.

Публиката беше во значително намален број поради ограничувањата за присуство на настани, а пред настанот им се мереше и температура на сите посетители.

Организаторот, здружението на граѓани „Experience in music“ им овозможи одлична атмосфера и забава на посетителите под отворено небо на паркингот „Орел“.

Фестивалот успеа да собере 800 посетители според рестрикциите во однос на бројот на посетители, поради тоа што максимално се почитуваа здравствените протоколи за одржување вакви настани.

Легендата на белградската и балканска техно-сцена Марко Настиќ и грчкиот диџеј Dino MFU беа ѕвездите на неколкучасовниот музички спектакл, со поддршка на најдобрите домашни диџеи – веќе докажаниот и еден од најдобрите во Македонија – диџеј Никифор, диџеј Ампов и диџеј Marsabb.

Целта на „Проект калабалак“ по шести пат беше да се реализира спектакл кој ќе предизвика поинакво музичко доживување за љубителите и познавачите на електронската музика.

Првото издание беше во 2015 година и остави голем впечаток кај љубителите на електронската музика од Источна Македонија.

Фестивалот се одржува со поддршка на општината Радовиш и на Министерството за култура.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа27 минути

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет1 час

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Свет1 час

Ерменија и Азербејџан започнаа нов судир за Нагорно-Карабах, урнати дронови и хеликоптери

Како што јавува Би-би-си, Ерменија и Азербејџан започнале судири околу регионот Нагорно-Карабах. Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изјави дека Азербејџан извршил...

Економија14 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа16 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија18 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет20 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет21 час

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ22 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ22 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија23 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет24 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа1 ден

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет1 ден

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ1 ден

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија2 дена

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Досие