Контакт

Сцена

Џорџ Клуни откри детали за близнаците што ги носи неговата бремена жена Амал

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Холивудскиот актер Џорџ Клуни откри неколку детали околу идните наследници кои растат во стомакот на 39-годишна сопруга Амал, пренесува во четвртокот US Weekly.

 

“Таа се справува одлично. Амал е неверојатна. Дури не наметнува нешто да правам посебно за да и помагнам. Понекогаш нејзе и давам чај или некоја друга ситница, но само тоа “, изјави за новинарите Џорџ Клуни.

 

Актерот сподели уште дека сакал да ги крсти децата според брендот на текилата

“Casamigos “, за која тој ги поседува сите права.

 

“Не можеме да ги наречеме Каса и Амигос”, се пошегува актерот, објаснувајќи како неговата бремена сопруга категорично забранила близнаците да бидат крстен според брендот на текилата.

 

“Тоа е единственото нешто што ми е забрането”, рече тој.

Педесет и пет годишниот актер одговори на прашањата за бременоста на неговата сопруга за време на CinemaCon 2017, кој се одржа во Лас Вегас, каде за прв пат ја претстави комедијата Suburbicon, на која работи во моментов./крај /мф/кс

Култура

МНТ со „Последната лента на Крап“ на 19. ИФАД „Стоби“

Објавено пред

Вечерва, со почеток во 19 часот, на сцената на театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“, Велес, во оф-програмата на ИФАД „Стоби“, членот на жири-комисијата, Ѓорѓи Јолевски, ќе настапи со монодрамата „Последната лента на Крап“.

dobivaj vesti na viber

Оваа година 19. Интернационален фестивал на античка драма „Стоби“ се одржува од 17 септември до 1 октомври, а покрај официјалната натпреварувачка програма, вклучена е и придружна оф-програма.

Монодрамата „Последната лента на Крап“, во изведба и режија на Ѓорѓи Јолевски, изминатиот период гостуваше и на јубилејните 30. дена на св. Кирил и Методиј, во Македонскиот културен центар во Крањ, Р. Словенија, како и на фестивалот на монодрамата „Гавран фест“ во Загреб, Р. Хрватска.

Прикажи повеќе...

Култура

Почина актерот Митко Апостоловски

Објавено пред

Македонскиот актер Митко Апостоловски почина на 67-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

„Денеска нѐ напушти доајенот на македонското глумиште, долгогодишниот член на НТБ, актерот со единствен стас и глас – Митко С. Апостоловски. Неговата исклучителна харизма со која пленеше од сцената уште долго ќе ја паметиме“, објави Народниот театар во Битола.

Апостоловски дипломирал на отсекот за драмски глумци на Вишата музичка школа во Скопје, потоа една година работел во Народниот театар во Битола и 15 години во Народниот театар во Куманово, а од 1995 пак во битолскиот театар.

Меѓу многуте улоги во театар, ТВ и на филм се и во филмовите „Големата вода“, „Трето полувреме“, „Година на мајмунот“ „Јас сум од Титов Велес“, „До балчак“ и други.

Прикажи повеќе...

Култура

Шекспировата „Кротењето на опаката“ со украинските актери ја отвора интернационалната драмска програма на „Охридско лето“

Објавено пред

Театарската претстава „Кротењето на опаката“ од Вилијам Шекспир, во режија на Викторија Шевченко, а во изведба на Киевски академски регионален музички и драмски театар „П.К. Саксагански“ од Украина ќе биде прикажана вечерва како дел од драмската програма на годинешното 62. издание на фестивалот „Охридско лето“.

dobivaj vesti na viber

Две и полчасовната претстава ќе се одигра во предворјето на црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот.

Дел од актерската екипа денеска на прес-конференција обелодени дека „Кротењето на опаката“ е всушност современо читање на Шекспир, кое, како што рекоа, никого нема да остави рамнодушен.

-Среќен сум заради улогата во претставата и што можам да ја отелотворам на сцената. Самата претстава е несекојдневна, специфична. Режисерката има сменето буквално сè, има специфичен пристап кон шминка, костими… и имаше храброст да промени дел од текстовите на Шекспир. Шекспир малку го скусивме, малку го препишавме и додадовме нешто наше, но сметам дека на сите гледачи ќе им се допадне. Современото читање на Шекспир нема да остави никого на страна, рече актерот Владислав Красиков, кој вечерва ќе ја игра улогата на Петручио.

Целото дејство во претставата се одвива околу младата Украинка Маргарита Овчарова, која ја толкува улогата на Кетрин, млада и богата девојка за која се водат напори да биде скротена.

-Вечерва ќе прикажеме современа интерпретација на Шекспир што ќе биде мошне интересно за публиката. Самиот процес на реализација на оваа театарска претстава беше многу интересен, рече Овчарова.

Виталиј Томњук, раководител на одделот за култура, националности и религија на градскиот совет на градот Буча потенцира дека денешната трагедија во Украина не само што го спречува нормалното функционирање на културниот сектор, го уништува културното наследство, туку, како што кажа, ги одзема и животите на многу цивили меѓу кои и професионалните уметници.

-Секој го брани својот фронт, воен, волонтерски. Секој има свое оружје. А за нас тоа оружје е културно и уметничко. Украинските музички групи, пејачи, театарски колективи ширум светот одржуваат хуманитарни концерти за поддршка на вооружените сили на Украина и на жртвите од војната. Во оваа војна веќе не може да се поставува прашање дали има место за културата. Бидејќи оваа војна е токму борба за нашата украинска култура, рече Томњук.

Како што најави селекторката на драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ Сања Арсовска, со театарската претстава „Кратењето на опаката“ почнува интернационалната драмска програма на фестивалот.

-Интернационалниот дел од драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ започнува вечерва во предворјето на црквата „Света Софија“ со театарската претстава „Кратењето на опаката“. Големо е задоволството во вакви тешки и неподносливи услови за живот во Украина што имаме гости од оваа земја. Благодарност до украинската амбасада во Република Северна Македонија којашто ни помогна да стапиме во контакт и да го реализираме ова нивно гостување. Се радувам што вечерва украинските актерите наместо со звуците на аларм за тревога, на проектили и истрели, ќе играат и ќе се чувствуваат безбедно токму на сцената на фестивалот, истакна селекторката Арсовска.

Директорката на фестивалот „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, на денешната прес-конференција подвлече дека годинешното 62. фестивалско издание е на половина од својата реализација.

-Точно сме на половина од реализацијата на годинешново 62. фестивалско издание и можам слободно да кажам дека фестивалските вечери изминативе 20 дена изминуваат со квалитетна програма и полни гледалишта. За повеќето настани се бара и карта повеќе што за нас е доказ дека „Охридско лето“ и годинава понуди квалитет и содржини привлечни и атрактивни за пошироката публика. Остануваат уште 20 фестивалски вечери во кои ќе понудиме квалитетна програма и вечери за паметење. Оттука со право можам да најавам дека „Охридско лето“, како фестивал кој е поддржан од Министерството за култура, а под покровителство на Претседателот на Република Северна Македонија, и со ова 62. издание ќе ги оправда очекувањата на љубителите на уметноста, очекувањата на спонзорите, помагателите и пријателите, рече директорката Поповиќ.

Театарската претстава „Кротењето на опаката“ ќе се одигра на „Охридско лето“ со поддршка на Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија како содржина во рамки на традиционалната Украинска вечер на фестивалот.

Киевски академски регионален музички и драмски театар „П.К. Саксагански“ од Украина е најголемиот и најстар театар во регионот на Киев основан уште во далечната 1934 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Азербејџан ја гранатираше Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет16 минути

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи,...

Свет25 минути

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет45 минути

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет49 минути

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет55 минути

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион14 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа15 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет16 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија19 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион19 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија19 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија20 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија20 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија20 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет21 час

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет21 час

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија22 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет23 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија23 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...