Контакт

Настани

Две премиери за одбележување 10 години од постоењето на МДС

Објавено пред

„Ако се фајчаш, фати се за….“ и „Бубамарите“ се двете претстави кои премиерно ќе ги прикаже Младинското драмско студио „Тетар Чин 4 сцена 5“ по повод 10 години од постоењето.

dobivaj vesti na viber

„Ако се фаќаш, фати се за…,, МДС премиерно ќе ја прикаже на 15 ноември. Се работи за водвиљ претстава –комедија, која е своевидна локализирана адаптација на комедијата ,,Оскар,, од францускиот комедиограф Клод Мание.

„Дејството на оваа, адаптирана комедија, за што адаптацијата ја направи Коле Ангеловски, се случува тука во нашиот град. Незгодите што му се случуваат на главниот лик, Трајко, кој е сопственик на пиварница, се фокусот околу кој ќе се одвиваат настаните на сцената. Се започнува со едноставно недоразбирање, за потоа да се случи општиот хаос во домот на Трајко“, велат од МДС:

Во претставата играат Кире Најдоски, Бобан Смилкоски, Евгенија Јакимоска, Надица Дојкоска, Сара Спиркоска, Анастасија Конеска, Давор Петровиќ, Елена Соколоска, Виктор Мирчески и стефан Спироски.

„Бубамарите“ е комедија работена по текстот од англискиот автор Тони Лејтон. Текстот првпат се поставува во Македонија, а е добитник на многу награди.

„Уникатен е, со специфичен начин на хумор, а обработува интересни теми како што се стереотипите и предрасудите кон повозрасната популација. Селската театарска трупа на Горно Сливово ги изгуби сите мажи. Трупата е пред распаѓање, кога една млада режисерка, Франческа Дел Марко и нуди помош. Ги убедува членовите на трупата да се пријават на фестивал со претстава која самата ја напишала. Но, драмата на Франческа е контроверзна и ,,моралните,, власти се обидуваат да ја спречат претставата. На сцената ќе се види Дали ќе успеат во тоа?“, потенцираат од МДС.

Во оваа претстава играт Елена Соколоска, Марија Димеска, Валерија Чавлеска, Ева Тумановска, Ева Димоска, Викторија Цветаноска, Михаела Насеска, Евгенија јакимоска и сара Спиркоска.

Премиерата е закажана за 23 ноември.

И кога се спомнуваат 10 години од постоењето на МДС, кое работи под патронат на Центарот за култура, тогаш треба да се каже дека зад студиото се бројни претстави, а пак, моментално работи и училиштето за театар во кое тајните на театарската ументост ги совладуваат ученици на возраст од 6 до 25 години. /крај/со/ст

Култура

Театар „Пи“ со голема кампања за вклучување на лица со посебни потреби како и лица со типичен и атипичен развој во културата, „Ние, луѓето“

Објавено пред

Во период од Јануари 2023 до мај 2024 во Скопје Театарот „Пи“ предводен од актерите Златко Митрески и Македонка Илиевска спроведуваат проект кампања за вклучување на лица со интелектуална попреченост во културата со наслов НИЕ, ЛУЃЕТО.

dobivaj vesti na viber

Театар „Пи“, создаден пред 13 години, е единствен театар на Балканот кој континуирано работи со лица со интелектуална попреченост и лица со типичен развој, основан и предводен од актерите Златко Митрески и Македонка Илиевска. Златко и Македонка постепено успеале да создадат екипа од перформери со кои низ различни методи и работилници создаваат авторски театар, изложби и концерти.

„Ние, луѓето“ е мултимедијален концепт со кој низ главно театарски, но и фотографски, сценографски, музички и психолошки работилници кои ги водат едукатори- професионалци во својата област, учесниците со типичен и атипичен развој ќе поминат низ целосен процес на создавање на комплетно театарско дело. На 4 ноември од 19 часот во Центарот за култура во Ѓорче Петров 2023 ќе се реализира концерт и изложба на фотографии, а потоа изложбата од 06.11. до 11.11 2023 се префрла во Национална галерија на Македонија- Мала станица, а во мај 2024 ќе имаат премиера на истоимената театарска престава. Темата е инспирација од писателот Јордан Радичков, а проектот е финансиран со средства од Бугарска развојна помош.

Освен проектот „Ние, луѓето“ паралелно работат и на театарска престава со наслов „Далеку од нас“, која е инспирирана од книгата на Ендрју Соломон „Далеку од дрвото“, кој ги раскажува приказните за лица со типичен и атипичен развој и нивните родители кои не само што учат да се справуваат со своите исклучителни деца, туку и наоѓаат длабока смисла во тоа. Сакаме да поставиме едно основно прашање до околната средина: До кој степен луѓето треба да ги прифатат своите деца такви какви што се и до кој степен треба да им помогнат да станат најдоброто јас.

Работиме авторски театар кој подразбира процес на работа низ кој сите заедно избираме актуелна тема која не засега која ја обработуваме и низ која создаваме уникатни сцени од кои правиме целосна театарска претстава. Претстави за возрасни, а играни од деца. Низ процесот споделуваме лични проблеми и табу теми бидејќи театарот ни овозмозува да бидеме свои, слободни, да се самоосознаваме, преоткриваме, подобро да ги разбираме проблемите, да биеме по емпатични итн. Театарот нè прави подобри луѓе. Алатките кои ги користиме се комбинација од различни методи во зависност од моменталната потреба и индивидуалноста на секој актер, од документарен театар, форум театар, имиџ театар (image theatre) сè до физички театар и др.

Театар Пи гостуваше на Софискиот Фестивал на авторски театар – ФАТ 2022 со претставата „Ништо не е страшно” и освоија две награди во голема конкуренција на професионални театри како „Сатиричниот театар Софија“ , Театар 199, VOX POPULI, Театар Драмеди и други. Правата награда е за најдобра режија за Златко Митрески и Македонка Илиевска за претставата „Ништо не е страшно“, а втората за синергија за актерска игра за истата претстава. ФАТ е еден од најавтентичните фестивали за авторски театар на Балканов кој се одржува во Регионалниот центар за современа уметност „Топлоцентрала“ во Софија и е во организација на здружение „Творци“ и

Театар „Драмеди“. Истата година освоија Гран При за најдобра претстава на ДАФ Кочани. Во претставата учествуваат лица со интелектуална попреченост од ЦПЛИП Порака Скопје и лица со типичен и атипичен развој.

Прикажи повеќе...

концерти

Петтото издание на музичкиот фестивал „Андерфест“ Скопје

Објавено пред

Музичкиот фестивал „Андерфест“ ќе се одржи петти пат на 13 октомври во Младинскиот културен центар (МКЦ).

dobivaj vesti na viber

На овој јубилеј публиката ќе може да ужива во музиката од алтернативната, рок, панк-рок, метал, хардкор-сцената од нашата држава, која ќе покаже дека е одлична и има што да понуди.

Од најавените бендови, сите ѝ се одлично познати на македонската публика. Се работи за актуелни музички имиња за кои организаторите очекуваат многу публика и ветуваат забава.

На „Андерфест 5“ ќе настапат: Преку ред, Ред 18, Конспираси, Луфтанза, Пич Ваис и Последен удар.

Продажбата на билети за концертот e почната и можете да ги набавите преку следниот линк.

Прикажи повеќе...

Култура

Младински културни клубови во паркот „Шопен“ во Кисела Вода

Објавено пред

Оваа сабота во паркот „Фредерих Шопен“ (до ООУ “Невена Георгиева-Дуња“) во општина Кисела Вода, со почеток од 18 часот, Граѓанското здружение за развој на младинските политики „Нови зраци“ – Скопје ќе реализира мултимедијален проект, кој ќе ги обедини љубителите на фотографијата, сликарството, литературата, сите оние што се заинтересирани за жонглирање или магионичарски трикови.

dobivaj vesti na viber

Присутните на настанот ќе имаат можност практично да се запознаат со техниките, методите и со потребните реквизити за овие дисциплини. Оние што ќе пројават желба да продолжат и понатаму да го продлабочат своето искуство во овие дисциплини имаат можност да се зачленат во новосоздадените виртуелни културни клубови што ќе бидат менторирани од нашите културни работници: за сликарство – Сара Цветановска, Тијана и Тамара Ванчевски, за фотографија – Зоран Шекеров, за поезија – проф. Благојка Филипчева и Анастасија Ѓорѓиевска, за уличен перформанс – Кристијан Ниновски-Бенито.

Целиот настан ќе изобилува со музика, забава и хумор и ќе биде одличен начин да се помине еден убав ден од викендот.

Општина Кисела Вода ги поканува сите млади лица да бидат дел од настанот, кој под покровителство на оваа локална самоуправа ќе се одвива оваа сабота, 30 септември 2023 година, во паркот „Фредерих Шопен“ ( до ООУ „Невена Георгиева-Дуња“). Со почеток од 18 часот Граѓанското здружение за развој на младинските политики „Нови зраци“ – Скопје, со поддршка од Општина Кисела Вода, ќе реализира мултимедијален проект, кој ќе ги обедини љубителите на фотографијата, сликарството, литературата, сите оние што се заинтересирани за жонглирање или магионичарски трикови. Присутните на настанот ќе имаат можност практично да се запознаат со техниките, методите и потребните реквизити за овие дисциплини. Оние што ќе пројават желба да продолжат и понатаму да го продлабочат своето искуство во овие дисциплини имаат можност да се зачленат во новосоздадените виртуелни културни клубови, кои ќе бидат менторирани од нашите културни работници: за сликарство – Сара Цветановска, Тијана и Тамара Ванчевски, за фотографија – Зоран Шекеров, за поезија – проф. Благојка Филипчева и Анастасија Ѓорѓиевска, за уличен перформанс – Кристијан Ниновски- Бенито.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Убиени тројца странски туристи и еден Авганистанец

Вчера од вооружени лица во централен Авганистан се убиени  тројца странски туристи и еден Авганистанец, а четворица странски државјани и...

Македонија2 часа

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен...

Македонија16 часа

Мицотакис со предупредување: Ако некои веруваат дека можат да го игнорираат Договорот, треба да разберат дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис уште еднаш ја предупредува Македонија дека прекршувањето на Договорот од Преспа, со кој се реши долгогодишниот...

Македонија18 часа

Понижувани сме и навредувани, стравуваме дека прозивките ќе преминат во лични напади, реагираат Даштевски и уште петмина од ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, и членовите Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш...

Македонија19 часа

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Албанскиот премиер Еди Рама упати критики до официјална Софија и до сите ЕУ-членки што користат билатерални прашања за блокади на...

Македонија19 часа

Кривичен суд го добил барањето од Палевски за адвокат

Кривичниот суд го добил барањето од Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари за ангажирање адвокат што ќе го застапува осомничениот...

Топ19 часа

Екстрадиран Бесим Красниќи

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата...

Македонија20 часа

„Европскиот фронт“: Ниту една влада не може да го раскине договорот со конзорциумот „Бехтел и Енка“

„Европскиот фронт“ смета дека е неприфатлив и невозможен чин раскинувањето на договорот со „Бехтел и Енка“. „Ниедна влада не може...

Македонија22 часа

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, негира дека тој или неговата правна канцеларија го подготвиле или учествувале во изготвувањето...

Топ22 часа

Пронашле граната од Првата светска војна и ја однеле во Полициската станица Берово

Регионалниот ЦУК Штип известува дека, вчера, во 12.30 часот, во станицата на Полициската станица Берово беше донесено неексплодирано убојно средство,...

Свет23 часа

Извикал „Робо, дај ми рака“, па пукал кон словачкиот премиер – кој е човекот што стои зад атентатот на Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој беше застрелан во средата, сѐ уште е во тешка состојба. Според словачките медиуми, се очекува тој...

Свет24 часа

(Видео) Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

Француската полиција уби вооружен маж, кој се обиде да запали синагога во северозападниот град Руан, соопшти францускиот министер за внатрешни...

Европа1 ден

Орбан: Фицо е меѓу животот и смртта

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот и смртта два дена по атентатот што ја шокира Европа, изјави унгарскиот премиер...

Свет1 ден

(Видео) Огромно невреме во Хјустон, четворица мртви, градот во мрак: „Не излегувајте“

Силна бура со урагански ветрови го зафати Хјустон вчера, однесе најмалку четири животи, искрши прозорци на облакодери и остави 800.000...

Свет1 ден

Моќната сестра на Ким Џонг-ун за испраќањето оружје во Русија: Тоа е фикција

Ким Јо Јонг, моќната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, повторно негира дека разменилe оружје со Русија, објави државната новинска...

Европа1 ден

(Видео) Украинците ги нападнаа Крим и два руски града, одекнуваат експлозии, избувнуваат пожари

Пристанишниот град Севастопол на окупираниот Крим е нападнат трета ноќ по ред. Десетици беспилотни летала го нападнаа Севастопол и блискиот...

Македонија1 ден

Управен оформи предмети за седумте тужби на „Европскиот фронт“ против решенијата на ДИК

Управниот суд оформи седум предмети за поднесените тужби од „Европскиот фронт“, кои се против одлуката на Државната изборна комисија (ДИК)...

Македонија2 дена

Демири не кажа дали договорците од Токсикологија се стручни: „Тоа прашање требаше да го поставите лани“

Министерот за здравство, Илир Демири не кажа дали осумнаесетте договорци од Токсикологија се стручни, туку рече дека бил загрижен за 18-те...

Македонија2 дена

Разговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за составот на новата Влада ќе продолжат и во наредниот период

Денес се одржа работна средба помеѓу работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди во просториите на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Од...

Македонија2 дена

Мицкоски: Во моментот ВМРО-ДПМНЕ има консолидирано точно 61 пратеник

При денешното обраќање во рамки на Самитот Македонија 2025 којшто се одржува во хотел Мериот во Скопје претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...