Контакт

Сцена

Раде Шербеџија добитник на наградата ’Актер на Европа 2014’

Објавено пред

Еден од светски најпрославените актери од поранешните југословенски простори, хрватскиот актер Раде Шербеџија, е добитник на главното признание на годинешниот Интернационален театарски фестивал „Актерот на Европа“ кој по дванаесетти пат ќе се одржи од 6-ти до 11-ти јули во Ресен.

Фестивалот „Актерот на Европа“ беше покренат во 2003 година, од страна на неколку балкански и европски театарски сонувачи, во духот на мислата на Жан Моне „Да се гради Европа значи да се гради мир”. По прогласувањето од страна на Европскиот парламент на Преспанско Езеро за меѓуграничен европски парк меѓу Грција, Албанија и Македонија, Преспа стана нов театарски хоризонт на европеизацијата на Балканот, ќе рече еден од покренувачите на манифестацијата, Јордан Плевнеш.

Почнувајќи од далечната 2003 година, кога за Актер на Европа беше прогласен легендарниот балкански актер Љуба Тадиќ од Србија, продолжувајќи со Мариус Куркински од Бугарија, Бајруш Мјаку и Ѓорѓи Јолевски од Македонија, Моника Санторо од Италија, Костас Гакидас од Грција, Зијах Соколовиќ од Босна и Херцеговина, Роже Мирмон од Франција, Брус Маерс од Велика Британија, Ана Патерсон од Шведска, oваа година со ова престижно признание ќе се стекне култниот актер Раде Шербеџија од Хрватска.

На фестивалот досега учествувале повеќе од 120 претстави од речиси сите европски земји. Фестивалот се одржува во организација на „Езеро без граници“, Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА и Општина Ресен, а со поддршка на Министерствот за култура на Република Македонија.

Фестивалското жири го сочинуваат Мето Јовановски, претседател на жирито, Мартин Кочовски и Весна Гаврил – членови на жирито.

На 6-ти јули, недела, на свеченото отворање на фестивалот и доделувањето на наградата Актер на Европа 2014 на актерот Раде Шербеџија, ќе биде читана поезија на трите јазици на езерото, а специјални гости ќе бидат Димитри Оргоцка од Албанија, Криса Јоаниду од Грција, Мето Јовановски од Македонија. Следниот ден, 7-ми, ќе биде одиграна грчката претстава „Перверзија“, по текст на Хозе Санчиз Синистера, во режија на Криса Јоаниду, а насловните ролја ја толкува Ноника Малкотузи.

На 8-ми јули, вторник, ќе биде прикажана „Мојата Преспа, Мојот Ресен… Моја Судбина”, текст на Ката Руменова Мисиркова во адаптација на Офелија Богоевска и режија на Сотир Чаушевски, и актерката Марија Кондовска. Во среда, 9-ти јули, гледачите ќе може да ја проследат претставата „Едит Пиаф, општи места“ во којашто настапуваат актерите Патрис Буги, Шантал Шарпентиер, Мишел Каил, Силви Тернон, Амели Венис на текст Еудес Лабрус.

Претпоследниот фестивалски ден, четврток 10-ти јули ќе биде прикажана „Тобелија“, со ангажман на автори Словенија, Бугарија, Македонија и Црна Гора. Автор на текстот е Љубомир Ѓурковиќ, режисер е Ник Апер, а настапуваат актерките Јоана Поповска, Росица Огњанова, Камелиа Лишковска.

Последниот ден, петок, 11-ти јули, македонската трупа „Театар Фабрика“, ќе се претстави со сцени од текст на Коле Чашуле, во режија: Ирена Стеријовска, а во претставата играат: Кристина Ласовска, Рубенс Муратовски , Атанас Атанасовски, Драгана Левенска./крај/мф/сн

 

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

„Танец“ добива нов дом

Објавено пред

На иницијатива на директорот на Н.У. „Танец“, Мартин Вучиќ, на 72. владина седница одржана на 23 јуни, беше разгледано и одобрено поднесеното барање на институцијата за ново урбанистичко-архитектонско решение за нов дом на една од најстарите културни институции во државата, проект врз кој раководството на „Танец“ работеше интензивно во изминатиот пандемиски период.

Владата го разгледа барањето и го задолжи Министерството за култура да предложи соодветно решение до Владата за проблемот со кој се соочува Националната установа Ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“.

Со тоа, конечно, после 7 децении постоење, една од најважните македонски институции од областа на културата кај нас ќе добие своја сала и соодветни услови за работа и концертирање, достојни за нејзината историска важност. Од „Танец“ велат дека ова е прв пат, некоја влада да има слух за значајната улога на адекватните просторни услови во целокупниот раст и натамошен развој на најголемиот амбасадор на македонското фолклорно богатство и македонската култура.

Прикажи повеќе...

Култура

И овој петок Театар „Комедија“ продолжува со содржини од вонредната сцена

Објавено пред

НУ Театар „Комедија“ и оваа седмица продолжува со своите предвидени активности од вонредната сцена.

Од управата на Театарот најавуваат нова содржина за овој петок – овој пат на сцената ќе застанат петмина актери, кои, распоредени на соодветната дозволена дистанца, ќе се обидат со својот настап барем за миг да ја разведрат публиката.

Вклучувањето во живо е закажано в петок, со почеток во 20:.30 часот, од сцената во дворот на театарот. Актерите, техниката и управата се подготвуваат интезивно оваа седмица.

Публиката ќе може да ужива во настапите на актерите Жарко Димоски, Жаклина Стевковска, Роберт Ристов, Ева Скендеровска и Дритон Вејсели.

Прикажи повеќе...

концерти

(Видео) „Europe Shine a Light” наместо откажаното финале на Евросонг

Објавено пред

Вечерва наместо финале на „Песна на Евровизија“, првпат од Ротердама оди директно специјално музичко издание во кое учествуваат овогодишните кандидати и победници на претходните изданија на Евросонг.

Нема да се избира победник, натпреварувачите нема да ја почувствуваат евровизиската атмосфера, но сепак ќе имаа контакт со публиката.

Овогодишнио слоган “Europe Shine a Light” е насловот на песната која ќе се чуе од секоја земја.

Веќе селектираните песни емитуваат фрагменти од 30 секунди, учесниците се претставуваат низ кратки видео разгледници, а ги слушаме и нивните пораки упатени до милионскиот аудиториум ширум Европа и светот.

Македонија ја претставува Васил Гарванлиев со песната „You“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјава само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјава само со негативен тест за...

Регион35 минути

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија46 минути

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион10 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион12 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион12 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет15 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион17 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија18 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија18 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија20 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион20 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион21 час

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион22 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет23 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет24 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет24 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија1 ден

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион1 ден

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Досие