Контакт

Македонија

(Видео) Арсовска се жали дека плаќа туѓи долгови: 2,3 милиона евра Градот ќе плати отштета на Комерцијална, 2 милиона на „Скопски саем“, милион за галиите

Објавено пред

Од Град Скопје се побаруваат над 10 милиони евра за отштети по судски спорови и камати за нив за проекти што се реализирале во мандатите на градоначалниците пред Данела Арсовска. Таа денес уверуваше дека Град Скопје во последните 18 месеци е во добра финансиска состојба и покрај блокирањето на сметката и на советниците им кажа кој сè го тужи Градот и чека отштета.

dobivaj vesti na viber

„Дали знаете кои сè спорови ги има Град Скопје до овој момент и зошто? Еве јас ќе ѝ презентирам дел на јавноста за да знаат што е она што се случувало во изминатите години. Комерцијална банка АД Скопје, тужен Град Скопје – 1.171.900 евра, без камата и судски трошоци. Наплатена бесправна банкарска гаранција. Поведен спор. Основниот долг зголемен со затезна камата ќе изнесува 2.335.000 евра, што значи дека на овие 1.171.900 евра имате уште толку судски трошоци и камати од Комерцијална банка за спор што е поведен од 8.11.2017 година, кој се водел до 2023 година и кој е во своето финале. Значи, Градот ќе биде оштетен по основ на камати и судски трошоци за над 1 милион евра само по основ на овој спор“, рече Арсовска.

Спор против Градот повело и Друштвото за градежништво „Интернационал“ на 7.2.2019 година. Арсовска рече дека тие побаруваат 176 милиони денари, односно речиси 3 милиони евра, на кои треба да се додадат судските трошоци и каматите.

Арсовска објасни и за долгот кон „Скопски саем“.

„’Скопски саем’, вредност 110 милиони денари, тоа е неполни речиси 2 милиона евра. Исплатени се средствата во Градот на 19.12.2007 година. Издадено им е одобрение за градење на 31.1.2008 година, поништено им е во меѓувреме и станува сопственост на 19 септември на Друштвото за недвижен имот ‘Ист гејт’. Поведена е тужба, таа сега беше доставена во Град Скопје за наплата. Покрај овие основни средства од речиси 2 милиона евра, кои беа побарувани, Градот беше задолжен да плати по основ на камати и 480.000 евра“, рече градоначалничката Арсовска.

Арсовска од советниците на ВМРО-ДПМНЕ побара објаснување зошто досега не поднеле кривични пријави за каматите.

„Сакам да ве прашам, затоа што имаме советници од ВМРО-ДПМНЕ што одржаа драматична прес-конференција дека за камати ќе пуштале кривични пријави, дали поднесовте кривична пријава за овие камати? Дали поднесовте кривична пријава бидејќи на прес-конференција рековте дека ќе поднесете доколку во одреден спор Градот плати 1 евро камата по основ на она што се случуваше со приватните превозници. Еве тука имате правосилно решение за 480.000 евра камати. Ако не е, ме интересира кога ќе ја поднесете?“, праша градоначалничката Арсовска.

На листата со долгови што треба да ги исплати Градот е и Друштвото за транспорт „Гренадар“ со 253 милиони денари и судска постапка со тужба од 16.1.2020 година. Арсовска очекува дека и во овој спор сумите за камати ќе бидат милионски, а кои Градот ќе треба да ги плаќа.

Побарување од нешто повеќе од еден милион евра од Градот има и за галиите за тужба од 2020 година, во која се бара надомест на штета од 68 милиони денари.

„Да не ги набројувам понатаму затоа што има доста и мора да кажам дека сумите што се побаруваат се милионски, но исто така милионски се и каматите што Градот треба да ги плати. Така што, Градот во овие изминати 18 месеци е во добра финансиска состојба, финансиски е консолидиран, кредитниот рејтинг ни е задржан со позитивен изглед и имаме драстично зголемување на можноста за кредитно задолжување од 1,2 милион евра во ноември 2021 година за сега да имаме меѓу 25 и 30 можности за кредитно задолжување“, рече градоначалничката Арсовска.

Извештајот за финансиската состојба на Градот и јавните претпријатија е прва точка на дневниот ред на денешната седница на Советот на Град Скопје.

Скопје

Бесплатен паркинг утре во Центар

Објавено пред

По повод претстојниот празник „Духовден“ од ЈП Паркинзи на општина Центар известуваат дека утре (петок) паркиралиштата со кои стопанисува претпријатието ќе бидат без наплата за сите граѓани.

dobivaj vesti na viber

Редовната наплата за паркирање на паркиралиштата ќе продолжи на 22.06.2024 година (сабота) со вообичаено работно време, додаваат оттаму.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ангелов: Трите „ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални, фалат стотици пожарникари, имаме само четири хеликоптери

Објавено пред

Државата располага со четири функционални хеликоптери за гаснење пожари, од кои три се во рамките на МВР и еден на Армијата, како и три „ер трактори“ на Дирекцијата за заштита и спасување – ДЗС, но, за жал, во овој момент се нефункционални. Причина за тоа е што двајца пилоти заминале во пензија, а со само еден активен пилот авионите не смее да летаат, информира директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

dobivaj vesti na viber

„Денеска сме недоволно подготвени, но за максимум десет дена ќе бидеме драстично повеќе подготвени бидеќи верувам дека веднаш по формирањето, владата ќе помогне да бидат ставени во функција трите ‘ер трактори’ и ќе биде решен проблемот на ЈП ‘Македонски шуми’“, изјави Ангелов, одговарајќи на новинарско прашање дали државата е подготвена за справување со летните шумски пожари.

Моментно има 938 пожарникари, но потребни се уште 670 според информациите од сите територијални противпожарни единици. Најалармантна, според Ангелов, е состојбата во пожарната во Скопје.

„Апелирам до сите градоначалници да примаат млади луѓе, кои се здрави и може да одговорат на гаснењето пожари. Во овој момент просечна старост на пожарникарите е 42,5 години“, изјави Ангелов.

Од опрема за гаснење пожари на ниво на држава располагаме со 105 цистерни со сопствени пумпи за гаснење на пожари, 33 автоцистерни, кои носат вода, но немаат сопствени пумпи, понатаму имаме 48 противпожарни теренски возила за гаснење пожари во шума и непристапни терени, како и 54 класични теренски возила со пумпи, 11 теренски возила, шест командни возила, две возила за превоз на луѓе и опрема и 191 пумпа.

На ниво на држава располагаме со 629 заштитни опреми, што е помалку од бројот на пожарникари.

 

Прикажи повеќе...

Скопје

Изменет возен ред на градските автобуси во Скопје за време на продолжениот викенд

Објавено пред

Поради верскиот празник Духовден, в петок и в сабота (21 и 22 јуни) јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, со исклучок на линиите 11, 11А, 18А, 32, 47А, 51, 55, 55В, 56, 56А, 70, 74, 81, 118, 160, 164 и 180, кои ќе сообраќаат по саботен возен ред, информираат од ЈСП „Скопје“.

dobivaj vesti na viber

В недела сите возила од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред.

„Утре, од 7 до 14 часот, дежурни ќе бидат билетарниците во Ѓорче Петров и таа на Транспортниот центар, а в сабота сите билетарници и центри за персонализација ќе имаат редовно работно време“, додаваат од таму.

Жичницата, утре, како и за време на викендот, ќе работи вообичаено, од 10 до 20 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија4 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија4 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт5 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија6 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија8 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт8 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет8 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија9 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија10 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ20 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија23 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија24 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија1 ден

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...