Контакт

Македонија

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Објавено пред

Spion

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во предметот првично беа опфатени 19 лица. На почетокот на судењето обвинителката од СЈО, Елизабета Јосифоска, рече дека обвинетиот, Зоран Божиновски, нема да го гони за оддавање државна тајна бидејќи тоа кривично дело не било наведено во барањето за негова екстрадиција и дека тој ќе одговара за останатите кривични дела.

Обвинителката Јосифоска рече дека СЈО останува на обвинението поднесено од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Во една од точките на обвинението, обвинителката рече дека Зоран Божиновски и Марјан Ефремов му се заканиле на Драган Даравелски дека доколку не им исплати 200 илјади евра, ќе објават податоци за него во повеќе весници, со што ќе му ги нарушат честа и угледот. Тоа најпрво било направено преку посредници. Ефремов, според обвинението, бил и во Белград, каде што се сретнал со Даравелски. Откако не успеале да му извлечат пари на Даравелски, Зоран Божиновски почнал да објавува текстови за Даравелски на порталот „Буревесник“ и на други портали.

На минатото рочиште судијата Владимир Туфегџиќ најави дека Даравелски преку конференциска врска ќе сведочи во предметот, а за тоа ќе ја употреби спогодбата потпишана помеѓу Македонија и Србија за правна помош.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече обвинителката, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и октуп на акциите во АД „Бетон и други фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

Според СЈО, секој во криминалната група ја знаел точно неговата улога. Судењето продолжува со распит на обвинетите.

 

Македонија

Кривичен суд: Посочениот колега е негативен на ковид-19

Објавено пред

Основниот кривичен суд Скопје информира дека вработен во судската писара, а за кој биле објавени информации дека е позитивен на ковид-19, веднаш бил тестиран за коронавирус и дека резултатот е негативен.

„ Посочениот колега веднаш беше упатен на тестирање и по добиените резултатит истиот е НЕГАТИВЕН НА ВИРУСОТ, за што до управата на судот е доставен и резултатот од тестирањето.

Како суд апелираме до медиумите и сите останати субјекти кои лиферуваат информации на порталите и социјалните мрежи за судот, да ги проверуваат информациите пред нивно објавување. Судот се залага за транспарентно и отчетно работење и има одлична соработка со поголем дел од медиумите. Но, потребно е да се напомене дека секоја непроверена и неточна информација освен што наштетува на угледот на институцијата може негативно да се одрази и на некои недолжни колеги или граѓани како во овој случај.

Досега неколку пати ја информиравме јавноста дека како суд строго се придржуваме до препораките за заштита од вирусот. Судниците и судските простории редовно се дезинфицираат, на вработените и странките кои влегува во судот им се мери температурата со безконтактни уреди, секој е должен да носи заштитна маска и ракавици, се одржува растојание на присутните во судниците, канцелариите и писарниците, а сите вработени кои се хронично болни, самохрани родители или чуваат дете помало од 10 години се ослободени од работа.

До овој момент ниту еден вработен не пријавил дека имал котакт со заболен и дека му е дадена препорака за самоизолација, а доколку некој пријави дека е позитивен на вирусот судот ќе ги преземе сите мерки согласно напатствијата на здравствените власти“ се наведува во соопштението од судот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Повик граѓаните да се вклучат во меѓународно истражување за влијанието на Ковид-19 врз менталното здравје

Објавено пред

Клиниката за психијатрија активно е вклучена во борбата за справување со коронавирусот и отворени се повеќе телефонски линии за психолошка поддршка.

Оттаму најавуваат дека во наредниот период ќе се организираат и повеќе активности за превенција и заштита на менталното здравје.

Во моментов оваа установа е координатор на меѓународно истражување за менталното здравје на населението за време на мерките за контрола на пандемијата.

Истражувањето се спроведува во повеќе европски земји, а глевен координатор е италијанското здружение за социјална психијатрија „Societa Italiana di Psichiatria Sociale“.

Оваа студија се спроведува со цел проценка на влијанието на пандемијата на Ковид-19 и воведениот карантин врз менталното здравје кај нашето население, со цел да се развијат соодветни здравствени интервенции.

Истражувањето до кое може да пристапите на следниов линк е доброволно, анонимно и информациите ќе бидат третирани како доверливи и во согласност со постоечките закони, информираат од Клиниката за психијатрија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Претпладне сончево, а попладне со дожд

Објавено пред

Вардар, Скопје, МТВ

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Во пладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста со изолирана појава на краткотраен локален дожд. Минималната температура ќе биде од 4 степени, а максималната до 25 степени Целзиусови.

Во Скопје слично време, со температури од 9 до 23 степени.

И наредните денови претпладе ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови ќе има нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 час

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа2 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион13 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет14 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет15 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија15 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија17 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија18 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија19 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија19 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион22 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија23 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион23 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет24 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт1 ден

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа1 ден

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет2 дена

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Досие