Контакт

Македонија

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Објавено пред

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два месеца постапувал во случајот со приведувањето на актерката Ирена Ристиќ, потврдуваат од МВР за „Макфакс“. Претставката до одделот за внатрешна контрола ја поднел Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Од полицијата потврдуваат дека иако Ристиќ не давала отпор, полицаецот употребил физичка сила. Освен тоа, од извршените проверки, увидот во видео материјалот и во службената документација службите во МВР констатирале дека не е испочитувана стандардната оперативна процедура за постапување со лица на кои им е ограничено правото на слобода на движење, со неоправдано присуство на полициски службеници во просторијата за разговор со задржани лица.

„Констатирано е дека во полициската станица над задржаното лице И. Р. од страна на полицискиот службеник – сменоводител во ПС од ОН Центар е употребена физичка сила-полуга на десната рака како и повлекување на истата, без основ, бидејќи лицето не давало активен, ниту пасивен отпор, и за тоа не е изготвен извештај за употреба на средство за присилба, што е спротивно на членот 65-а од Правилникот за начинот на вршење на полициските работи“, велат од МВР за „Макфакс“.

Поради потешко кршење на работниот ред и дисциплина или неисполнување на работните обврски, против сменоводителот во ПС од ОН Центар, одделот иницирал постапка за утврдување дисциплинска одговорност до надлежната Комисија. За овој настан МВР го известило скопското обвинителство.

Според полицијата, на 17 септември 2018 година пред објектот на Владата на РМ околу 00,30 часот дошле лицата И.Р. и В.Р. заедно со други три лица, при што, ги нарушиле јавниот ред и мир со „карање, викање или непристојно и дрско однесување“ и „нарушување на јавниот ред и мир во пијана состојба“, па биле приведени.

Заради утврдување на психофизичката состојба на Ристиќ, и поради „други околности од кои произлегувало дека не е способна да управува со своите постапки“, полициски службеници ја спровеле актерката во психијатриската болница во Скопје. Полицајците со себе не носеле образец во кој докторот би се произнел за нејзината состојба, па за неа не бил изготвен наод со мислење на стручно лице, по што била вратена во ПС „Центар“.

Од МВР за „Макфакс“ потврдуваат дека истата вечер било алкотестирано лицето В.Р. и било утврдено присуство на алкохол во организмот, а И.Р. одбила да се алкотестира и „продолжила со агресивно однесување“. На актерката ѝ било понудено да ѝ биде извршен преглед на Клиниката за токсикологија, но таа одбила.

Ристиќ, пак, ден по настанот објави дека противправно била приведена и не добила одговор на ниту едно прашање. Таа објави дека вечерта ги собирале пикавците покрај Владата и дека полицисиките службеници биле груби и ја навредувале и пцуеле.

Македонија

Уште 26 лица се сместени во карантин во хотел „Молика“, капацитетот е исполнет

Објавено пред

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигна уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Лицата се од различни градови и истите се пристигнати на скопскиот аеродром со лет од Германија.

Во моментот во хотелот „Молика“ престојуваат 99 граѓани во организиран карантин, со што капацитетот на хотелот е исполнет.

Сите активности течат според пропишаниот протокол.

Прикажи повеќе...

Македонија

МВР: Издадено 91 решение за изолација

Објавено пред

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над лицата во изолација и самоизолација констатирано е дека само во еден случај едно лице што било во изолација не е затекнато во својот дом. Во однос на забраната за движење во текот на изминатите 24 часа, евидентирано е дека на ниво на целата држава 43 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени биле 27 лица, а за другите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 44 лица што не го почитувале полицискиот час во Скопје

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд достави 39 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 45 лица, обвинети за кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Еден од обвинетите не ја почитувал наредбата за задолжителна самоизолација во траење од 14 дена како мерка за спречување и ширење на заразната болест Ковид-19.

Сите други 44 лица го прекршиле полицискиот час и биле затекнати на разни локации во Скопј,е без да поседуваат дозвола за движење.

За сите обвинети лица, јавните обвинители му предложија на судот да изрече парични казни од 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 минути

Обвинителството побара притвор за двајцата насилници кои тепаа девојче во Штип

Основното јавно обвинителство во Штип денеска поднесе предлог за определување притвор за двајцата насилници кој тепаа девојче во зграда во...

Економија27 минути

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањата на работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата Ковид-19....

Македонија2 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион2 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион2 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет3 часа

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет3 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион4 часа

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет15 часа

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет15 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија18 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет20 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија21 час

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија21 час

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија21 час

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија22 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ23 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет1 ден

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет1 ден

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија1 ден

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Досие