Контакт

Македонија

Повторно одложено рочиштето за „Моќник“, обвинетите бараат превод на доказите на албански јазик

Објавено пред

Ново одлагање на рочиштето за случајот „Моќник“, кој досега четири пати имаше обид да почне. По четири пати доаѓање на рочиштата што се одлагаа, обвинетиот Шенди Винца сега побара да му се преведе целиот материјал од докази до обвинение на албански јазик. Судијката Ленка Давидкова среде судење повика преведувач, кој усно му го преведуваше обвинението за кое рече дека ќе му биде доставено и писмено. Рочиштето, по утврдување на идентитетот, се одложи.

„Требаше досега да го каже ова, да се расчистиме. Четири рочишта се одложуваа. Уште пред самото почнување кога се констатираат присутните, па досега, не се изјаснивте“, рече судијката Давидкова.

Обвинетиот Винца говореше и на македонски јазик, но крече дека делумно го разбира.

„И писмено и усно сакам документите да бидат на албански јазик. Обвинението треба да е и на албански јазик. Сакам, според Законот за јазиците, превод на сите документи! Тоа се моите права и сакам да се почитува. И доказите, и сè друго сакам да е преведно!“, рече Шпенди Винца.

Реагира и обвинителката Фатиме Фетаи, која рече дека барањето на обвинетите е класична злоупотреба.

„На обвинетиот Шпенди Винца сега му текна, петти пат кога доаѓа на судење? Ова е класична злоупотреба на правата! Петти пат доаѓа во судница и сега му текна на петтото рочиште? И јас сум за да се почитува Законот на јазиците. Ќе дојде преведувач и збор по збор ќе му го преведе обвинението. На следното рочиште ќе го добие и написмено“, рече Фетаи.

По ова, обвинетиот Винца првин посочи дека во иднина сака сите докази да бидат преведувани. Па потоа рече дека сепак сака и цела претходна документација да биде преведена.

Претходно, сите обвинети се изјаснија дека не се осудувани и против нив не се водат постапки. Меѓу нив и третообвинетиот Антонијо Милошоски.

Обвинетиот Винца бил претседателот на Комисијата за лустрација, па Фетаи го праша: Кога беше лустрацијата, немаше закон за јазици. А кога лустрираа, не разбираа што прават?“

По ова, и обвинетиот Даут Даути рече дека го разбира јазикот, ама сака сè да му е прведно на албански јазик бидејќи: „Ова е тест за правната држава, сакам да видам како функционира. Го разбирам, зборувам и пишувам, ама сакам да се почитува Законот за употреба на јазиците и да ми биде обезбеден преведувач и сите документи во овој суд да бидат преведени на албански јазик. Сакам да дадам одбрана на мојот мајчин јазик, сакам да видам како звучи тоа на албански“.

И Агим Мехмети побара да му се прведат идните докази и да му се обезбеди преведувач иако, како што ѝ рече на судијката: „Го зборувам и можам да комуницирам со вас, но сакам да ми се обезбеди тоа право“.

Пратеникот Антонијо Милошоски се товари дека ги сторил кривичните дела измама и злоупотреба на службената положба и овластувањата. Прво и второобвинет за измама, пак, се таткото на Милошоски и поранешниот градоначалник на Македонски Брод, Милосим Војнески. Според обвинението, пратеникот Антонијо Милошоски ја искористил својата позиција и вршел континуиран притисок врз државните органи и судовите за да не ја поништат продажбата на зграда од 157 квадратни метри и дворно место од 3.920 квадратни метри во Македонски Брод, а го купил татко му.

„Моќник“ се води против 13 лица, меѓу кои и против поранешниот претседател на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев.

Следното рочиште е закажано за понеделник, каде што сите ќе треба да се изјаснат дали чувствуваат вина.

Македонија

Заев – Хрисохоидис: Поддршка од Грција за аспирациите кон ЕУ

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се сретна со Михалис Хрисохоидис, министер за заштита на граѓаните на Грција.

Како што соопштија од Владата, на состанокот заеднички било констатирано дека е отворено ново поглавје во билатералните односи помеѓу Република Северна Македонија и Хеленската Република и дека во последните две години соработка меѓу државите оди во нагорна линија.

„Оценето е дека се чувствува напредок во нашата држава, при што е посочено на придонесот на премиерот Заев во посочените развојни процеси. Во таа насока пренесена е пораката дека Хеленската Република продолжува да ги поддржува аспирациите на нашата држава кон Европската Унија во рамките на важечките договори и добрососедските односи и дека има определеност Хеленската Република да има водечка улога на патот на земјата кон ЕУ. За таа цел, соопштено е дека има политичка поддршка, но и заинтересираност за техничка поддршка на тимовите од Северна Македонија, кои ќе работат на поглавјата во рамките на пристапниот процес кон ЕУ“, соопштија од Владата.

Премиерот Заев посочил на придобивките од развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, како што е зголемениот интерес на грчки инвеститори во нашата држава, особено во областа на енергетиката, како што е интересот за ХЕЦ „Чебрен“, за ТЕЦ „Неготино“ или обратно, вклучувањето на нашата држава со 10-процентно учество во стратешкиот проект за природен гас од Александрополис.

„Граѓаните и компаниите веќе ги чувствуваат бенефитите од зајакнатата соработка по договорот од Преспа, а пред нас е голем потенцијал за натамошно унапредување на односите како на политичко ниво така и на цивилно ниво“, рекол Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре сончево и топло време со температура до 23 степени

Објавено пред

Утре, во утринските часови по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Претпладне ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер, информира УХМР.

Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе почне да дува умерен, по должината на Повардарието засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 4, а максималната ќе достигне од 15 до 23 степени.

Во Скопје претпладне сончево со услови за слаба утринска магла, а попладне сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб, а попладне и во вечерните часови умерен до засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне до 20 степени.

Следува сончево време со умерена облачност, ветеровито и посвежо. В недела и в понеделник ќе дува умерен, по должината на Повардарието засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика позначителен пад на температурите, така што дневните ќе опаднат за 7 до 10 степени во однос на утрешната, а утринските од почетокот на следната седмица на повеќе места ќе се спуштат под нулата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Искршени штитови на полицајците на протестот за „Монструм“

Објавено пред

Полицијата сѐ уште не јавува официјално дали има повредени во денешниот протест за „Монструм“, но од Бит-пазар си заминаа со уништени униформи и опрема.

Со побелени од боја чизми, панталони, горен дел од униформата и замачкани штитови се многумина полицајци што стоеја во кордон и не дозволуваа демонстрантите да се движат кон судовите. Кај полицијата на заминување се забележуваа и искршени штитови.

Демонстрантите кон нив фрлаа столови, а откорнаа и неколку од железните канти за отпадоци поставени на улицата и ги фрлија врз полицијата.

Протестот заврши кога полицијата ги потисна демонстрантите и ги принуди да се вратат кон Бит-пазар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија2 часа

(Видео) И покрај жестоките обиди демонстрантите не го пробија кордонот, полицијата во акција за потиснување

Јајца, балони со вода, канти за ѓубре и пластични столчиња летаа кон полицајците пред „Мавровка“ во нов обид демонстрантите да...

Македонија3 часа

(Видео) Повреден полицаец на протестите кај Бит-пазар

Ескалираа протестите кај Бит-пазар, по судирите со полицијата. Демонстрантите фрлаат со камења и пластични шишиња кон полицискиот кордон. Во судирите,...

Македонија4 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија5 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија5 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија6 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа7 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет8 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет9 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет9 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија9 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет20 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија23 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Досие