Контакт

Македонија

СДСМ ги објави кандидатите за градоначалници во Центар, Битола, Куманово, Струга и уште 13 општини

Објавено пред

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, попладнево соопшти уште 17 кандидати за градоначалници од СДСМ на претстојните локални избори.

Во Куманово кандидат за градоначалник е Оливер Илиевски, дипломиран економист, директор на „Водостопанство – Куманово“ и секретар на општинската организација на СДСМ.

„Во Куманово актуелниот градоначалник самиот отиде против себе и партијата и самиот се исклучи од партијата. СДСМ има еден кандидат за градоначалник на оваа општина, тоа е Оливер Илиевски“, рече секретарот Николовски.

Како општина во која имаат предност пред ВМРО-ДПМНЕ и очекуваат сигурна победа, Николовски ја кажа Општина Центар во која за кандидат за градоначалник е избран Горан Герасимовски, сегашен директор на Државниот завод за индустриска сопственост.

Во Ѓорче Петров можност за втор мандат ќе добие Александар Наумовски оти имал голем број реализирани проекти и бил најдобриот предлог со огромен учинок.

Кандидат на СДСМ во Битола, е Христо Кондовски, кого Николовски го претстави како еден од најпознатите стопанственици, успешен човек менаџер, со широка поддршка од повеќе политички субјекти надвор од коалицијата.

„Менџерското искуство ќе биде од корист за трасирање на патот за понатамошен развој на Битола. Води на сите анкети што ги направивме, а СДСМ во оваа општина има предност пред ВМРО во сите истражувања“, рече Николовски.

Соња Стаменкова, психолог, е кандидатка во Македонска Каменица, а во Шуто Оризари кандидат на СДСМ со голема предност е Асан Ферат, приватен стопанственик.

Нов кандидат за градоначалник во Кривогаштани е Николче Мисовски, инженер-агроном и стопанственик.

Кандидат за градоначалник на Струга е Димче Шипинкаровски, економист, кога Николовски го претстави како човек со 30-годишно искуство во приватниот сектор, но и раководител на подрачната служба на Фондот за здравство кој работел на проектот рецептите да им бидат достапни на пациентите во целиот месец, а не само во првите неколку дена.

Во Гевгелија за кандидат е утврден актуелниот градоначалник Сашко Поцков кој имал  недвосмислена предност и со него Николовски смета дека СДСМ оди на сигурна победа.

Нов кандидат СДСМ има и во Дебарца, Игор Крцковски, правник, директор на комуналното претпријатие.

И во Чучер Сандево, општина во која Николовски вели дека победува СДСМ, има нов кандидат, Сашко Комненовиќ, криминалист.

Извршниот одбор едногласни му дал поддршка на актуелниот градоначалник на Македонски Брод, Живко Силјановски, оти бил домаќин човек и покажал како една општина се раздолжува и истовремено води сметка за потребите на граѓаните.

Во Долнени СДСМ го кандидира Аднан Џаферовски, поранешен директор на Агенцијата за заштита и спасување.

За градоначалник на Врапчиште е предложен Џеми Мамути, директор на приватна фирма.

Во Радовиш СДСМ оди со нов кандидат. Пратеникот Коле Чаракчиев, електроинженер, со работно искуство и во приватниот и во јавен сектор е кандидат за градоначалник на Радовиш каде што СДСМ има предност од осум проценти, според анкетите.

„Во мојот роден град Крива Паланка, бастион на социјалдемократијата, СДСМ има огромна предност и ќе сигурен победник во прв круг. Кандидат за градоначалник е Сашко Митовски, млад докажан менаџер во приватниот сектор, дипломиран економист“, рече секретарот Николовски.

Како бастион на социјалдемократијата Николовски ја претстави и Струмица.

„Во родната Струмица на нашиот лидер разликата е огромна и предноста на СДСМ е огромна. Кандидат за градоначалник е Костадин Костадинов, актуелен пратеник и портпарол на партијата. СДСМ победува во прв круг тука, нема друг кандидат како и во некои други општини“, рече секретарот Николовски.

Со кандидатот за Струмица, задно со оној за Кочани кој дополнително ќе биде соопштен, Николовски рече дека СДСМ има свои кандидати во 69 општини, а во останатите ќе ги поддржи коалициските партнери.

„Во останатите општини ќе ги поддржиме кандидатите на нашите коалициски партнери со кои договоривме заеднички настап и взаемна поддршка. Тоа се Гостивар, Дебар, Чаир, Сарај, Липково, Пласница, Боговиње, каде што СДСМ нема да истакне кандидати, но секако советнички листи ќе има во сите општини“, најави секретарот Николовски.

Овие кандидати биле утврдени на вчерашната седница на Извршниот одбор на партијата, а кандидатот за градоначалник на Кочани ќе биде соопштен утре.

СДСМ претходно, во два наврата, ги соопшти кандидатите за градоначалници во 51 општина и за Град Скопје. Предложените кандидати се избрани по теренски анализи и испитувања на јавното мислење и по спроведени истражувања внатре во партијата во консултација со 82 илјади членови.

Македонија

Пендаровски и Џаферовиќ разговараа за воведување директна авиолинија Скопје – Сараево

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба се сретна со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ, кој престојува во посета на земјава.

Двајцата оценија дека двете држави имаат пријателски билатерални односи, без отворени прашања. Изразувајќи подготвеност за натамошно продлабочување на соработката во сите сфери од заемен интерес, претседателот Пендаровски и Џаферовиќ разговараа за можноста за воспоставување директна авионска линија помеѓу Скопје и Сараево, како и за можноста за отворање катедра за изучување на босанскиот јазик во Северна Македонија.

Истовремено, претседателот Пендаровски посочи на интересот на Република Северна Македонија за интензивирање на економската соработка и зголемување на трговската размена со Босна и Херцеговина, која, како што беше посочено на средбата, заостанува зад добрите политички односи.

На средбата соговорниците разменија мислења во однос на европските аспирации на двете држави. Претседателот Пендаровски ја реафирмира поддршката од нашата држава за европските аспирации на БиХ. Исто така, претседателот Пендаровски изрази и подготвеност за споделување искуства во однос на НАТО-интегративниот процес. Двајцата соговорници разменија мислења и за актуелните состојби во регионот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

Објавено пред

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.820 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 7.207 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.505.469 дози вакцини, а втора доза примиле 721.156 граѓани. Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани.

Со последните бројки, 55 % од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина и 32 % од населението над 18-39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат во постојните вакцинални пунктовите во државата. Децата од 12- до 18-годишна возраст се вакцинираат со согласност од родител.

Прикажи повеќе...

Македонија

Земјотрес кај Кичево и околината

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 2,8 степена според Рихтеровата скала синоќа ја потресе околината на Кичево.

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и во Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, синоќа, во 21.17 часот регистрира земјотрес, чиј епицентар припаѓа на епицентралното подрачје Дебарца – Илинска Плакенска Планина.

Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML 2,8, а беше почувствуван од населението на нашата Република, особено во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија2 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија3 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет3 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион4 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија4 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија5 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија18 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија20 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа24 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија24 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Досие