Контакт

Македонија

Стечајците во вторник ќе го радикализираат протестот

Објавено пред

Нема да ги прекинеме протестите и не се откажуваме од нашите барања, но следниот вторник нема да бидеме вака мирни и ќе преземеме порадикални чекори, изјави Љиљана Георгиевски, дел од стечајците кои протестираа.

Нема да ги прекинеме протестите и не се откажуваме од нашите барања, но следниот вторник нема да бидеме вака мирни и ќе преземеме порадикални чекори, изјави Љиљана Георгиевски, дел од стечајците кои протестираа.Полициското обезбедување спречи група стечајци насилно да влезат во владата денеска попладне откако разбраа дека нивните барања се одбиени. Непосредно по објавувањето на веста дека владата ги одби барањата на стечајците, настана метеж при што дел од стечајците се обидоа на сила да влезат во владините простории.Според Драги Јовановски од Сојузот на синдикатите на Македонија, стечајците биле примени од Премиерот Никола Груевски и од скоро сите членови од Владата и од нив добиле дефинитивен одговор дека за стечајците не може да се реши прашањето, со образложение дека тие тоа го немаат предвидено во програмата и не го ветиле на изборите.„Дали и ние имаме право на живот? Работиме по 35 години за оваа држава, ова што ни се случува е голема срамота. Гробиштата се преполнија од луѓе како нас,“ изјави еден од револтираните стечајци по веста дека сеуште нема решение за нивниот статус.„Ќе се обратиме и до претседателот на Македонија и до Собранието на Македонија, а доколку и тие не сакаат да ни помогнат, ќе се обратиме кај сите амбасадори во државата и ќе бараме азил за овие луѓе. Со само 10 до 20 милиони евра годишно, државата ќе го реши статусот на стечајците, но таа очигледно не сака да го стори тоа,“ рече Јовановски.Метежот кој настана по одбивањето на барањата на стечајците набргу беше расчистен, но двајца од стечајците паднаа во несвест, по што со екипи на полицијата и итната медицинска помош беа однесени во Клинички центар.Стечајците во текот на протестот беа посетени од Љубе Бошкоски од Обединети за Македонија и Марјанчо Николов и Цветанка Иванова од СДСМ.Неколку стотина стечајци се собраа денеска пред владата за да го изразат нивното незадоволство од нерешавањето на нивниот статус.Тие бараат лицата кои имаат над 15 години работен стаж и старост над 53 години за мажи и 50 за жени да добијат по 100 евра месечно, односно како што рекоа да дојдат до „пари за леб“./крај/ко

Македонија

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Објавено пред

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да ја спроведеме, вели Министерот за здравство, Венко Филипче во објава на социјалните мрежи.

Тој објави дека вакцинирањето ќе го спроведат лекари и медицински сестри кои во овој момент не работат со ковид пациенти.

„Делот на прием, чувањето на вакцините, дистрибуцијата до местата каде ќе бидат аплицирани веќе планот е во завршна фаза, но во текот на следната недела ќе организираме и една вежба на терен како тоа би изгледало“, соопшти министерот.

Како што додаде, препораката е први да бидат вакцинирани здравствените работници, вработените во војската и полицијата, сите јавни службеници, во јавниот транспорт, хроничните болни сите критични групи согласно мислењето на експертите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерство за здравство: Слободни се 180 болнички кревети во ковид-центрите

Објавено пред

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.256 и има колку 180 празни болнички кревети во ковид-центрите, информираат од Министерството за здравство.

Според извештаите, во болницата во Битола се хоспитализирани 80 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 62 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 46 пациенти, во Велес се лекуваат 54 болни, а во Куманово 110 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 95 пациенти, во Прилеп 123, во ковид центарот во Гостивар 52, а во Струга 30 болни. Во болницата во Струмица лежи 62 пациенти, во Кочани 15, во Кичево 20, Кавадарци 40, а во Гевгелија 15 лица позитивни на коронавирусот.

Oд  Министерството за здравство нагласуваат дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

„Сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид-одделенијата ќе бидат дополнително проширени“, велат од Министерството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на партијата, изјави портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Таа рече дека извршителите тропнале на вратата во белиот дворец поради неплатени долгови направени за околу 270 уметнички слики во позлатени рамки со мотиви на поранешното раководство на партијата.

„Токму тогаш, додека партијата на Мицкоски се богатеше, голем број граѓани се соочија со извршителите, тонеа во долгови додека ВМРО-ДПМНЕ расипнички ги трошеше парите од Буџетот. Сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ предводено од губитникот Мицкоски не е способно да менаџира со средствата и да си ги плати долговите. Па како тогаш од граѓаните бараат доверба да располагаат со државниот Буџет, кога не можат да го менаџираат ниту сопствениот, партиски буџет. Ова почитувани е доказ за расипништвото и недомаќинското работење на своевремено најбогатата партија во Европа“, вели Кузеска.

Владејачката партија прашува во чии џебови завршиле парите, особено што политичките партии добиваат и буџетски средства, пари од државата како помош во работата.

СДСМ заклучува дека Мицкоски успеал најбогатата партија во Европа да ја донесе во стечај, а сака да ја води државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија13 минути

Министерство за здравство: Слободни се 180 болнички кревети во ковид-центрите

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија24 минути

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија28 минути

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет52 минути

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион1 час

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет1 час

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион2 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија2 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет4 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет5 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет5 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет5 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија18 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија18 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија18 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ21 час

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија21 час

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија22 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Досие