Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ изрази задоволство од првиот оглас за средствата од ИПАРД

Објавено пред

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска изрази задоволство од успешноста со кој беше реализиран првиот оглас за средствата од ИПАРД програмата.

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска изрази задоволство од успешноста со кој беше реализиран првиот оглас за средствата од ИПАРД програмата.

„Како резултат на успешната реализација  на првиот оглас од ИПАРД програмата, Европската Унија во 2012 година ги зголеми предвидените 16 милиони евра претпристапна помош за плус пет, односно на 21 милион евра“, се вели во соопштението.

ВМРО_ДПМНЕ потсетува дека средствата од ИПАРД програмата претставуваат дополнителна поддршка за македонските земјоделци.

Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ само оваа година одвојува 100 милиони евра субвенции за земјоделието, се додава во соопштението. /крај/со/ап/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Битолскиот и софискиот универзитет заедно го празнуваат Свети Климент Охридски

Објавено пред

Софискиот и битолскиот универзитет денеска во рамки на заедничкото празнување на Свети Климент Охридски ја започнаа заедничката научна конференција на тема „Димензиите на компетенциите“ која ja отворија министерката за образование и наука, Мила Царовска, заменик-министерот за образование, Тања Михајлова, ректорот на софискиот универзитет проф. д-р Анастас Герджиков и проректорот на Универзитетот „Св.Климент Охридски“ -Битола, проф.д-р Марјан Ѓуровски.

На конференцијата учество земаат професори од двете земји со трудови и истражувања, конференцијата на крајот ќе резултира со издавање заеднички зборник на трудови за што е формиран заеднички научен, програмски и организациски комитет.

Во своето обраќање на свеченото отворање министерката за образовани и наука, Мила Царовска, поздравувајќи го заедничкото празнување на Свети Климент Охридски нагласи дека „Добар знак за нас и нашите два универзитета е што во духот на европските вредности за партнерство, за поврзување, низ еден нов академски дискурс тежиштето го ставаме на квалитетна меѓусебна соработка со фокус кон размена на студенти, кадри, споделување искуства, знаења, вештини, односно обезбедување цврста поврзаност на сите институционални но и индивидуални членови на нашите две академски заедници“.

Според Царовска, критериумите треба бидат насочени кон знаење, успех, професионалност, стручност, одговорност и компетентност, кон квалитет и примена на европски стандарди.

Преку одржувањето на заедничката меѓународна конференција и заедничкото празнување на Свети Климент Охридски, проректорот Ѓуровски истакна дека – универзитетите го заземаат водечкото, односно повеќе предводничкото, авангардно место во општеството и во оваа смисла отвореноста и доостапноста не треба да бидат само празни флоскули туку наш вистински Modus Vivendi со цел да можеме да ги привлечеме сите оние кои имаат желба да ни го доверат своето образование, своето усовршување, сите оние што со своите интелектуални и морални кавалитети, со својата стручност сакаат да придонесат кон побрз развиток на високото образование, на науката, во амбиент на автономни универзитети каде основната претпоставка е академската слобода, индивидуалното надградување и потврдување на способностите и квалитетот. Токму софискиот и битолскиот универзитет преку заедничкото празнување на Свети Климент Охридски се предводници со кои го заземаат авангардното место во општеството што претставува наша должност како академска заедница, нагласи проректорот Ѓуровски.

„Интензивирањето на академската соработка и заедничкото празнување на Свети Климент Охридски е во духот на европските вредности и придонесува за зајакнување на добрососедските односи“, истакна проректорот професор Ѓуровски. Меѓу другото додеде дека „двата аниверзитета носејќи го името на заедничкиот патрон и преку негово заедничко празнување сме предвесници на новото време на надоградување на меѓусебната соработка, разбирање и градење на заедничките вредности. Заедничкото празнување на Свети Климент Охридски за двата универзитети претставува повод и одлична можност до академската јавност да се испратат пораки што ќе значат поттик за интензивирање на меѓусебната соработка“, рече тој.

Според професорот Ѓуровски, „Зближувањето преку образованието, науката, креирањето позитивна клима е поволен концепт за поголема поврзаност преку размена на знаења, искуства, но и размена на млади, студенти и универзитетски кадри што е еден од меѓусебно усогласените приоритети за време на самитот на Берлинскиот процес во Софија на којшто двете земји беа во улога на домаќини“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Меѓународен ден на лицата со попреченост: Градење подобар свет по Ковид-19

Објавено пред

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на свеста за правата на овие лица.

Годинава во фокус е градењето подобар свет за лицата со попреченост, свет кој ќе биде инклузивен, пристапен и одржлив за време и по завршувањето на пандемијата на коронавирусот. Лицата со попреченост во целиот свет, но и во нашата земја, сè уште претставуваат една од најмаргинализираните групи во општеството, кои се диспропорционално засегнати од ефектите на пандемијата.

„Според претпоставките на Светската здравствена организација, околу 15% од светската популација се соочува со некаков вид попреченост. Попреченоста е дел од секојдневието, имајќи предвид дека секој човек во некој период од својот живот ќе се најде во ситуација на времена или трајна состојба на попреченост.

Пандемијата на Ковид-19 наметна сериозна закана по здравјето и животот на луѓето во целиот свет. Лицата со попреченост генерално се наоѓаат во поголем ризик од здравствени проблеми од останатата популација и додека попреченоста сама по себе не предизвикува поголем ризик од вирусот, многу лица со попреченост имаат специфична здравствена состојба, која ја прави болеста многу поопасна за нив. Непристапноста на информациите поврзани со вирусот, затворање на дневните центри за поддршка, неприлагодено учење на далечина, како и невозможноста за социјално дистанцирање за лицата зависни од поддршка при извршување на секојдневни функции, се само дел од проблемите кои го зголемија предизвикот на секојдневниот живот на лицата со попреченост насекаде во светот.

И ден денес ние сè уште сведочиме на дискриминација на лицата со попреченост во сите сфери на секојдневниот живот. И покрај донесените закони, и покрај заложбите за креирање инклузивно општество за сите, сè уште значителен дел од лицата со попреченост, но и нивните родители и други лица кои се грижат за нив, се соочуваат со неразбирање од страна на своите соседи, непристапна инфраструктура, дискриминација во образовниот систем и на пазарот на труд и многу затворени врати на институциите“, соопшти Хелсиншки комитет.

Имајќи предвид дека пандемијата е сè уште присутна и ефектите од нејзиното влијание ќе ги чувствуваме уште многу долго, потребно е да се донесат мерки кои ќе бидат креирани во согласност со потребите на лицата попреченост, со цел да ги намалат негативните ефекти од пандемијата, но и да овозможат понатамошно одржливо функционирање. Потребно е лицата со попреченост да бидат вклучени во сите процеси на креирање на политики, мерки и закони, кои го засегаат нивниот секојдневен живот.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе протестира во Скопје

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе одржи протест во Скопје на кој повторно ќе побара оставка од премиерот Зоран Заев.

„Народот го крена гласот за предавствата на оваа власт, денес блокада на Влада, МНР и министерство за правда. И денес продолжуваме со изразување на револтот против погрешните политики на владата предводена од Зоран Заев и СДСМ. Заедно со граѓаните денес пак да порачаме на квинслингот Заев доста е со распродавање и понижување на државата. ВМРО-ДПМНЕ го предупредува македонскиот народ, граѓаните на Македонија на будно следење на тоа што се спрема, што се подготвува, на тоа што се преговара“, велат од партијата.

Протестите ќе се одржат пред Владата, МНР и Министерство за правда, од 17 до 18 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион50 минути

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Европа2 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет2 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет3 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион3 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа14 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет14 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт15 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија15 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија19 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија21 час

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија22 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија22 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија22 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет23 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион23 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Досие