Контакт

Македонија

Ивановски:Образот ми е чист!

Објавено пред

Немам намера да се повлечам од функцијата бидејќи не сум направил ништо, мене ми е чист образот, изјави претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски по јавното презентирање на фактите пред Комисијата за лустрација

Немам намера да се повлечам од функцијата бидејќи не сум направил ништо, мене ми е чист образот, изјави претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски по јавното презентирање на фактите пред Комисијата за лустрација, која минатата недела му достави заклучок дека бил соработник на тајните служби.

Според неговото денешно јавно излагање, неговото досие е оформено од Службата за државна безбедност на 7 мај 1964 година, кога бил малолетник и во него има бројни службени белешки, изјави, препораки, прашалници кои го обработувале наводниот „соработник“

„Меѓутоа во белешките од сослушувањата кои ги составувал самиот инспектор има непотпишани белешки, има лаги и измислени лица, фабрикувани и фалсификувани изјави и податоци, што упатува на тоа дека досието е оформено во една вешто и подло подготвена метода за компромитација на лицето“ рече Ивановски пред членовите на Комисијата.

Според неговите искази, во раните шеесети години, наводниот „соработник“, како ученик и претседател на гимназиската историска секција ги разгледувале прашањата за остварувањето на идеалите на илинденците, за обединување на распарчената земја.

„По не така долг период е извршена провала на организацијата и започнува период од селење, сослушување, испитување, прогон со физичко и психичко малтретирање со тепање и притворање. Како другите членови, така и наводниот „соработник“ морал да ја истрпи целата оваа тортура од претставникот на службата за безбедност. Понатаму бил принуден да го признае учеството во организирањето и во делувањето на Организацијата и да ги открие другите нејзини членови, кои веќе биле претходно откриени сослушувани од тајната полиција“ рече Ивановски пред членовите на Комисијата.

Исто така, според Ивановски, бил евидентиран како учесник во младонационалистичката група по ослободувањето, за што бил притворен како малолетник во 1964 година.

„На бегањето да се дадат изјави, инспекторот постојано ја нагласува можноста од физичка ликвидација. Дали ваквата состојба претставува соработка со тајната служба? Не постојат елементи што ќе потврдат дека имало соработка со органите на тајната полиција. Имало само принуда, прогон и тортура врз младиот човек“ смета Ивановски.

Тој како факти за ова ги наведе тоа што немало жртва во наводната „соработка“, немало остварување на некаква корист, бенефиција, привилегија или пак, остварување на кариера или унапредување. Исто така, тој наведува дека се нема ни помислено да се земе некаква награда, пари и материјални средства.

„Во таа смисла категорички тврдам дека двете подметнати признаници за примени 10.000 динари  и друга признаница со 20.000 динари се чист фалсификат извршен или од оперативниот службеник или од доставувачот на досието“, вели Ивановски.

Во нaредните 46 години, судијата тврди дека немал никаков допир со инспекторот. Тој додава дека за да се прикаже континуитет во неговата наводна „соработка“ се вметнати содржини од друго лице, во периодот во 1983 година, кога не бил повикуван на информативни разговори.

Настапот на премиерот Никола Груевски, тој го оквалификува како преседан.

„Ниту Бранко Црвенковски, ниту СДСМ стоел позади мене“ рече Ивановски. Претседателот на Комисијата за верификација, Томе Аџиев истакна дека Комисијата не работи под притисок и под влијание на Груевски.

Тие во рок од три дена ќе донесат решение, кое ќе го достават до носителот.

Ивановски најави жалби до Управниот, како и до Врховниот суд, додавајќи дека единствена можност му е правната битка против заклучокот на Комисијата.

„Ако сето ова не се раководи од вистината, јас друга артилерија немам, јас сум Давид, Голијат е другиот кој има инструменти, органи и можност за притисок, кој што ако сака да ја дискредитира институцијата и мене као носител е друго прашање, мислам дека тоа  е веќе удар на поредокот“ истакна Ивановски и се пожали дека неколку пати бил ограничуван во своите излагања од страна на членовите на Комисијата.

Комисијата за верификација на фактите минатата недела му достави заклучок на уставниот судија дека поседува докази за негова соработка со тајните служби. Тој побара јавно излагање на своите аргументи./крај/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Казни за над 80 возачи во Центар, најмногу за користење на мобилен телефон

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На подрачјето на Центар изречени се вкупно 84 мерки, меѓу кои 8 мерки за управување под дејство на алкохол, 9 за непочитување на брзината на движење, 5 санкции за возење без возачка дозвола, 6 за нерегистрирани и технички неисправни возила, 12 санкции за користење мобилен телефон. Изречени се и 5 санкции за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за зголемување на безбедноста во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска со пописот

Објавено пред

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на политички пазарења на СДСМ и ДУИ, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Оттука велат дека во ниту една демократска земја не постои попишување без докази, само со диктирање на матични броеви и два врзани потписи, но тоа ќе го има во Македонија затоа што Зоран Заев има таков договор со ДУИ за бројка на одредени етнички заедници која однапред е договорена.

„Токму затоа и власта ги одби сите амандмани кои имаа за цел да се спречи пописниот фалсификат на власта, а токму затоа и не сакаат попис со отисок од прст, затоа што само така може да се знае реалната статистика која на СДСМ и ДУИ не им влегува во пазарот. Од ваквото силување на пописот, нема да имаат корист ниту државата ниту граѓаните туку само двете партии на власт. Затоа и се уште не ја објавуваат методологијата за пописот бидејќи се зафатени со креирање на лажни бројки и лажна слика за населението во Македонија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Додаваат дека нормален попис треба да ги даде реалните бројки според кои ќе се крои секоја државна стратегија, но за жал Македонија ги има СДСМ и ДУИ кои не ги интересира државата, туку ги интересираат сопствените бизнис интереси.

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на овој закон и носење нов со консензус кој „ќе биде од корист на Република Македонија и граѓаните, а не на одредени политички партии, конкретно парламентарното мнозинство“.

Доколку законот за попис биде изгласан на сила, од опозицијата најавија дека ќе собираат потписи од граѓаните за да го поништат овој закон и да биде донесен нов.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска сака предметот историја да го избрише на насилен начин

Објавено пред

Откако не и успеа манипулацијата со финскиот модел, Царовска сака предметот историја да го избрише на насилен талибански начин, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„Царовска ако сака и во својот Гучи шал од 370 евра нека ја обвие својата намера за наводни реформи, пак не може да ја покрие политичката позадина на оваа операција.

Мила Царовска очигледно по секоја цена е решена да ја спроведе нејзината антиреформа во образованието, со која се брише предметот историја како засебен предмет во основното образование. Таа избегнува јавна дебата од јасна причина што сите релевантни субјекти се противат на оваа одлука, почнувајќи од МАНУ, Институтите, универзитетите, професорите и останатите експерти.

Целта на Царовска е јасна, преку насилен начин, нетранспарентно да го укине овој премет од образованието во ек на негирање на македонската историја. Обидот тоа да го престави како наводен фински модел не и успеа, па сега се обидува на талибански начин да му “учини“ на Заев во неговата анационална и предавничка политика од која несогледливи последици ќе има не само образовниот систем, туку и идентитетот и македонската историја.

Јавноста и граѓаните на ваквите штетни антиреформи остро се спротивставува и нема да дозволи некој да им наметнува одлуки кои го погазуваат секое достоинство. ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот ќе застане против секое насилно менување на историската меморија во Македонија“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет50 минути

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Свет12 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет14 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет16 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет16 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија16 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија20 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија20 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет20 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија20 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија22 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа23 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија24 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија24 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет1 ден

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет1 ден

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет1 ден

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија1 ден

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија2 дена

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Досие