Контакт

Македонија

Нема дестабилизација, смируваат пратениците, по предупредувањето од Фуере

Објавено пред

Македонските пратеници, и оние на власт и оние во опозиција,сметаат дека нема дестабилизација во Македонија, ни како последица од нерешавањето на спорот со името со Грција, ни поради евентуално заладување на меѓуетничките односи

dobivaj vesti na viber

„Ние не се сложуваме со изјавата на Фуере. Можеби во своето излагање пред европратениците сакал да укаже дека ЕУ треба сериозно да гледа на Македонија и дека ригидниот однос што го има Грција во однос на Македонија на некој начин може да влијае на одредени усложнувања на состојбите во Македонија. Меѓутоа состојбата во Република Македонија е нормална, сосема е нормално помеѓу политичките партии да има и различни гледања на нештата, којшто верувам дека можат да бидат усогласени“, рече Петар Поп Арсов од ВМРО-ДПМНЕ.  За нивниот коалициски партнер ДУИ изјавата на еден дипломат како Фуере мора сите релевантни институции во државата сериозно да ја сфатати да ја анализираат. „Ние како ДУИ ги охрабруваме двете страни Македонија и Грција да седнат што побрзо за да се надминат сите какви било идеи за добробит на државата и на граѓаните“, рече Сафет Незири од ДУИ. Според него, но тоа е став и на неговата партија воведувањето на македонски јазик за првачињата Албанци е избрзано. „Треба да се седне и да се види, од страна на министерот за образование со стручни лица, психолози, педагози, да се направи детална информација дза да не дојде до ваква ситуација“, рече Незири.Опозициската СДСМ пак, смета дека пораките од Брисел се пријателски и треба да бидат пораки на отрезнување и предупредување. „ Кавгите помеѓу коалициските партнери, политичката нестабилност, економските проблеми секој ден се се потешки и потешки и тоа во Брисел се гледа. Пораката од Брисел не е дека овие проблеми можат да предизвикаат последици од типот на 2001 година, меѓутоа Македонија не смее да си дозволи да си игра со меѓуетничките односи и не смее да си дозволи да ги политизира најмладите во тие меѓуетнички и меѓукоалициски кавги“, рече Радмила Шеќеринска од СДСМ.Фљора Кадри од Нова демократија смета дека се прави меѓуетничка поделба во Македонија со некои потези на актуелната Влада, како енциклопедијата,  неимплемментирањето во целост на законите коишто произлегуваат од Охридскиот рамковен договор, нерешавањето на Хашките случаи и пронаоѓањето на еден потребен статус на учесниците на воениот конфликт во 2001 година  и изучувањето на мекедонскиот јазик. „Не би било добро да ексалира состојбата од меѓуетнички тензии, би било многу подобро да се пвоспостави мир доверба и верба помеѓу ентитетите во Македонија“, рече Карди, која додаде дека изградбата на црква на плоштад доведува и до меѓурелигиска поделба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Објавено пред

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот на затворот, Зоран Јовановски. Ги посетил синоќа, неколку часа откога завршија во болница оти вдишале чад гаснејќи го пожарот во затвореното женско одделение.

dobivaj vesti na viber

„Тие и вчера се чувствуваа подобро, но лекарите рекоа дека вдишаниот чад може да има одложено разложување, па затоа беа задржани за да бидат под надзор. Веќе утре, како што ни е кажано, ќе бидат пуштени дома. Четворицата чувари, заедно со полицајците и војниците, кои се во затворот, го гаснеа пожарот. Огнот не беше толку голем колку што беше чадот. Се запали душек направен од сунѓер, кој воопшто не е по стандардите за опрема во затвори оти може да вивне во пламен и од обичен отпушок. Не требало воопшто да бидат набавени такви душеци, но тука се. Изгорен е само еден душек, другите се само оштетени оти интервенира и пожарната за да не се прошири огнот и во другите простории“, вели директорот Јовановски за „Макфакс“.

Во собата во која избувнал пожарот, како и во другите соби во затвореното женско одделение во „Идризово“, сместени се пет затворенички. Директорот Јовановски не ја исклучува можноста пожарот да бил подметнат, но очекува МВР тоа да го утврди.

„Сунѓерот од кој е направен душекот е високозапалив, можно е да се работи за невнимателност, но можно е и да е намерно запален. Тоа ќе го утврди МВР. Дојде увидна екипа, направи разговори. Очекуваме истрагата да покаже што се случило“, рече директорот Јовановски.

Собата во која избувнал пожарот е испразнета и најбргу што може ќе биде реновирана.

За една година и два месеца, колку што тој е директор на затворот „Идризово“, Јовановски вели дека ова е прв пожар во затворските соби. Пред една недела во пожар изгоре неговиот службен автомобил, а изминатива една и пол година изгореа седум возила на вработени во затворот „Идризово“.

Прикажи повеќе...

Македонија

ДИК: Одѕивот до 15 часот е 34,87 отсто

Објавено пред

До 15 чaсот од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места гласале 1.574, односно 34.87 отсто, објави Државната изборна комисија.

dobivaj vesti na viber

Во ИМ 2101 во Желино гласале 428 гласачи, односно 43,10 %;

Во ИМ 1194 во Крушево гласале 197 гласачи, односно 42 %;

Во ИМ 1202 во Крушево гласале 67 гласачи, односно 22,48 %;

Во ИМ 1272 во Охрид, гласале 226 гласачи, односно 31,79 %;

Во ИМ 1470 во Долнени гласале 173 гласачи, односно 26,29 %;

Во ИМ 1470/1 во Долнени гласале 184 гласачи, односно 29,11 %;

Во ИМ 1844 во Струга гласале 299 гласачи, односно 39,71 %.

Во споредба со гласањето на 8 мај 2024 до 15 часот, на ова прегласување се забележува зголемен одѕив за 1,21 % на овие избирачки места.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Трипуновски: Со земјоделците и откупувачите договориме откупната цена на младиот компир да не биде под 20 денари за килограм

Објавено пред

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски денеска е во општина Босилово каде што земјоделците од овој регион веќе неколку дена протестираат заради падот на откупната цена на младиот компир.

dobivaj vesti na viber

– Заедно со мене на протестот присуствуваа и неколку откупувачи и заедно со земјоделците разговаравме за можно решение и се договоривме во наредните 10 дена откупната цена на младиот компир да не биде под 20 денари за килограм, а потоа се договоривме да оствариме уште една средба се со цел да го средиме и останатиот дел од пазарот. – изјави Трипуновски.

Трипуновски рече дека успеале заеднички да се договорат за условите и можностите за понатамошниот тек на откупот на млад компир.

– Денес постигнавме договор кој не е идеален, но е преодно решение во овие тешки моменти кои ги наследивме од Владата на СДС. Во иднина ние како Влада предвреме заедно со земјоделците и откупувачите ќе креираме мерки и стратегии за да немаме повеќе вакви несакани ситуации. – заврши Трипуновски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија1 час

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет3 часа

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија4 часа

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија5 часа

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија7 часа

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...

Македонија7 часа

Граѓаните на Куманово да не ја користат водата за пиење од Водоводот, алармира ЦУК

Денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување...

Европа7 часа

Норвешка ја призна палестинската држава

Владата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава. Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека...

Македонија7 часа

„Георгиев и Мемети се само дел од криминално судскиот октопод“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС и ДУИ се причината поради која денеска правосудството е корумпирано. Наке Георгиев и Иџет Мемети се остатоците од криминалната...

Свет8 часа

Првиот случај на птичји грип откриен на фарма во Австралија, не е истиот вид како во САД

Птичјиот грип е откриен на живинарска фарма во близина на Мелбурн, Австралија, а првите резултати од тестовите покажуваат дека не...

Свет8 часа

На италијанскиот министер за одбрана му се слоши, хоспитализиран поради болки во градите

Во вторникот на италијанскиот министер за одбрана Гидо Крозе му се слошило за време на состанокот на Врховниот совет за...

Свет8 часа

Стотици илјади луѓе на улиците на Техеран, Хамнеи води молитва за Раиси

Стотици илјади луѓе се собраа утрово на улиците на Техеран за да присуствуваат на погребот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси...

Свет8 часа

(Видео) Неколку лица загинаа во торнадо во Ајова, десетина повредени

Неколку луѓе загинаа во торнадо во градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова, додека десетина луѓе се повредени, пренесе Ројтерс....

Македонија20 часа

(Видео) Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Центарот за управување со кризи информира дека заради локалните врнежи на дожд има пријави за поплавувања и штети од град...

Македонија23 часа

Осомничениот за двојното убиство Љупчо Палевски – Палчо, спроведен во Кривичниот суд: одреден му е притвор од 30 дена

Осомничениот за двојното убиство во Скопје и Велес од ноември минатата година, Љ.П. кој на 15.05.2024 година беше екстрадиран од...

Македонија23 часа

30-дневен притвор за судијата Наќе Георгиев

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија1 ден

Одземање на пасошот и мерки за претпазливост за Иџет Мемети, бара Обвинителството

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот...

Македонија1 ден

Иљази им забрани на докторите од Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Економската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази, им забрани на вработените на Клиниката за токсикологија да даваат медиумиски изјави...

Македонија1 ден

Повеќе од 100 отсто зголемен бројот на претставки за дискриминација во 2023 година, Комисијата се жали на ограничен буџет и малкумина вработени

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација минатата година добила двојно повеќе претставки во однос на 2022 година. Денес, Комисијата...

Топ1 ден

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...