Контакт

Македонија

???? ?? ???????? ????? ??????? ?? ???????, ????????? ??????????? ?? ????

Објавено пред

Членот на Судскиот совет Наџат Ајро кој утринава имаше здравствен проблем на седница на Советот , е во стабилна здравствена состојба и е задржан на лекување.

Членот на Судскиот совет Наџат Ајро кој утринава имаше здравствен проблем на седница на Советот , е во стабилна здравствена состојба и е задржан на лекување. Тој според првичните наоди на лекарите имал проблеми со срцето. Од судскиот совет велат дека не било прв пат нивниот колега да се жали на проблеми со срцето. Утринава неколку минути откако претседателката на Судскиот совет ја отвори седницата членот на советот Неџат Ајро побара пауза од 10 минути. Стана од своето место и тетеравејќи се замина кон канцеларија. Колегите во прв момент не знаеја што се случува. Кога видоа дека тој побледе им стана јасно дека на колегата му е многу лошо. Веднаш се стрчаа му дадоа шеќер и вода , но состојбата не му се подобри. Повикаа итна медицинска помош. Додека дојдоа лекарите министерот Михајло Маневски, претседателката Александра Зафировска и другите членови на советот се обидуваа да му ја стабилизираат состојбата. Сите видно вознемирени чекаа да дојдат лекарите. На носилка Ајро беше однесен од својата канцеларија во болница. Претседателката Александра Зафировска им соопшти на присутните дека поради настаната ситуација  седницата се прекинува и ја презакажа за утре. Според дневниот ред на седницата треба да се бираат судии за врховен и апелација од Скопје. Но најголема задача Судскиот совет ќе има да ги избира 15 -те нови судии во новиот Виш управен суд. Сепак најголем интерес и најмногу борба ќе има за петте места во скопска апелација каде конкурирале неколкумина судии од Основниот суд 1 во Скопје. крај/км©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Јанушев до Николовски: Фирмата на вашиот брат работи без да издава фискални сметки

Објавено пред

На денешната собраниска седница Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ постави прашање до Љупчо Николовски, вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, дали знае дека неговиот брат преку фирма наплаќа готовина без да издава фискална сметка, а при тоа се кршат закони.

„Плаќање во готово без издавање фискална сметка и фискални уреди не се дозволени. Значи прашањето господине вицепремиер за корупција ми е дали имате информација дека фирмата на вашиот брат овозможува, спротивно на законот што го цитирав, за готовински плаќања промет на услуги, начин на плаќање без да се издаде фискална сметка“, го праша Јнушев, Николовски.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ праша дали Николовски е свесен за криминалот што се прави и дали за тоа ќе се поведе одговорност.

Прикажи повеќе...

Македонија

Состанок за новата рамка за одржлив развој меѓу Обединетите нации и Македонија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, заедно со резидентниот координатор на Обединетите нации во Република Северна Македонија, Росана Дуџиакго, го одржаа првиот заеднички управен комитет за спроведување на новата рамка за соработка за одржлив развој на Обединетите нации и националните институции за 2021 година.

На воведното обраќање министерот Османи ги истакна модалитетите за најсоодветно искористување на поддршката што Република Северна Македонија ја добива од системот на ОН, а во насока на реализирање на развојните приоритети.

„Тоа што сакаме да го постигнеме е промена што е одржлива, видлива за крајните корисници – нашите граѓани, што ќе резултира во подобра правна рамка и поефикасни и одговорни институции”, истакна Османи.

На првиот состанок на Комитетот за 2021 година беа разгледани националните приоритети во доменот на одржливиот развој, при што беа одобрени клучните документи за спроведување на рамката за соработка со OОН за 2021-2025 година.

Инаку, рамката за соработка за одржлив развој на Обединетите нации со Северна Македонија за периодот 2021-2025 е стратешка програмска рамка за активностите на ООН во нашата земја и претставува збир на активности на агенциите на системот на ООН за поддршка на земјата во адресирање на приоритетите и предизвиците кон постигнување на целите за одржлив развој.

Во својство на членови на Комитетот, на состанокот активно учествуваа и министерот за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, министерот за образование и наука Мила Царовска, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски се сретна со претставници на Главниот одбор на Сојузот на борците од НОАВМ 1941-1945

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски прими делегација на Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945, составена од претседателот на Главниот одбор на сојузот, Никола Стојановски и потпретседателот Борко Зафировски.

Делегацијата од Сојузот на борци од НОАВМ го информираше претседателот Пендаровски за актуелните случувања во нивната работа.

Претставниците на Сојузот на борци од НОАВМ, образложувајќи ја моменталната состојба во организацијата, го информираа претседателот Пендаровски за предизвиците во финансиското работење, што претставува проблем за нивно основно функционирање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија4 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија4 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија4 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа4 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион5 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа16 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија22 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие