Контакт

Македонија

Потпишан колективниот договор меѓу Министерството за одбрана и СОБ

Објавено пред

Поповолни права за вработените и унапредување на условите за работа како предуслов за поголема мотивираност – цели на колективниот договор кој во четврток го потпишаа министерот за одбрана Талат Џафери и претседателот на Синдикатот на одбраната и безбедноста, Ристо Ајтов.

Министерството за одбрана во континуитет им посветува големо внимание на правата на вработените и исто така работи на унапредувањето на условите за работа како предуслов за поголема мотивираност, ефикасност во извршувањето на сите работни обврски и надлежности, потенцирал Џафери на потпишувањето.

„За прв пат е воведен слободен платен работен ден за сите родители кои имаат на 1-ви септември запишување на прваче. Во однос на исплаќањата на надоместоците зајакната е законската рамка, така што ако не бидат испочитувани временските рокови, вработените ќе бидат правно заштитени“, изјавил претседателот на Синдикатот, Ајтов.

Во договорот се вклучени и одредби за правата на работниците и нивната положба, осигурување, плата и надоместоци на плата, нивно информирање, материјална одговорност, школување и стручно усовршување, како и синдикално организирање и престанок на работен однос./крај/со/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Шилегов: Скопје мора да продолжи напред заради новите паркови, велопатеки и почистиот воздух

Објавено пред

Во своето вечерашно обраќање пред граѓаните во скопската општина Карпош, кандидатот за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, побара поддршката за вториот круг потсетувајќи на многуте реализирани проекти од градската зелена агенда.

„Се сеќавате ли дека во 2017 година главна тема на изборите беше аерозагадувањето. Сега бројките покажуваат далеку почист воздух. Почнавме војна со загадувањето со воведување нови 40 мерки. Со субвенциите за инвертер-уредите ги заменивме старите печки на дрва и само поради тоа во Скопје денес чадат 8.000 оџаци помалку во однос на претходно“, нагласи Шилегов.

Тој додаде дека со субвенциите за велосипеди и тротинети Скопје денес е побогато за 15.000 велосипеди и над 600 тротинети, а скопската мрежа на велосипедски патеки го надмина 115-тиот километар. Потсети и на поврзувањето со конектори на главните велосипедски рути и на новите апхил и даунхил-велосипедски патеки за љубителите на екстремните спортови на Водно.

„Подигнавме над 100.000 квадратни зеленило, а дивите депонии и дивите паркиралишта ги претвораме во паркови. Див паркинг во кал беше денешниот парк ‘Ибни Пајко’, видете го денес колку е убав. Паркот во Мичурин и паркот во Кисела Вода беа депонија. Покривот на ГТЦ беше детектиран како т.н. топлотен остров, сега е полн со луѓе и зеленило“, додаде Шилегов барајќи ја поддршката од граѓаните за втор градоначалнички мандат за да може, како што рече, Скопје да продолжи напред.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Подмолен чин е државјанин на странска земја да биде кандидат за градоначалник на Скопје

Објавено пред

Осврнувајќи се на понудата за вториот изборен круг в недела, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, пред граѓаните на Карпош посочи дека евидентна е разликата помеѓу Душко Вескоски и Петре Шилегов, кои нудат напред наспроти, како што рече, Стевче Јакимовски и Данела Арсовска, кои сакаат назад во режимот.

„Навистина е најподмолен и најнаместен чин, државјанин на странска земја, за време на спорот со Бугарија да биде кандидат за градоначалник на Скопје. Ние сме за едно општество за сите и немаме предрасуди за ниту една етничка припадност, во таа смисла сме авангарда. Но, да лажеш, да манипулираш, со скриени намери и да продолжиш да лажеш, тоа е бесрамно. Тоа е понижување на нашиот народ. Затоа од овде ја повикувам Даниела, не Данела, да си даде оставка и да се повлече од кампањата затоа што ова е понижување и врз Скопје и врз целиот наш народ“, нагласи Заев.

Тој во Карпош упати порака до сите генерации, младите, средните и постарите.

„Не може младите да му веруваат на 61-годишниот Стевчо Јакимовски со сите колекции на партиски книшки кај него наместо на 36-годишниот Душко, кој има и светско и европско искуство. Овде имаме одличен избор, затоа вреди да се бориме, за тоа ги имаме сите аргументи на светот. Да излеземе масовно в недела и да даде поддршка за бројот 12“, повика лидерот на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Болката на луѓето поради лошиот живот е и моја болка

Објавено пред

Стојам тука исправено и спокојно и јас, Христијан Мицкоски, сум подготвен да ја платам секоја цена за слободата и за новата заедничка иднина, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на централниот митинг во Скопје.

Мицкоски рече дека ќе ја плати секоја цена за остварување на сонот, кој, како што рече, го сонуваат сите граѓани во Македонија.

„Од мене ќе видите подадена рака за соработка затоа што ние сме многу малку во оваа земја. И не само што е жалосно да сме поделени и раскарани по разни основи, туку е и катастрофално штетно за иднината на државата. Иднина што мора заедно да ја создадеме. Ви должам вам, на народот на Македонија, и јас таа ваша доверба никогаш нема да ја изневерам“, истакна Мицкоски.

Партискиот лидер посочи дека покрај борбата на индивидуализмот, постои едно нешто што е многу важно за нас како држава, а тоа е дека сите граѓани меѓу себе се поврзани.

„Судбината на мојот сосед чие дете има проблеми и не може да се лекува поради проблеми во системот е и моја судбина. Судбината на учителот во Битола, кој има ниски примања и не може да си го издржува семејството, е и моја судбина, иако јас не го познавам него. Нашите судбини се испреплетени. Тоа мора да го разбереме сите. Болката на другите е и моја болка. Болката на луѓето што загубија блиски во тетовската болница е и моја болка.

Болката за ниските плати и разочарувањата кај луѓето кои ќе отидат во продавница со празен паричник е и мое разочарување. Ако има пензионер што не може да си ги плати лековите поради малата пензија и треба да избере дали да му купи подарок на внучето или лекови за себе, тоа е моја болка и мој проблем, без разлика што тоа не се мои дедо и баба. Вашата битка е и моја битка“, појасни Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

(Видео) Цукерберг го смени името на компанијата и откри како ќе изгледа иднината

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, денеска претстави серија нови концепти насочени кон метаверзумот. Метаверзум е широк поим, кој главно...

Македонија5 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија8 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија9 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија9 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија10 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија10 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава12 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија12 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет13 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион14 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа14 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет1 ден

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет2 дена

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Досие