Контакт

Македонија

Ден на Европа

Објавено пред

Македонија денеска заедно со повеќето европски земји и членките на Европската унија (ЕУ), го одбележува Денот на Европа – 9 мај

Македонија денеска заедно со повеќето европски земји и членките на Европската унија (ЕУ), го одбележува Денот на Европа – 9 мај.

Годинава, со Денот на Европа се одбележуваат 5-годишнината од најголемото проширување на ЕУ и 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Денешниот ден се користи како добра можност за да се организираат активности и свечености што уште повеќе ќе ја приближат Европа до граѓаните на континентот и кои ќе придонесат за дополнително меѓусебно приближување на народите во Унијата.

Централна свеченост по повод Денот на Европа, во Македонија се одржува во Тетово и е насловена Мултимедијален европски хепенинг.

Европски собири се организираат и во Битола, Велес, Гостивар, Кавадарци, Кочани и Куманово.

По повод денешниот ден, во Македонскиот народен театар се одржуваат Мајски оперски вечери.

На денешен ден во 1950 година Роберт Шуман го презентираше предлогот за создавање на организирана Европа, како опција за одржување на мирот на со војните разурнатиот и поделен континент.

Предлогот, попознат како „Шуманова декларација“, се смета за почеток на формирањето на она што го денеска го знаеме како Европска унија. /крај/мс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Спасовски: Уште повеќе пари кај граѓаните, домашна платежна картичка од 9.000 денари и за стечајците

Објавено пред

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски на средби со граѓаните од Куманово најави дека дополнително ќе се зголеми опфатот на граѓани кои добиваат домашна платежна картичка.

„12.000 стечајни работници денес добиваат месечен надомест од 8.000 денари. Тие ќе добијат и картичка од 9.000 денари како помош во здравствено-економската криза. Ваква картичка ќе добијат и пензионерите со пензија до 15.000 денари, самохраните родители и невработените кои не се активни баратели на работа. СДСМ три години во континуитет покажува што значи вистинска грижа за сите граѓани подеднакво“, рече Спасовски.

Додаде дека ВМРО-ДПМНЕ во континуитет покажува грижа само за Груевски и неговите криминални соработници. Тој најави дека и во новиот мандат продолжува насочувањето на парите кон граѓаните.

„Ќе го зголемиме лимитот на поврат на ДДВ од 600 на 800 денари. На секој нововработен млад човек до 29 години во произбодството или земјоделството државата ќе му го врати персоналниот данок на сметка, со што мотивираме вработувања во реалниот сектор“, додаде Спасовски.

Тој направи споредба со владеењето на ВМРО-ДПМНЕ и нивните кадри на листите.

„Мисајловски и 11-годишната режимска власт, еден денар немаат инвестирано во Куманово. Во маалото каде живее канализација немаше, денес ние му ја градиме. Обновен режим, грабање и крадење никогаш повеќе“, порача Спасовски.

„Затоа, на 15. јули граѓаните ќе гласаат за концептот којшто обезбедува повеќе пари во нивните буџети, а не за обнова на режимот кој им ги крадеше парите. Изборите се важни, гласаме за фер општество кое се грижи за сите, да го заокружиме бројот 3“, повика Спасовски, кој додаде дека тоа ќе биде глас за сигурна иднина со развојна економија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево време со засилен ветер

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува умерен до засилен ветер, од северен и северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 24 до 32 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје претежно сончево и топло. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од северен pравец.Утринската температура ќе спушти до 13, а дневната ќе достигне 29 степени.

Од утре следува сончево време со повторен пораст на дневната температура, но со посвежи утра. За време на викендот локално ќе има појава на зголемена облачност со услови за краткотраен дожд.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Време е за политичари кои ќе одлучуваат заедно со народот

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа од Велес рече дека ова се избори на кои се избира помеѓу неправдата и криминалот, од една страна и правдата, чесноста, исправена и горда Македонија, од друга страна.

„Ова се избори кога одлучуваме за иднината на нашите семејства, избори на кои треба да го обелиме образот на нашите предци, изборот сега на 15 јули е помеѓу неправдата, омаловажувањето, и од друга страна правдата и достоинството“, рече Мицкоски.

Тој посочи дека македонскиот народот се исправувал и победувал и поголемо зло од ова раководство на СДСМ.

„Знам дека гласот на 15 јули позади параванот ќе биде многу силен. И сите оние кои корумпираа треба да знаат дека вие одлучувате сами на 15 јули позади параванот и никој не може да влијае врз вас. Овој пат треба да се обединиме и да видиме што можеме ние да направиме за Македонија, затоа ве повикувам на 15 јули да гласате за број 14“, порача Мицкоски предупредувајќи дека не треба да им се верува на оние кои се колнат во жицата, во семето затоа што тие лажат.

„СДСМ мора да заврши на срамната страна на историјата, а сега мора да испишеме нова историја. Доаѓа време на политичари кои заедно со народот ќе одлучуваат. Матрицата на СДСМ е прво, предизборна лага и таа е толку голема што може да предизвика некој да поверува, втората работа што ја прават е пљачка и корупција и третата работа е да го заробат правосудството“, кажа Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ потсети на распродажбата која ја направило СДСМ на сите полиња во државата, додавајќи дека тие на маса ја ставаат и Македонија.

„Ја користам оваа прилика од Велес да ги повикам и политички неопределените и членовите на СДСМ кои не поддржуваат вакво раководство да застанат зад ВМРО-ДПМНЕ за да се спаси државата. Нас ни треба опозиција која си ја сака Македонија, а не предводена од Заев“, рече Мицкоски.
Мицкоски најави бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата, враќање на вредностите во општеството укажувајќи дека во програмата

Проект-Обнова има детали како да се подобри животот во Македонија на сите полиња и за сите, вели Мицкоски.

„Сите кои се огрешиле пред законот сите ќе одговараат, не може неправдата да царува, не може криминалците да бидат главни во општеството, а младите да заминуваат од Македонија. Обновата подразбира и вредности како трудељубивоста, хуманоста, желбата да се помогне, овие вредности се подзаборавија и мора да ги вратиме. Ви ветувам дека повеќе никој нема да владее со народот, доста е од политички елити. Политичарите треба да бидат слуги на народот. Затоа сега треба сите да се обединиме. Победува Обновата на 15 јули, следат најдобрите години за овој честит народ. А за обновата на Македонија имаме многу внимателни мерки и политики во читанката Проект – Обнова со посебен акцент на правосудството, правото и правдата“, порача Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 минути

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар...

Свет12 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион15 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија15 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион18 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија18 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија18 часа

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија19 часа

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија19 часа

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет20 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија21 час

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет22 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион23 часа

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија24 часа

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет1 ден

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет1 ден

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија1 ден

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија1 ден

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет2 дена

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион2 дена

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Досие