Контакт

Македонија

Благ пад на МБИ 10, по неколкудневен раст

Објавено пред

Индексот МБИ-10 оствари пад од 0,81%, по неколкудневен континуиран раст, спуштајќи се спушти на ниво од 2.729,33 индексни поени

Индексот МБИ-10 оствари пад од 0,81%, по неколкудневен континуиран раст, спуштајќи се спушти на ниво од 2.729,33 индексни поени.

МБИД опадна за 0,29% и вредноста му се намали на 2.483,34 индексни поени. Индексот за обврзници ОМБ незначително се зголеми за 0,06% позиционирајќи се на ниво од 103,80 индексни поени.

Вкупен промет на македонската берза за долгорочни хартии од вредност денеска изнесуваше 95.425.801,22 денари.

Преку блок трансакција се истргува акцијата на Осигурителна Полиса АД Скопје, а износот на трансакцијата беше 67.595.000,00 денари. Се истргува количина од 110.000 акции по цена од 614,50 денари.

Со тргувањето на официјалниот Пазар се оствари промет од 22.814.261,22 денари. На редовниот пазар се оствари промет од 72.611.540,00 денари, вклучувајќи ја и блок трансакцијата со Осигурителна Полиса АД Скопје.

Акцијата на Комерцијална Банка оствари промет од 4.669.699,00 денари. Истргувани беа 1.665 акции со просечна цена од 2.804,62 денари остварувајќи благ раст од 1,13%.

При тргувањето со Гранит Скопје се оствари промет од 3.851.004,00 денари. Се постигна просечна цена од 618,34 намалувајќи се за 2,32%. Се истргуваа 6.228 акции.

Акцијата на Алкалоид се тргуваше со промет од 3.928.136,00 денари. Просечната цена изнесуваше 4.837,71 денари остварувајќи пораст од 0,70%. Се исргуваа вкупно 790 акции.

Најтргувана акција на редовниот пазар беше Тутунска Банка со промет од 1.739.064,00 денари. Просечната цена беше 4.459,14 денари со пад од 6,18%. Вкупно се истргуваа 1.739.064,00 денари.

Прометот со Стопанска Банка Скопје изнесуваше 1.271.000,00 денари при што се постигна просечна цена од 205,00 денари која остана непроменета од претходниот трговски ден. Вкупната количина која се истргува беше 6.200 акции.

Пет најтргувани хартии од вредност

1. Комерцијална Банка Скопје

2. Гранит Скопје

3. Алкалоид Скопје

4. Макпетрол Скопје

5. Стопанска Банка Битола

Хартии од вредност со најголем раст

1. ЕМО Охрид 50,00%

2. РЖ Услуги Скопје 19,93%

3. Арцелормиттал (ЦРМ) Скопје 8,91%

4. ЗК Пелагонија Битола 6,23%

5. Стопанска Банка Битола Приоритетни 6,14%

Хартии од вредност со најголем пад

1. ЗУС Скопје 23,78%

2. ФХЛ Мермерен Комбинат Прилеп 12,50%

3. Македонијатурист Скопје 9,09%

4. Тутунска Банка Скопје 6,18%

5. Македонски Телеком Скопје 5,88%©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев и Царовска: Креиравме социјална реформа која целосно ја менува грижата за ранливите групи

Објавено пред

„Тргнавме од определбата да создаваме праведно општество, кое вистински се грижи за намалување на социјалната нееднаквост во општеството и креиравме социјална реформа која целосно го менува начинот на кој се грижиме за ранливите групи граѓани и значително ја зголемуваме финансиската помош што ја добиваат“, рече во изјавата за медиумите претседателот на Владата, Зоран Заев, кој денеска заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и со директорката на ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа, Наташа Станојевиќ, имаше средба со корисници на социјална помош и социјални работници.

Средбата беше организирана за да се чујат граѓаните и нивните пораки за мерките од социјалната реформа и за нејзината реализација според нашите очекувања.

„Тргнавме од определбата да создаваме праведно општество, кое вистински се грижи за намалувањето на социјалната нееднаквост во нашата земја. Креиравме социјална реформа, која целосно го менува начинот на кој се грижиме за ранливите групи граѓани и значително ја зголемува финансиската помош што ја добиваат најсиромашните. Новиот систем овозможува поддршка, обуки и советувања за да може секој човек исто така да почне да работи“, рече премиерот Заев.

Реформите во социјалната и детската заштита ги правевме многу внимателно, истакна на средбата премиерот Заев, со цел да ги опфатиме сите ранливи категории и да овозможиме еднакви шанси за секое дете бидејќи тоа е определбата на оваа Влада и таква држава заслужуваат нашите граѓани.

„Оваа реформа, што ја направивме оваа година, и веќе шест месеци можеме да кажеме дека ги дава резултатите, опфаќа повеќе од 120.000 граѓани. Важно е да се каже дека со социјалната пензија или државната пензија веќе опфативме 4 илјади корисници, што значи дека полека ги достигнуваме таргетите. Образовниот и детскиот додаток ги даваат своите резултати, тие ги дополнуваат приходите на семејството сè со цел идните генерации да ги стимулираме да излезат од сиромаштија преку образование“, истакна министерката Мила Царовска.

Таа додаде дека со социјалната реформа се воведува и нов начин на работа на социјалните центри. Лицата во социјален ризик добија семеен социјален работник, кој ќе работи директно со нив сè до извлекување од ризикот во кој се наоѓаат.

Директорката на ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа, Наташа Станојевиќ, нагласи дека новиот систем овозможува поддршка, обуки и советување за да може секој човек да почне да работи и дека граѓаните веќе ги чувствуваат придобивките од социјалната реформа.

Овие придобивки ги потенцираа и корисниците на социјална помош, кои рекоа дека новите реформи со зголемената финансиска поддршка и особено мерките за стекнување квалификации за вработување, им отвораат реални шанси да се извлечат од наследената сиромаштија.

На средбата беше кажано дека вкупно 27.000 семејства во моментот ја примаат гарантираната минимална помош, 27.130 деца земаат детски додаток, образовниот додаток го користат 8.678 деца, а со мерката социјална пензија се опфатени 4.148 возрасни лица. Се очекува овие бројки да продолжат да растат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Објавено пред

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“.

„Од формално-правен аспект не постојат причини за прифаќање на барањето бидејќи таа не е избрана од Собранието“, беше констатирано на попладневното продолжение на седницата во Собранието.

Јанева од притворот во Шуто Оризари испрати барање да ѝ се одреди апанажа. Претседателот на Комисијата, Илија Димовски, минатиот месец образложи дека првиот допис до Комисијата бил испратен од адвокатката Ирена Фрчкоска во име на Катица Јанева, а по неколку дена добиле барање и лично од Јанева.

Ексспецијалната обвинителка е во притвор од 21 август кога беше уапсена како осомничена во случајот „Рекет“. Од Собранието беше разрешена на 14 септември, еден ден пред да ѝ истече мандатот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Објавено пред

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше многу да коментира, а за средбата и проектот меѓу нив двајца и Бојан Јовановски – Боки 13 рече дека станува збор за небитни работи бидејќи тој проект не се реализирал.

Прашањето следуваше кога во судницата Бојан Јовановски го праша што правел во неговиот дом меѓу 15 и 20 март, а Камчев рече дека бил таму зашто го викнале за одредена работа што тој ја одбил. Бизнисменот потврди дека на средбата биле присутни и Зоран Милески – Кичеец и министерот за здравство, Венко Филипче.

Камчев вели дека станувало збор за некако јавно-приватно партнерство што го смислил Бојан Јовановски и им го понудил нему и на министерот Филипче, но дека проектот не држел вода.

„Небитен е проектот бидејќи Бојан Јовановски бладаше. Сè што зборува се глупости. Имаше идеја да прави некакви јавни-приватни партнерства и бла, бла, бла. Беше еден состанок од мене не потврден, исто и од министерот. Беше само еден муабет“, рече кусо Камчев.

Камчев тврдеше дека Филипче не барал ништо од него на тој состанок. На инсистирање од новинарите да даде одговор на прашањето која е конекцијата меѓу него и Филипче, бизнисменот Камчев рече дека тие се пријатели и таа релација ќе остане.

„Ако Венко Филипче барал нешто на тој состанок, да знаете, сигурно ќе беше пријавено. Јас и Венко Филипче со години сме пријатели. Над 20 години. Тој работеше во нашата болница одреден период. Тој ми беше пријател и ќе ми биде пријател. Бојан Јовановски имаше идеја да се прави некое јавно-притватно партнерство за некоја болница. Ние му рековме дека тоа не држи вода иако тој може преку некои негови врски тоа да го лобира. И тоа беше тоа на состанокот“, додаде Камчев по судењето.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија3 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија4 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија4 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија5 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија7 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија7 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија9 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет10 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет10 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет11 час

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет11 час

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија11 час

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет11 час

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија11 час

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа22 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие