Контакт

Надворешна политика

МНР на Бугарија: Категорично го поддржуваме членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Ситуацијата на Балканот традиционално е во фокусот на бројни медиумски настапи, а Бугарија има принципиелен и конзистентна политика за европска и евроатланска интеграција на сите земји од Западен Балкан, се вели во реакцијата на бугарското Министерството за надворешни работи во врска со изјавата на американскиот конгресмен Дејна Рорабакер, кој предложи територијата на  Македонија да биде поделена меѓу Бугарија и Косово, пренесува БГНЕС.

 

Американскиот конгресменот во интервју за албанската телевизија „Визион плус” се прогласи за промена на границите на Балканот и поделба на Македонија. „Создавањето на македонска држава пропадна и во моментов постојат сите услови таа да биде поделена меѓу нејзините соседи, вклучувајќи го и Косово и Бугарија”, рече тој.

 

„Според мене Македонија не е држава. Жалам, но таа не е држава. Кај нив има толку голема поделба и иднина тие нема да можат да живеат заедно. Поради оваа причина Косоварите и Албанците од Македонија треба да бидат дел од Косово, а остатокот од Македонија треба да биде дел од Бугарија или од некоја друга држава со која тие сметаат дека се поврзани. Кај нас постои идејата дека треба да се поддржува Македонија, бидејќи некој пред 30 години донел одлука за слична конфигурација по распадот на Југославија, но тоа не значи дека оваа идеја е валидна и денес “, додаде американскиот конгресмен./крај/мф/бс

Македонија

Османи – Лимински: Ја интензивираме бизнис соработката со Северна Рајна- Вестфалија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, оствари средба со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи и медиуми на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија, Натанаел Лимински.

dobivaj vesti na viber

На средбата, Османи ја поздрави одличната соработка со најголемата германска сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија, која се официјализираше со потпишувањето на Заедничката декларација за соработка меѓу Владите на Република Северна Македонија и Северна Рајна-Вестфалија, февруари 2021 година, а која несомнено ја збогатува севкупна билатерална соработка и пријателските врски со Германија, информираат од кабинетот на Османи.

Тој подвлече дека економската соработка со оваа покраина, која е седиште на бројни водечки индустриски и бизнис капацитети, има значаен удел во севкупната економска соработка со СР Германија и се одвива во нагорна линија со акцент на присуство на компаниите како Гересхајмер, Костал Груп Кромберг и Шуберт на нашиот пазар.

„Интензивната програмска соработка со Северна Рајна Вестфалија е од особено значење и истата високо ја цениме имајќи ја предвид нејзината цел, преку модернизација на домашните економски структури, да се спротивстави на миграцискиот притисок “, истакна Османи.

Министерот Лимински изрази задоволство од досегашната соработка со уверување дека истата ќе се интензивира како на политички, така и на економски план посебно со веќе воспоставената бизнис соработка и фирмите кои веќе успешно работаат во Северна Македонија. Посебно го истакна проектот за обука на 30-те млади студенти, клучен во нивното профилирање како професионалци во иднина, со што своето искуство ќе го пренесат во Северна Македонија и ќе станат мост за соработка меѓу економиите на двете земји.

Германскиот соговорник ја реафирмираше поддршката за забрзување на отпочнатите преговори на нашата држава со Европската унија и усвојувањето на уставните измени во најскоро време, како би можела Северна Македонија да започне со отворање на поглавјата во процесот на преговорите со Европската Унија.

Министрите разменија мислења и за новата геополитичка реалност, нашето претседавање со ОБСЕ, актуелните политички случувања и безбедносните предизвици во регионот на Југоисточна Европа, како и други прашања од доменот на надворешната и безбедносна политика.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски во Париз по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски од денеска престојува во работна посета на Франција по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Пендаровски, утре, во седиштето на УНЕСКО во Париз, ќе се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во чест на Ацо Шопов, настан во рамките на одбележувањето на „2023 – година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на македонскиот претседател. Исто така, претседателот Пендаровски ќе присуствува на поетски перформанс и изложба во чест на Шопов.

Предвидено е претседателот Пендаровски да се сретне со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле.

Пендаровски, денеска, во Париз, ќе го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што ќе се сретне со директорот на институтот, Жан Франсоа-Хуше, како и со Фроса Пејоска-Бушеро, шеф на Катедрата за македонски студии при ИНАЛКО, и со Ѓоко Здравески, лектор по македонски јазик на Институтот.

Претседателот Стево Пендаровски е покровител на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, што се одбележува со низа настани во текот на 2023 година.

Чествувањето на големиот јубилеј е во соработка со Организацијата за образование, наука и култура на ОН – УНЕСКО, која на иницијатива на Македонија го поддржа и се вклучи во одбележувањето на јубилејот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петровска на безбедносен форум во Брисел и на средби во НАТО и ЕУ

Објавено пред

Од денеска, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, престојува во неколкудневна работна посета на Брисел, во чии рамки, на покана на високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, ќе учествува и ќе се обрати на првиот безбедносно-одбранбен форум „Шуман“, а ќе има и повеќе засебни средби со високи политички и воени претставници на НАТО и на Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

Првиот форум „Шуман“ се одржува со мотото „Заедно посилни во нестабилен свет“, а е организиран под покровителство на високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел. Целта на овој форум е да ја зацврсти соработката помеѓу релевантните глобални и регионални актери во областа на безбедноста и одбраната и да биде форум на кој ќе се разговара за клучните безбедносни прашања и начините на зацврстување на меѓународниот мир и безбедност.

На форумот ќе учествуваат високи претставници од 27-те земји членки на Унијата и 45 партнерски земји, вклучително и над 20 министри за одбрана, како и претставници на меѓународни и регионални организации, како Обединетите нации, НАТО, ОБСЕ, Африканската унија, АСЕАН, Советот за заливска соработка и Лигата на арапските држави. Дел од форумот ќе бидат голем број невладини организации, тинк-тенк организации и претставници на академската заедница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

„Во последно време некои се лутат, но кај мене нема враќање назад!“, порача лидерот на ДУИ Али Ахмети од Чаир....

Европа7 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија8 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија10 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Македонија10 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија12 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија12 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија13 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ14 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија15 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија15 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет15 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет15 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести2 дена

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет2 дена

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет2 дена

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион2 дена

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија2 дена

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет2 дена

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...