Контакт

Надворешна политика

Амбасадорот на САД Бејли на средбата со Груевски со многу прашања, меѓу другото и за колицирањето на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ доцна вечерта во петокот, по средбата во партиското седиште на нејзиниот челник Никола Груевски со амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли, соопшти дека амбасадорот се интересирал за неколку прашања, при што го истакнува прашањето за натамошното коалицирање на досега владејачката коалиција којашто според прелиминарните конечни податоци на Државната изборна комисија (ДИК), засега важи како тесен победник на предвремените парламентарни избори од 11-ти декември.

Груевски во петокот вечерта, придружуван од партиските функционери Никола Тодоров, Владимир Ѓорчев, Александар Николоски остварил средба со амбасадорот Бејли, и како што се посочува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ „Амбасадорот на САД на средбата се интересираше за неколку прашања“.

„На прашањето за плановите за натамошно коалицирање на ВМРО-ДПМНЕ, беше одговорено дека коалициите ќе зависат покрај од ВМРО-ДПМНЕ, и од другите политички партии, кои покрај одлуката која треба да ја донесат внатре во партиите имаат влијание и од други надворешни фактори“, се наведува во писмената изјава.

На прашањето на амбасадорот Бејли за какви надворешни фактори станува збор, му било одговорено дека за тоа присутните немаат овластување да го информираат, се вели во соопштението од партијата.

На прашањето на амбасадорот Бејли дали во тој поглед може нешто да помогне, било одговорено дека „не може да помогне, пред сé, затоа што улогата на амбасадорот е да ја следи состојбата во земјата и да ја информира неговата земја за случувањата“ а на забелешката на амбасадорот „дека досега тој многу помогнал, му беше изразена благодарност за тоа“.

„Стана збор и за скандалозната одлука на ДИК за поништување на избирачкото место бр 0396-1 во општина Гостивар, и беа објаснети деталите за незаконската одлука на ДИК. Амбасадорот апелираше дека е добро да се смират страстите на луѓето кои протестираат, и праша која ќе е реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на одлуките на ДИК, на што беше одговорено дека партијата не е во можност во моментот да му одговори на тоа прашање. Беше прашано дали ВМРО-ДПМНЕ ќе ги почитува одлуките кои ДИК ќе ги донесе. Беше одговорено дека прашањето е хипотетичко и дека ќе бидат поддржани одлуки кои се во согласност со законот“, се вели во соопштението.

Амбасадорот Бејли потенцирал дека САД се пријатели на Република Македонија, иако некои членови на партијата според неговото мислење не го делат тој став.

„Беше одговорено дека ВМРО-ДПМНЕ нема дилема околу членството во НАТО, ЕУ и односите со САД, а најдобар доказ за тоа е потпишаната декларација за стратешко партнерство, но дека тоа незначи дека некои поединци, партијата или дражавата не може да изрази некое несогласување со некои чекори на поединци кои ги преставуваат САД“, истакнуваат од владејачката партија.

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, веднаш по излегувањето од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ по средбата со претседателот на партијата Никола Груевски, за новианрите кои го чекаа надвор, во забележително куса изјава изјава истакна дека Соединетите држави се партнер на Македонија и дека тој сака и со Груевски и со другите партии кои освоија мандати да поразговара за иднината на земјата.

„Ја ценам можноста да слушнам за изборите и патот напред. Како што знаете, САД е партнер на оваа земја и ние имавме добар разговор. Јас ќе имам слични состаноци со останатите лидери на партиите кои добија мандат на овие избори“, рече Бејли.

Дел од медиумите посетата на Бејли на седиштетот на ВМРО-ДПМНЕ го поддржаа со случувањата од четвртокот вечерта пред седиштетот на ДИК кога на протестот на поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу повеќето говорници директорот на Државниот архив упати порака до „Амбасадорот“, како што го нарече, без конкретни споменувања порачувајќи дека треба да си замине и да не се меша во внатрешните работи на земјата./крај/мф/сн

Македонија

(Видео) Заев до Борел: Веќе не сакаме да стоиме и да чекаме, време е ЕУ да испорача

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

По средбата, Заев и Борел дадоа изјави, при што македонскиот премиер рече дека земјата е посветена на европските вредности и на спроведувањето на стандардите и критериумите на ЕУ.

„Веќе не сакаме да стоиме и да чекаме. Знаеме дека нема друг пат, освен европскиот. Не бараме повеќе од она што сме заслужиле, а тоа е да се одржи првата меѓувладина конференција што е можно побргу. Уште во март 2020 беше потврдено дека Северна Македонија ги има исполнето своите обврски и сега е време ЕУ да испорача.

Може ли да зборуваме за Западен Балкан без Северна Македонија? Може ли да зборуваме за Европа без Западен Балкан? Не!“, порача Заев додавајќи дека позитивен чекор напред за Северна Македонија би претставувал охрабрувачка порака за целиот регион.

Борел, пак, истакна дека вчера со министрите за надворешни работи на земјите членки разговарал за важноста на Западен Балкан.

„Министрите ја реафирмираа европската перспектива на целиот регион. Има многу силна поддршка што е можно побргу да се одржи првата меѓувладина конференција за Северна Македонија“, посочи високиот претставник за надворешна и безбедносна политика.

Тој нагласи дека нема поддршка за раздвојување на процесите за Северна Македонија и Албанија – ниту во институциите на ЕУ ниту меѓу земјите членки.

„Северна Македонија ги исполни потребните услови за да ги почне преговорите за пристап и слично како Албанија заслужува да продолжи во следната фаза на процесот без одложувања“, истакна Борел.

Тој порача дека земјата може да смета на ЕУ кога станува збор за наоѓање решение за напредување на пристапниот пат, но исто така и кога станува збор за вакцините.

Покрај премиерот Заев, дел од македонската делегација на состанокот беа и вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Унгарија ќе донира вакцини за потребите на МВР

Објавено пред

Утре, во работна посета на нашата земја, ќе претстојува Петер Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија.

Во рамките на еднодневната работа посета на министерот Сијарто, од негова страна ќе биде предадена и донација на вакцини наменета за потребите на македонското Министерство за внатрешни работи, информираат од Министерството за надворешни работи.

Високиот гостин од Унгарија и пратката со вакцини на македонскиот аеродром ќе биде пречекана од страна на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со највисоките претставници на Европската комисија и на Европскиот парламент.

„Ви се обраќам од Мисијата на Северна Македонија, тука од срцето на Европската Унија, од Брисел. Имавме интензивни средби со највисоките претставници на европските институции – и осигуравме дека и во Европската комисија и во Европскиот парламент и во која било друга европска институција клучните претставници знаат и разбираат дека нашиот македонски идентитет не е за преговори и никогаш нема да биде за преговори.

Фон дер Лаен, Вархељи, Сасоли, Борел, Тимерманс, Лајчак, Вебер, Ќучук, Чолош – сите европски лидери и претставници ја знаат и ја разбираат нашата позиција – додека некој се обидува, а гледаме дека се обидува, македонскиот јазик и македонскиот идентитет да го стави на европската маса за преговори, ние нема да преговараме“, рече Заев во обраќањето.

Премиерот порача дека македонскиот народ има гордост и сопствен идентитет.

„Гордоста можеме да ја засилуваме или смируваме, но идентитетот и јазикот македонски ни е неприкосновен, еден и единствен, непроменлив. Тргнете ја секоја дискусија за македонскиот јазик и македонскиот идентитет од масата за разговори во Брисел – по тоа, можеме да продолжиме да разговараме за нашата европска иднина“, е пораката на Заев до европските челници.

Тој вели дека со македонскиот идентитет не смее и нема да си игра ниту оваа Влада ниту која било друга влада, а уште помалку друга држава или Унијата, во која не сме членка.

„На овој заеднички пат секој треба да си ги заврши своите обврски – Северна Македонија многу сработи, испорачавме реформи, испорачавме и правда – време е и ЕУ да го испорача ветеното кон нас“, порача македонскиот премиер.

Тој најави дека европската агенда продолжува од Брисел во Мадрид, а потоа и на економскиот форум „Делфи“ во Атина.

Заев во Брисел е придружуван од вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и од министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија14 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија15 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија17 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија17 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија18 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет20 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија21 час

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион22 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија22 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет22 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 дена

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија2 дена

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија2 дена

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет2 дена

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Досие