Контакт

Надворешна политика

На средби со Груевски и норвешкиот и амбасадорот на ЕУ. Жбогар бара „поширока“ поддршка во парламентот за реформите

Објавено пред

Доцна вечерта во петокот во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на партијата Никола Груевски, и неговиот соработници, по средбата со американскиот амбасадор во Република Македонија Џејс Бејли, разговараа и со амбасадорот на Европската унија, Самуел Жбогар, како и со амбасадорот на Норвешка, Арне Санес Бјорнстад.

На средбата со ЕУ амбасадорот Самуел Жбогар, челникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го придружуваа партиските функционери Владимир Ѓорчев, Александар Николоски, Никола Тодоров и Никола Попоски, соопштија од партијата.

Жбогар, покрај честитката за успешно спроведените избори, пренел неколку пораки од Брисел, поточно оти во престолнината ЕУ ценат дека изборите биле слободни и фер, имало голема излезност, дека тоа е многу позитивно примено во Брисел и дека иако имало многу негативни претпоставки во однос на изборите и изборниот ден, сепак надвладеала мирна кампања и мирен изборен ден.

„Амбасадорот додаде дека Брисел очекува парламентот што поскоро да почне да работи и да се избере влада, и потенцираше дека е добро доколку се обезбеди поширока поддршка во парламентот поврзана со реформската агенда која е дел од процесот од зачленување во ЕУ. Тој нагласи дека Брисел повикува на лидерство со цел протестите пред Државната изборна комисија (ДИК) да не излезат од контрола и изрази загриженост од реториката која се користи од дел од говорниците во демонстрациите. Нагласи и дека ЕУ не се меша во работата на ДИК“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„Од страна на партијата беше изразена благодарност за честитките за слободните и фер избори. Беше потенцирано дека партијата е повеќе од две години загрижена од реториката, но и активностите кои беа преземани при протестите кои се случуваа во Македонија, како што беа палењето на канцелариите на Претседателот на државата, кршење и уништување државен имот, обидите за насилно влегување и палење на штабот на ВМРО-ДПМНЕ, што беше спречено од полицијата, и редица други слични постапки“, се додава

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ потенцирале дека партијата подржува мирни демонстрации и не подржува говор на омраза, но дека жали што Брисел и меѓународната заедница „не изразуваше ваква загриженост и во претходните две години додека се одвиваа демонстрациите“, се вели во соопштението.

ВМРО-ДПМНЕ се согласува дека европската агенда треба да е приоритет на новиот парламент и на новата влада.

„ВМРО-ДПМНЕ изрази разочараност од некои одлуки на ДИК, кој се обидува да изврши постизборен инженеринг, по што следеа детални информации околу скандалозното гласање на ДИК за поништување на едно избирачко место, базирано на изјава на личност дека не гласала, а истовремено сите членови на изборната комисија потврдија дека на прстот на лицето кое вели дека не гласало имало видливи траги од спрејот кој се става кај секој гласач“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата информирала дека на ДИК му било предочено дека веќе постои судска практика во земјата , преку веќе донесена судска одлука, со која одлука е решено дека во случај ако на некое лице му било ускратено правото на гласање, тоа имало право да бара заштитата на своето избирачко право, и нема основа за поништување на истото изборно место, посебно ако се земе предвид, дека тој глас нема влијание на конечните резултати.

„Амбасадорот потенцираше дека тие не ги коментираат одлуките на независни државни институции, каква што е ДИК, и колку што разбира конечната одлука треба да ја донесе Управниот суд, доколку има жалба на одлуките на ДИК. На крајот на средбата амбасадорот Жбогар уште еднаш посочи дека очекува лидерство во правец на неескалирање на состојбите, на што беше одговорено дека не може да се предвиде што ќе се случи, бидејќи има голем број револтирани граѓани чии постапки не може да се предвидат и целосно контролираат доколку институциите не работат согласно законот“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Подоцна, исто така во петокот ноќта, Груевски овојпат заедно со партиските функционери Владимир Ѓорчев, Антонио Милошоски, Зоран Јолевски остварил средба со норвешкиот амбасадор, Арне Санес Бјорнстад.

На средбата со амбасадорот на Норвешка, од ВМРО-ДПМНЕ го осудиле „обидот на партиите кои ги загубија изборите и на нивните поддржувачи“, преку поголем број жалби да издејствуваат „незаконско гласање на членовите на ДИК и изигрување на волјата на граѓаните“.

„ВМРО-ДПМНЕ на тоа одлучно ќе се спротистави и нема да дозволи спроведување на постизборен инженеринг во Република Македонија“, му предочиле партиските челници на норвешкиот амбасадор Бјорнстад.

„Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше истакнато дека за време на изборите СДСМ вршеше плаќање на гласачи, особено во социјално ранливите семејства, што барем во еден дел беше документирано од надлежните институции и за тоа се водат постапки, додека од страна на ВМРО-ДПМНЕ немаше ниту едно прекршување на законот“, се додава во соопштението.

На прашање на амбасадорот, Груевски и соработниците одговориле дека во последните две години во Република Македонија имало сериозно мешање на одредени претставници на меѓународната заедница во внатрешните работи на земјата, и во внатреполитичките, како и во меѓупартиски работи.

„Тоа, иако потзадскриено, беше присутно од одредени фактори и во предизборниот и за време на изборниот период. Таа практика треба да запре“, побарале од ВМРО-ДПМНЕ.

Покрај политичките, било разговарано и за економските прашања, како и успесите кои владата ги постигнала во привлекувањето на инвестиции и отворање на нови работни места./крај/мф/сн

Македонија

Димитров од Париз: Северна Македонија има заслужено место во визијата на Франција за иднината на Европа

Објавено пред

Со средбата со државниот секретар за европски прашања во Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Клеман Бон, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денес во Париз ја почна дводневната посета на Франција, прва посета на земјата по формирањето на новата Влада.

Централна тема на разговорот беше француската поддршка во контекст на успешното заокружување на нашата европска приказна годинава.

„Принципелната француска поддршка изразена и преку обновениот пристап за преговори е уште еден значаен елемент во клучниот период за усвојување на документот, кој ќе го овозможи почетокот на преговорачкиот процес оваа година. Елемент кој ни дава право да веруваме во успехот што ѝ треба и на Европа“, истакна Димитров потенцирајќи ја улогата на Франција како еден од стожерите на Унијата.

„Колку побргу земјите членки ќе постигнат консензус за преговарачката рамка, толку побргу ќе може да ја почнеме последната фаза од пристапните преговори и од успешната трансформација на нашето општество. На овој начин ќе се испрати позитивен сигнал и на регионот дека европеизацијата е единствениот пат за темелно зајакнување на демократските процеси и овозможување економски раст и развој, а со тоа и подобрување на животниот стандард за граѓаните“, порача вицепремиерот Димитров од Париз.

Соговорниците се согласија дека со усвојувањето на рамката и одржувањето на првата меѓувладина конференција ќе се валоризираат сите напори и успеси што ги постигнавме изминатиов период и од аспект на реформите, но и во однос на затворањето на билатералните прашања со соседите. „Достигнување на Северна Македонија, но успех и на Европската Унија и нејзините земји членки“, заеднички констатираа Димитров и Бон.

Од француска страна беше реафирмирана подготвеноста за помош во реализирањето на она што ќе претставува заеднички успех и дека преговорите ќе ја следат новата методологија, која ќе придонесе за зајакната политичка димензија и предвидливост на процесот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Естонија целосно ја подржува европската интеграција на Северна Македонија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше видеосредба со министерот за надворешни работи на Република Естонија, Урмас Реинсалу.

„Естонија е наш докажан пријател и ја цениме силната поддршка што ни ја испраќате за нашата посветеност во остварувањето на европските стандарди во сите области. Очекуваме во претстојниот период да се завршат сите подготовки и усогласувања за да се одржи првата меѓувладина конференција, која ќе го означи почетокот на затворањето на поглавјата за нашето членство во ЕУ, како прв чекор за градење на нашата заедничка иднина“, потенцира Османи.

Министерот Реинсалу ја реафирмира определбата за натамошно јакнење на пријателството меѓу двете земји, ја поздрави реформската определба на министерот Османи во напорите за зачленување во ЕУ и укажа дека овој курс треба да продолжи да се имплементира во нашата држава.

На разговорот воедно беа разгледани можностите за интензивирање на високиот политички дијалог, соработката во доменот на безбедноста во рамките на НАТО, но и преку учество на наши експерти во НАТО-центарот за сајбер-безбедност во Талин, како и потенцијалите во трговијата, енергетиката, ИТ и дигиталните технологии.

Оваа средба е дел од дипломатската активност на министерот Османи во пресрет на претстојните европски самити на Европската Унија кога се очекуваат клучните одлуки за финализација на преговарачката рамка и одржувањето на првата меѓувладина конференција до крајот на годината како официјален почеток на преговорите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Маричиќ до еврокомесарот за правда Рејндерс: Сите реформи ќе бидат реализирани во блиска координација со ЕУ

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска преку видеоконференциска врска ја оствари првата официјална средба со еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс, на која дискутираа за евроинтеграциите на Северна Македонија и реформите во областа на владеењето на правото и правосудството.

Министерот Маричиќ истакна дека покрај сите премрежиња, очекува првата меѓувладина конференција за официјален почеток на преговорите со ЕУ да се одржи до крајот на 2020 година, а дека тој процес значително ќе влијае на развојот на Северна Македонија и темпото на реформите во сите области. Според министерот, позитивниот извештај на Европската комисија претставува силен аргумент и доволна причина зашто земјата треба да ги почне официјално преговорите до крајот на годината под германското претседателство.

На состанокот Маричиќ ги реафирмира својата подготвеност и заложбата сите реформските процеси од Поглавјето 23: правосудство и фундаментални права да се прават во блиска координација и партнерство со ЕУ и под лупата на Брисел.

Министерот информира дека е почнат инклузивен процес на средби и интензивна комуникација со сите засегнати фактори од правосудството, како Судскиот совет, Советот на јавните обвинители, судовите и обвинителствата, како и релевантните комори, сè со цел координација и усогласување пред предвидените реформи во правосудството.

Маричиќ истакна дека во претстојниот период ќе се фокусира на реализирање на мандатната мисија и ќе иницира политики за зголемување на професионалните стандарди, одговорноста и транспарентност на судството и Обвинителството.

Воедно, министерот информира дека тој е силен поддржувач за зајакнување на финансиската независност и капацитетите на судството и Обвинителството и дека очекува значително зголемување на нивниот буџет, со што ќе се создадат подобри услови за поефикасна и поефективна борба против организираниот криминал и корупцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија1 час

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија2 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт4 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет4 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет6 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија6 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука8 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија8 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија8 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија9 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија9 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион9 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион10 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет10 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет11 час

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа11 час

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија20 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет22 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа23 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Досие