Контакт

Надворешна политика

Конференција „Миграции и прилив на бегалци во транзитните земји: безбедносни импликации“

Објавено пред

Во организација на Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика (ИГИНП) во Министерството за надворешни работи во вторник и среда ќе се оддржи меѓународната конференција на тема „Миграции и прилив на бегалци во транзитните земји: безбедносни импликации“. Конференцијата е организирана во рамки на македонското претседавање со Централно-Европската иницијатива (ЦЕИ) за 2015-та година.
 

Во организација на Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика (ИГИНП) во Министерството за надворешни работи во вторник и среда ќе се оддржи меѓународната конференција на тема „Миграции и прилив на бегалци во транзитните земји: безбедносни импликации“. Конференцијата е организирана во рамки на македонското претседавање со Централно-Европската иницијатива (ЦЕИ) за 2015-та година.

 

На Конференцијата, ќе учествуваат високи претставници од сите значајни меѓународни институции, како што се: ОН, ОБСЕ, ЦЕИ, ИОМ, МАРРИ, како и над 50 – на други претставници од странство.

На конференцијата свое обраќање ќе имаат заменик министерот за надворешни работи Драгана Кипријановска, директорот на ИГИНП, амбасадорот Абдулкадар Мемеди, алтернативниот генерален секретар на Централно-Европската Иницијатива, Марго Клестил-Лофер, министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски како и министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ.

Покрај одржување на два панели на различни теми за проблемот со миграциите, на конференцијата ќе се потпише и Меморандумот за соработка помеѓу ЦЕИ и МАРРИ Центарот./крај/мф/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

Објавено пред

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30. членка на алијансата.

Церемонијата, поради коронавирусот, мина без медиуми и присуство на делегации, но преку видеоврска се следеше во Владата, каде што присуствуваа сите министри, на чело со премиерот Оливер Спасовски.

Линковско обраќање имаше и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„30 знамиња ќе се веат пред НАТО. Ова е историски момент за Северна Македонија и доаѓа по години посветеност и заложба за реформите. Приклучувањето на алијансата е важно за Северна Македонија, за стабилноста на западниот Балкан и за меѓународниот мир и безбедност. Во времиња како ова пријателите и сојузниците се најважни, а Северна Македонија ги има најдобрите пријатели и сојузници“, рече Столтенберг.

Прикажи повеќе...

Македонија

Грција со честитка за приемот во НАТО

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Грција упати честитки за нашето членство во НАТО.

„Ѝ честитаме на Република Северна Македонија за нејзиното членство во НАТО како 30-ти член на Алијансата“, се наведува во честитката упатена преку профилот на грчкото МНР на „Твитер“.

Од грчкото министерство додаваат дека очекуваат соработка со Северна Македонија во рамките на Алијансата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Aртилериска стрелба за членството во НАТО

Објавено пред

Со чинот на истрелување шест плотуни од артилериски орудија на артилерискиот баталјон на Армијата од касарната ,,Илинден“ во Скопје на симболичен начин се означи официјалното пристапување на Република Северна Македонија во НАТО како нејзина триесетта полноправна членка.

Истрелувањето на артилериските плотуни се изврши веднаш по депонирањето на пристапниот протокол во Стејт департментот, кој беше финалниот акт за формализирање на полноправното членство во НАТО, со што целосно се оствари оваа стратегиска определба на нашата држава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Пендаровски свика седница на Советот за безбедност

Утре со почеток во 14 часот во kабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Свет2 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија3 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија3 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија4 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија4 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет4 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија6 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија6 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа7 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет7 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ8 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет9 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет23 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија1 ден

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија1 ден

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија1 ден

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија1 ден

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија1 ден

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Досие