Контакт

Надворешна политика

Павлопулос: Македонија, Србија и Турција да ги почитуваат европските вредности и меѓународното право

Објавено пред

Македонија, Србија и Турција мора да ги почитуваат европските вредности и меѓународното право, доколку сакаат да станат дел од големото европско семејство, порачал во вторникот од Софија грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, по средбата со неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, пренесува бугарската агенција Фокус.
 

Македонија, Србија и Турција мора да ги почитуваат европските вредности и меѓународното право, доколку сакаат да станат дел од големото европско семејство, порачал во вторникот од Софија грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, по средбата со неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, пренесува бугарската агенција Фокус.

 

Павлопулос потенцирал дека сите соседни држави на Бугарија и Грција треба да ги почитуваат европските вредности.

„Не можеме да прифатиме фалсикување на историјата поради тоа што тоа им помага на одредени внатрешни политики, конкретно еве ја наведувам поранешната југословенска република Македонија. Имајќи ја предвид европската перспектива на Македонија, Србија и Турција, тие мора да ги почитуваат европските вредности и сите принципи на меѓународното право. Барем поимот за добрососедство, бидејќи сакаат да станат партнери во едно поголемо семејство како европското“, рекол грчкиот претседател.

Според него не може цивилизирани држави да живеат заедно, „но едниот од нив да пишува историјата, бидејќи така му одговара“. Павлопулос додал дека „Грција нема никогаш да го прифати тоа, а истото важи и за ЕУ“./крај/мф/бс

Македонија

Османи до амбасадорите од ЕУ: Вашата помош е вистински показател за европската солидарност

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на национален координатор за распределба на странска помош во земјава, одржа видеоконференциски состанок со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во земјава, во насока на претставување на потребите, согледување на можностите и соодветна координација на донациите и директната поддршка за справување со предизвиците од пандемијата на Ковид-19.

„Благодарам за досегашната поддршка и помош во справувањето со предизвиците на пандемијата, како во рамките на институциите на ЕУ, така и за досегашната билатерална поддршка која секојдневно пристигнува. Вклучувањето на Република Северна Македонија во Европскиот солидарен фонд, во Договорот за заедничка набавка на медицински средства, во цивилната заштита на ЕУ, претставува вистински показател за интеграцијата на земјата во Европската Унија, а директната билатерална поддршка на дело ја демонстрира европската солидарност, која ќе ни помогне од оваа криза да излеземе уште посилни“, истакна Османи на почетокот од состанокот.

Во продолжение, Османи пред амбасадорите ги претстави активностите на Владата и на останатите тела за координација на активностите за справување со кризата, особено на улогата на Секретаријатот за европски прашања како институција задолжена за координација на целата странска помош во земјава, вклучувајќи ја и поддршката во справувањето со предизвиците од пандемијата.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Турција ќе донира помош за справување со епидемијата во земјата

Објавено пред

Во рамките на борбата со Ковид-19, од страна на Република Турција на Република Северна Македонија ќе ѝ биде доделена помош од медицински материјали.

Авионот на Турските воени сили, кој го носи здравствениот материјал, ќе слета на Меѓународниот аеродром „Скопје“ в среда, 8 април 2020 година, во 14.25 часот. Предавањето на здравствениот материјал ќе се изврши од страна на амбасадорот Хасан Мехмет Секизќок, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се заблагодари на генералниот секретар за топлото и искрено добредојде за Северна Македонија во НАТО истакнувајќи дека членството во најголемата безбедносна алијанса за нас е поттик за натамошен развој и значен придонес кон стабилноста, безбедноста и просперитетот на сегашните и идните генерации.

Претседателот Пендаровски го информира генералниот секретар Столтенберг за состојбата со спречување и справување со последиците од пандемијата на Ковид-19 во Северна Македонија и активностите што се преземаат од страна на надлежните институции. Соговорниците разговараа за активностите што НАТО ги презема со цел оваа здравствена криза да не премине во безбедносна осврнувајќи се притоа на сè поприсутните дезинформации и начините за справување со нив. Покрај ова, соговорниците изразија задоволство од фактот дека НАТО им дава поддршка на своите земји членки во логистичка и транспортна поддршка за транспорт на медицинска опрема, која е неопходна кај земјите членки, медицински персонал, како и употреба на иновативни технологии за креирање медицинска опрема.

Во таа насока претседателот информира дека повеќе земји членки на НАТО веќе ѝ дадоа помош на Северна Македонија поткрепувајќи го во пракса сојузништвото во справувањето со глобалната криза, како пандемијата на Ковид-19. Северна Македонија е исто така дел од здружениот информативен систем на НАТО преку Центарот за управување со кризи, кој е дел од програмата на НАТО, наречена Next generation incident system, која служи за подобра размена на информации и подобра соработка меѓу институциите во земјата.

На крајот, соговорниците договорија засилена комуникација помеѓу надлежните институции во претстојниот период, како и размена на информации во делот на справувањето со пандемијата на Ковид-19 и организираните кампањи за ширење лажни вести. Заеднички беше констатирана потребата од здружување на силите и нагласена солидарност меѓу сојузниците со цел успешно справување со кризата, која има не само здравствена туку и социјална и економска димензија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа11 час

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа11 час

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија12 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија13 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија15 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Македонија15 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет16 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија16 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет19 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет20 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија20 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет21 час

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет21 час

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет21 час

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет21 час

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион22 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија1 ден

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија1 ден

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија1 ден

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Досие