Контакт

Надворешна политика

Жбогар: Назадувања во многу области, но препораката сепак останува

Објавено пред

 

Во најновиот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија се нотирани назадувања во многу области, но, сепак, она што е позитивно е што препораката за почеток на пристапните преговори останува, но под услов изборите да бидат кредибилни и Пржинскиот договор да биде целосно имплементиран, порача во средата по објавувањето на Извештајот, евроамбасадорот во Скопје Самуел Жбогар.

 

Најголем дел од назадувањата се однесуваат на областите на судството, борбата против корупцијата и медиумите, потенцираше Жбогар.

 

„Немаше напредок во судството во однос на минатогодишниот извештај и препораките, како и прашањата кои беа содржани во итните реформски приоритети. Корупцијата, исто така, преовладува во многу области и останува сериозен проблем, тука немаше напредок во однос на минатогодишните препораки. Капацитетите за ефективно справување со корупцијата не се доволни и постои политичко мешање во соодветните тела. Немаше ниту напредок во поглед на борбата против организираниот криминал, потребна е подобра ефикасност во борбата против перењето на пари и повеќе финансиски истраги, како и при конфискувањето на имот. Слободата на медиумите останува сериозен предизвик во политичката клима, и покрај неодамнешните охрабрувачки знаци, недостигаше балансирано известување, а немаше ниту целосна транспарентност во владиното рекламирање. Заплашувањето и нападите против новинарите мора да престанат“ изјави Жбогар.

 

Како позитивни моменти кои се случија минатата година, евроамбасадарот ги издвои постигнувањето на политичкиот договор и одредувањето на датум за изборите, со што сега постои и реална шанса за излез од двегодишната политичка криза.

 

„Сите политички сили треба да обезбедат услови за кредибилни избори на коишто народот ќе ја изрази својата слободна волја, каде партиските и државните активности ќе бидат јасно одвоени, каде судиите и администрацијата ќе можат да работат без политички мешање и каде Државната изборна комисија (ДИК) ќе може да продолжи со својата работа, а исто така балансираното медиумско известување ќе им овозможи на граѓаните да бидат соодветно информирани и да донесат одлуки“, додаде тој.

 

Жбогар, како и пред него еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, порача дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е клучен дел од политичкиот договор и дека мора да се направат напори кои на ова тело ќе му обезбедат кредибилитет при решавањето на сите случаи кои произлегоа од прислушување.

 

„СЈО е дел од договорот и мора да има напори на ова тело да му се обезбеди кредиблитет во решавањето на случаите од прислушувањето. Истовремено, Парламентот мора да утврди политичка одговорност за прислушувањето и содржините кои произлегоа од него“, додаде Жбогар. Хан, пак, на пресконференцијата по повод претставувањето на извештаите за напредокот на земјите кандидати исто така порача дека на СЈО треба да му се дозволи да ја врши својата работа.

 

„СЈО мора да ја изврши својата работа а потоа резултатите да бидат доставени до основните судови, кои ќе треба да спроведат судења и да донесат одлуки. Важно е сите да се однесуваат на значаен, одговорен и професионален начин. Дефинитивно состојбата не е лесна, за земјата и за одредени клучни лица во земјата, но тоа е еден незаменлив елемент од понатамошната нормализација на политичката состојба во земјата. Се надевам дека сите се свесни за сопствената одговорност, дека ќе ги преземат неопходните мерки и заемно ќе се почитуваат во вршењето на своите должности“, рече Хан.

 

Запрашан околу можноста за формирање на Специјален суд, тој додаде дека фокусот сега треба да биде ставен на спроведувањето на фер и транспарентни избори, а потоа новата владата ќе треба да го реши ова, како и низа останати прашања.

 

„Сé уште има време, СЈО треба да ја изврши својата работа и секако дека во моментот има потреба од проценка за тоа, но сега треба да се фокусираме на изборите, формирањето на новата влада и потоа да се насочиме кон следните чекори, а дел од Пржинскиот договор е целосното разрешување на аферата со прислушувањето“, порача еврокомесарот, додавајќи дека на неодамнешните позитивни чекори во поглед на Пржинскиот договор мора  да се гледа како на шанса за конечно надминување на политичката криза./крај/мф/бс

Македонија

Османи: Франкофонијата е додадена вредност во мултикултурниот мозаик на земјава

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес имаше видео обраќање на 37-та Министерската конференција на Франкофонијата, на која што ја изрази својата целосна поддршка за трансформација на Франкофонијата, насочена кон поефикасно функционирање, засновано врз транспарентност, агилност и строгост.

„Ја потврдувам нашата цврста осуда за терористичките акти и насилниот екстремизам, без оглед на мотивите и изразувам целосна солидарност со земјите-членки и Владите на Франкофонијата, кои беа погодени од овие варварски акти“, истакна Османи, додавајќи дека кризата на Ковид-19 ги истакна тешкотиите во спроведувањето на образованиот систем со што се открива итна потреба за донесување на решение за намалување на дигиталниот јаз.

Османи истакна дека Франкофонијата е додадена вредност во мултикултурниот мозаик на Република Северна Македонија.

„Културното влијание на францускиот јазик има долга традиција која континуирано се ажурира, со активности во рамките на Франкофонијата, а покрај тоа, ја потврдувам важноста на придонесот на Франкофонијата за унапредување на правата на жените и суштинската улога што ја имаат во политичкиот, економскиот, културниот и социјалниот живот на сите држави и Влади во организацијата, кои беа тешко погодени од кризата“, нагласи Османи, посочувајќи дека Северна Македонија ја потврдува заложбата за промовирање на францускиот јазик и повеќејазичност во контекст на оваа криза. Република Северна Македонија го поздравува основањето на Франкофонска алијанса за образование во корист на францускиот јазик во рамките на меѓународните организации.

Прикажи повеќе...

Македонија

Oсмани: Верувам дека со нашите пријатели и соседи ќе го надминеме проблемот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Полска, Збигњев Рау, со цел размена на мислења за актуелни прашања од билатералните односи помеѓу двете земји, соработката во рамките на меѓународните организации и за евроинтегративниот процес на Република Северна Македонија.

„Северна Македонија активира огромна политичка енергија за да ја врати земјата на патот на ЕУ. Решивме непремостливи предизвици, кои на сите им се чинеа како невозможна мисија. Успеавме зашто имавме силна мотивација – европска перспектива за нашата земја и за нашите граѓани. Ние велиме овој процес нема алтернатива“, истакна Османи.

„Верувам дека со нашите пријатели и соседи ќе го надминеме проблемот и ќе бидеме повторно пример за моќта на дипломатијата и дијалогот. Секој проблем е поинаков и специфичен, но дијалогот и дипломатијата остануваат најдобриот пристап во нивното решавање. Како политичари во своите земји им должиме на граѓаните да ги решаваме проблемите, да го одржуваме мирот и да создадеме услови за развој и подобар живот за сите“, нагласи Османи за време на разговорот.

Посебен акцент во разговорот беше ставен на соработката во рамките на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), со која Полска ќе претседава во текот на 2022 година. Оваа соработка, чија цел има промоција на вредностите врз кои почива Организацијата – демократијата, мирот и стабилноста преку изградба на довербата преку дијалог и транспарентност, добива значење во контекст на кандидатурата на Северна Македонија за претседавање со ОБСЕ во 2023 година, која треба да биде разгледана на состанокот на министерскиот совет на ОБСЕ на почетокот на декември.

Министерот Османи го истакна значењето на кандидатурата на нашата земја како израз на нејзините постигнувања на домашен план и желбата да дадеме придонес и во мултилатералните организации преку операционализација на целите на ОБСЕ како иден претседавач со Организацијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби до Бомгартнер: Напорите на нашата земја заслужуваат награда од Брисел

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, се сретна со новиот амбасадор на Франција, Сирил Бомгартнер.

На оваа средба Груби истакна дека Република Северна Македонија во последните години има направено значителен напредок кон воспоставување и почитување на европските вредности и дека земјата ќе продолжи да се движи во иста насока и во иднина.

Исто така, за време на оваа средба беа разгледани и конкретните чекори преземени со цел интензивирање на билатералната соработка меѓу Северна Македонија и Франција и зголемување на економската соработка меѓу нашите две земји.

Груби и Бомгартнер разговараа и за првата меѓувладина конференција со надеж дека таа ќе се одржи во декември, како што беше планирано со Брисел.

Груби исто така истакна дека сите достигнувања на нашата земја се постигнати во соработка со нашите меѓународни партнери и затоа ја истакна потребата за помош од Европската Унија со цел да се надмине непотребната ситуација создадена со Бугарија.

Граѓаните на нашата земја дадоа големи напори за нашиот заеднички евро-атлантски сон и затоа заслужуваат да ги видат и почувствуваат наградата и солидарноста од Европската Унија.

Првиот вицепремиер Груби и францускиот амбасадор Бомгартнер не останаа без да разговараат и за преземените мерки во врска со здравствената и економската криза предизвикана од Ковид-19, како и за најдобрите начини за закрепнување од оваа ситуација што ги зафати овие две земји, но и целиот свет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет1 час

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет2 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија2 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа2 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет3 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ4 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија4 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија5 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет6 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа6 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет7 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет9 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија10 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија11 час

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија11 час

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет12 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија12 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет13 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Досие