Контакт

Македонија

Намалените тиражи се последица на слугинскиот однос на газдите кон власта

Објавено пред

Актуелната лоша економска состојба во „Медиа принт Македонија“, компанија којашто е една од сопствениците на дневните весниците Вест, Дневник и Утрински весник и намалените тиражи, се последици на слугинскиот однос на сопствениците кон власта.

dobivaj vesti na viber

„Пуштете ги новинарите да произведуваат новинарство, ќе пораснат тиражите и ќе се поправи финансиски куќата“, порача претседателката на Синдикатот на новинари и медиумски работници, Тамара Чаусидис која учествува во преговорите меѓу синдикатот и менаџментот на компанијата која ги издава порано најтиражните дневни весници. Сега тиражот на овие весници е намален, компанијата е во загуба, а на вработените во Утрински весник им е поставен ултиматум, да се отпуштат 10 вработени или да се затвори весникот.

„Таквиот слугински однос продуцира лоши деловни одлуки, меѓу другото и поставување на „пожелни“ главни уредници, мешање во уредувачката политика и на крај производ – весник, кој не е интересен за публиката. Ете затоа паѓаат тиражите. Затоа што сопствениците, за да бидат ценети кај властите, се дрзнуваат да запираат затворен весник во печатница и да менуваат насловни страници или пак да менуваат цели уредувачки тимови. Финансиската состојба не е резултат на работењето на новинарите. А тие го плаќаат и треба да го плаќаат туѓиот менаџерски неуспех и поради тоа ние јавно протестираме“, рече Чаусидис.

На прес – конференцијата на Синдикатот и Здружението на новинари беа дојдени речиси сите новинари што работат во „Утрински весник“ и новинари од други редакции кои ги поддржаа своите колеги. Долгогодишниот новинар во Утрински весник, Љубиша Станковиќ го пренесен ставот на сите вработени во овој весник и на менаџментот му порача „ниту еден вработен не смее да биде отпуштен од работа и весникот мора да продолжи да функционира. Како? Нека си мислат менаџерите, не е наша работа“.

Проблемите во „Утрински весник“ започнале во 2011 година кога се случија првите отпуштања на новинари и од тогаш па се до денес новинарите се под постојан притисок, а денешниот ден може да биде фатален за новинарите од „Утрински весник“. Засега ни тие не знаат дали весникот ќе излезе утре.

Претставници на синдикатот минатата недела биле на средба со еден од сопствениците на МПМ, Срѓан Керим, а на состанокот им било кажано дека компанијата планира отворање на друг проект „turn around“.

Им било објаснето дека тоа значи засилување на дистрибутивната мрежа, на маркетингот, работење на печатницата, а Керим им ветил дека нема да има ниту едно отпуштање. Една недела подоцна им било соопштено дека компанијата работи со загуба од 1.800.000 евра и ниедна работна единица не работела профитабилно, а требало да се отпуштат десет луѓе. „Верувајте дека вработените и новинарите нема да се согласат со згаснување на весникот. Во која форма ќе продолжиме не знам, но нема да дозволиме“, рече Станковиќ.

Засега нема изгледи дека сопствениците планираат да ја променат уредувачката политика на „Утрински весник“ како што беше случајот со „Вест“ и да бидат донесени други новинари, раководството планира да го затвори цел весник, а слична е состојбата и во другите дневни весници. Сметката на МПМ е блокирана, вработените се пријавени на новата компанија „Телеграф ДОО“.

Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани ја пренесе изјавата на основачот на „Њујорк тајмс“, Хенри Рејмондс кој на своите новинари при основањето на весникот им рекол дека весникот не смее да биде изборен памфлет, односно алат на одредена партија.

„Тоа што на Рејмонд му било јасно во 1857 година, на Срѓан Керим и на Орце Камчев не им е јасно во 2016 година. „Медиумите во Македонија се инструмент за политичка манипулација, инструмент за заштита на политичките интереси“, изјави Селмани кој си замина од весникот „Вест“ откако таму беше сменета уредувачката политика. „Ми беше речено или да си одам или ќе прифатам друг во мое име да се потпишува под текстовите и тогаш сфатив дека МПМ се движи во погрешен правец“, изјави Селмани.

Сега кога ќе згаснат владините реклами кои се главен финансиер на дел од медиумите, се наметнува прашањето дали голем дел новинари ќе останат без работа или медиумскиот пазар ќе се отвори за професионалците.

Селмани смета дека отпуштањето на новинари поради секнувањето на владини реклами е спин на владејачката партија, а Чаусидис смета дека во Македонија нема медиумски пазар, дека ова е илузија на медиумски пазар и допрва ни претстои создавање на ваков пазар.

„Допрва треба да профункционира пазарот, па да видиме како ќе се справуваме.

Според нејзе решението за да опстанат медиумите е едноставно и дека треба да се остават новинарите да си ја работат својата работа без политички притисоци и цензура.

„Пуштете ги новинарите да произведуваат новинарство, ќе пораснат тиражите и ќе се поправи финансиски куќата. Нема друго решение бидејќи кога зборуваме ние не зборуваме за бодови плати зборуваме за демократски вредности, новинарите не произведуваат простор за реклами, новинарите произведуваат демократски вредности, тоа е нивниот производ и нивните вистински газди се јавноста, газдите само го менаџираат тој продукт. Ако тргнете во бизнис да го уништувате новинарството, нормално дека нема да имате резултат“, порача Чаусидис.

Еден од најбогатите македонски бизнисмени како еден од сопствениците на МПМ за разлика од другите негови бизнис потфрли во водењето на медиумскиот бизнис, констатира Чаусидис./крај/мф/ффс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

СДСМ побара Мицкоски да ги објави приватните сметки за картата и трошоците на синот во САД

Објавено пред

Ако Мицкоски тврди дека приватно го платил патувањето и сместувањето на синот, тогаш треба да ги објави јавно тие сметки, но и Владата транспарентно да ја објави листата од сите кои патувале на државен трошок, побара СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Еве шанса на дело да ја покажат транспарентноста која постојано ја повторуваат дека ќе биде основно начело на работење на новата Влада.

Ова е најмалку што може да направи Мицкоски, бидејќи за граѓаните е крајно симптоматично што самиот Мицкоски не обајви ниту една фотографија од ова патување со синот, туку тоа случајно медиумите и граѓаните го дознаа од објавата на Универзитетот Џон Хопкинс“, реагира СДСМ по објавата на ВМРО – ДПМНЕ дека билетот на синот на Мицкоски не е на државен трошок.

Препукувањата  меу ВМРО-ДПМНЕ почнаа откога пратеничката Славјанка Петровска преку објава на социјалните мрежи го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото официјално владино патување со себе си го зел синот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Србин фатен со фалсификувана лична карта на Богородица, полицијата го уапси

Објавено пред

Полицијата на граничниот премин Богородица вчера фати Србин кој покажал фалсификувана лична карта.

dobivaj vesti na viber

„На 13.07.2024 во 06.00 часот на Граничниот премин Богородица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го лишиле од слобода  Н.Г.(54) од Р.Србија поради тоа што при извршена контрола констатирано било дека личната карта што ја дал на увид била фалсификувана“, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Полицијата го уапси и го предаде во Полициската станица Гевгелија за понатамошно постапување.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

На граничниот премин Ќафасан уапсен Албанец баран со Интерпол, се обидел влезе во земјава

Објавено пред

53- годишник од Тирана, Албанија,  баран со Интерпол вчераутро се обидел да влезе во земјава преку граничниот премин Ќафасан. Полицијата го уапсила.

dobivaj vesti na viber

„На 13.07.2024 во 09.10  часот на Граничниот премин Ќафасан, на влез во државата, полициски службеници го лишиле од слобода Р.Г.(53) од Тирана, затоа што при извршена пасошка контрола и проверка било констатирано дека евидира со мерка ’апси’ по барање на Интерпол од Р.Грција“, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Уапсениот е предаден на полициските службеници во ОВР Струга за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија3 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет5 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет11 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет11 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија16 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ19 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија1 ден

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија1 ден

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...